Кабель мідний чи алюмінієвий?

Кабелі, з якого матеріалу краще підійдуть для проведення електрики? На даний момент більшість електриків віддають перевагу мідній проводці замість алюмінієвої. Чому? У чому плюси міді та недоліки алюмінію?

З часів Радянського Союзу вся електропроводка була алюмінієва, а в сучасному будівництві таку вже не зустріти. Але чим є причина глобальних змін?

Переваги мідної проводки над алюмінієвою

1. Електропровідність
Мідь перевершує алюміній електропровідністю. Питомий електричний опір міді становить 0,017 Ом*мм2/м, тоді як у алюмінію 0,028 Ом*мм2/м. Тобто електропровідність алюмінію становить 65% електропровідності міді, тому для одного і того ж навантаження алюмінієвий провід доведеться брати перетином на «ступінь» вище за мідь.

Наприклад, необхідно запитати навантаження 5 кВт. Для неї потрібно буде взяти або мідний провід перетином 2,5 мм2, наприклад, NYM 3х2,5, або алюмінієвий переріз 4 мм2. Так як алюмінієвий дріт більш об’ємний, то він займатиме більше місця в кабель-каналах, для нього знадобиться клеми для розеткових груп більше за розміром, ніж для мідних. З огляду на це мідний кабель зручніше використовувати для проведення в будинку.

2. Окислення
І мідь, і алюміній окислюються у процесі експлуатації під впливом повітря. Однак у міді окислення відбувається значно повільніше, і сама собою плівка (зелений наліт) досить легко руйнується, тому непогано проводить струм (хоча прохідність трохи погіршується).

У алюмінію ж окиснення відбувається набагато швидше, а сама оксидна плівка дуже щільна і погано проводить струм.Окислені з’єднання на скрутках, стисканнях або клемах найчастіше стають причиною горіння контакту. Видалити оксидну плівку можна кварцово-вазеліновим мастилом, але знайти її в магазинах не так просто, та й це додаткові витрати та час на обслуговування.

3. Механічна міцність
Мідний провід більш гнучкий і міцний, ніж алюмінієвий. У процесі монтажу жили доводиться згинати, наприклад, для з’єднання в розпредкоробках та розетках. Мідні жили можуть витримати багаторазове згинання без пошкодження, а от алюмінієві лише 5-10 згинань, а далі ламаються.

Особливі проблеми алюмінієва проводка створює, коли потрібно ремонтувати з’єднання в розподільних коробках — старий алюміній вже має мікротріщини, тому при одному неправильному русі жила може обламатися і доведеться знімати частину штукатурки, щоб витягти хоч трохи дроту.

4. Теплопровідність
Цей параметр характеризує здатність провідника розсіювати тепло. Що коефіцієнт теплопровідності, то краще метал розсіює тепло. У міді коефіцієнт теплопровідності становить 389,6 Вт/м* °З, а алюмінію 209,3 Вт/м* °З. Тобто мідь майже вдвічі краще розсіює тепло ніж алюміній. Особливо це важливо у місцях з’єднань, де провід гріється найсильніше. При тому самому навантаженні мідь вдвічі швидше відводитиме тепло (точніше не нагріватися).

Перевага алюмінію над міддю для ЛЕП

Але алюміній зовсім не відправлений на пенсію: повітряні лінії електропередач, як і раніше, виконують із цього металу. Отже, і він має переваги? Звичайно!

  1. Вага. Она багато в чому визначається з щільності металу. Чим вища щільність, тим важчий провідник. Щільність міді становить 8900 кг/м3 а алюмінію 2700 кг/м3. Тобто при рівному обсязі мідний дріт важитиме в 3,3 рази більше від алюмінієвого. Для домашньої проводки це критично, оскільки провід лежить у штробах, а повітряної лінії електропередач це важливий показник. Саме тому для ВЛЕП використовують алюмінієвий провід.
  2. Ціна. Тут алюміній – явний переможець. Усі мінуси алюмінію позначилися на відносно невисокій ціні, яка приблизно в 4 рази нижча за ціну на мідь, тому повітряні лінії, а також введення в будинок виконують виключно алюмінієвим проводом.

VSE E.