Олександр Прокопчук » Що робити, якщо немає ліків?

Сьогодні про нагальну проблему. Багато хто з Вас, завітавши до аптек, помітив відсутність потрібного Вам препарату. Якщо Ви потрапили в таку ситуацію – пропоную разом відповісти на кілька запитань. Отже, Вашого препарату нема в аптеках…

1. А ЧИ НЕМА В НЬОГО ЗАМІННИКІВ?

Усе, що Ви бачите на фото – це ОДИН і той самий препарат, який відпускається різними компаніями, в різних упаковках, під різними назвами. Нічого з цим не поробиш, такі умови ринку. Кожна фармкомпанія бажає заробити. А тому лайфхак: на упаковці ВЕЛИКИМИ літерами написана торгова назва, а діюча речовина (та сама молекула, що лікує), написана мілким шрифтом знизу.

Наприклад: на фото ви бачите композицію “50 відтінків Парацетамолу”.

2. ЧИ НЕ Є ПРЕПАРАТ КОМБІНОВАНИМ?

Наприклад, препарат від цукру ДУГЛІМАКС – це комбінація Метформіну та Глімепіриду. Тобто його можна замінити двома цими ліками. Перевірити це можна так само,як і в першому випадку.

3. ЧИ Є ПРЕПАРАТОМ ДЛЯ ПОСТІЙНОГО ПРИЙОМУ?

Наприклад, дефіцитний зараз САЛЬБУТАМОЛ є життєвонеобхідними, однак це препарат швидкої допомоги, для зняття нападу бронхіальної астми або лікування ГОСТРОГО обструктивного бронхіту. Для постійного лікування він не підходить. І щоденне його вживання – ознака того, що Вам НЕВІРНО підібрано базисне лікування.

Приклад 2: СІБАЗОН і уся група бензодіазепінів (Гідазепам, Клоназепам тощо). Це препарати “швидкої допомоги” при гострому стресі. Приймаються ВИКЛЮЧНО короткими курсами до 14 днів.

Прийом їх тривало – ознака невірно підібраного лікування основного захворювання.

4. ЧИ Є ЦЕЙ ПРЕПАРАТ ЕФЕКТИВНИМ?

Справа у тому, що багато ліків, які представлені на полицях і є в широкому вжитку – не мають ДОКАЗОВОЇ БАЗИ. Тобто їх ефективність та безпека не доведені. Щоб визначити, чи є Ваш препарат дієвим, Вам знадобиться допомога лікаря, бажано ДОКАЗОВОГО.

Зараз з цим проблем нема, багато таких лікарів консультують онлайн. Користуйтесь цим. Отже, якщо препарат є НЕЕФЕКТИВНИМ, як би Ви його не любили 😍, то чи варто переживати,через його відсутність?..

Приклад: Святий “Корвалмент”. Він не є серцевим препаратом. Це м’ята і валеріана. Використовується для лікування-маскування неврозоподібних станів.

5. ЧИ Є ВАШ ПРЕПАРАТ ПРЕПАРАТОМ ВЗАГАЛІ?

Багато ліків, які є на наших полицях, в цивілізованому світі, або відсутні, або зареєстровані як БАДи (біологічно активні добавки). Що по суті є звичайною їжею. Тобто, якщо Ви повноцінно харчуєтесь – вони Вам не потрібні.

Як перевірити? – дивитись пункт 4. Приклад: препарати для печінки, т.н. гепатопротектори.

Ну і з рештою, якщо Ваші ліки є доказовими і дійсно життєво необхідними – проконсультуйтесь зі своїм лікарем. Цілком ймовірно, що невелика перерва в прийомі не завдасть Вам великої шкоди. А за цей час, я впевнений, наша держава перелаштує логістику на умови воєнного часу і все скоро, дефіцитні ліки знову з’являться на полицях.

Разом до перемоги!!!

Все буде Україна 💙💛

Олександр Прокопчук, лікар загальної практики – сімейний лікар,

директор КП “Центр первинної медико-санітарної допомоги (сімейної медицини)”

Читайте також: Олександр Прокопчук » Про ціну вибору