Види та призначення блискавок для одягу

Складно уявити сучасну моду без такої зручної речі, як застібка блискавка. Залежно від специфіки одягу застосовуються найрізноманітніші їх види. Але всі вони уявляють собою текстильну стрічку, на якій кріпляться спеціальні зубці, що з’єднуються рухомим “бігунком”.

Залежно від виду сировини ці вироби діляться на пластикові та металеві, від вигляду зубців – тракторні та спіральні, від виконуваних функцій – роз’ємні і нероз’ємні, з одним або двома замочками, потаємні і напівпотаємні.

Тракторна блискавка

Отримала свою назву через схожість при закритих зубцях на тракторний слід. Виготовляється із пластику, відрізняються особливою міцністю і надійністю, тому що кожен зубець припаяний окремо до основи. Найчастіше використовується на верхньому одязі.

Металева блискавка

Зубці зроблені з металу, кріпляться також, як і в тракторній – окремо, але за допомогою затискання зубця на тасьму-основу. Іноді, для більшої надійності, самі зубці мають внутрішній додатковий шип, який його зміцнює. Метал надійно стоїть в шкіряному одязі, зимовому і осінньому асортименті виробів.

Останнім часом, металеві застібки застосовуються не тільки у верхньому одязі, а й в легких, вечірніх сукнях та спідницях – довга декоративна блискавка ззаду додає нарядності.

Декоративна блискавка

Потреба в красивих витончених застібках привела до появи цілого класу декоративних блискавок. Це і тонкі металеві змійки, виконані у золотому або срібному варіанті. І пластикові блискавки зі справжньої смужки страз. Крім цього, задля краси додають бігунки у вигляді брелоків, намистин, кулонів із букв логотипів.

Потаємна блискавка

Сучасні застібки, котрі вшивають у виріб, тому майже не помітні. У потаємній блискавці бігунок зроблений з іншого боку, тому спіральну смужку видно тільки з вивороту. Найчастіше використовується в сукнях і спідницях, рідше в штанах, якщо вони застібаються збоку.

Існують напівпотаємні блискавки, ланки яких закриті спеціальної тканевою основою.

Спіральна блискавка

Менш міцна в порівнянні із тракторною чи металевою – пружина з пластмаси, яка закріплена на тасьмі-основі за допомогою текстильної прошивки. Тому основний недолік – часто спіраль відривається від основи і блискавка виходить з ладу.

Найчастіше ці застібки використовують в легкому одязі, у верхньому одязі літньо-весняного асортименту, тобто там, де можна обійтися без особливих зусиль і тривалого використання.

Спіральні блискавки також пришивають в вироби побутової та постільної групи: чохли, наволочки тощо. У таких виробах через велику довжину використовується рулонна блискавка.