Продовольчий фронт Золотоніщини тримає стрій

Цьогорічні жнива – найважчі за всі роки, зізнаються аграрники Золотоніського району: нестабільна ситуація на території України, виклики зі збутом продукції, обмежене пальне і примхливі погодні умови. Проте господарники налаштовані позитивно. Про це інформує видання Золотоноша.City.

— З 366 гектарів ранніх зернових залишилося зібрати 122. На полі працюють два комбайни. Цього тижня маємо завершити, якщо погода не внесе свої корективи. Середня урожайність цьогоріч – 40-50 центнерів з гектару.— Звісно, погода внесла свої поправки: засуха в червні і рясні дощі в липні вплинули на якість зерна. Проте з досвіду: якщо родючість ранніх зернових низька, то має бути урожай на кукурудзу і соняшник, – розповів деталі про косовицю директор ПП «Крупське» Володимир Барвет. І додав: – Раніше жнива були веселі, зерно возили ГАЗончики по 5 тонн. І на току жваво – той приїхав, той приїхав, рух, життя, люди з лопатами підгортають, на вулиці кагати закладаються… Зараз тиша. Два трактори двадцятитонні, один чоловік працює в залі і на складі…

Дощі негативно впливають на пшеницю коли вона дозріла: під час рясної зливи зерно може осипатися чи «лягти». Фізіологічні процеси в насінині завершилися і воно може проростати, позбавляючись товарної якості. Таким чином пшениця другого класу з високим відсотковим співвідношенням якісної клейковини може маркуватися четвертим. А це зумовлює різницю в ціні збуту.

Агрономи з ПП "Крупське"

Для збору ранніх зернових у господарстві залучили два трактори з причіпами і пару комбайнів: один власний, інший – «побратимів» із Хрущівки.

— Наразі вартість тонни міндобрива досягає позначки в 40 тисяч гривень, азотні коштують – від 25 тисяч. Ціна на пшеницю впала вдвічі. Наступного року будемо вирощувати всі екологічно чисті продукти за рахунок природньої родючості без внесення мінеральних добрив, – ділиться планами головний агроном підприємства Олександр Гмиря. – Цього року технологічно все зроблено правильно, але вмішалися погодні умови. Звісно результат не такий, як планувалося. Солому зберемо на реалізацію, підготуємо площі і після збирання соняшника плануватимемо посів озимої пшениці. Чи будемо сіяти ріпак – питання. За кордон вивезти немає можливості, а в Україні його ніхто толком не переробляє.

 

Ще одна проблема пов’язана з війною – мобілізація спеціалістів. З 9 комбайнерів у господарстві залишилося 5. Як вирішувати питання нестачі кадрів – невідомо.

— Я зараз жінок набираю, чоловіки не йдуть, бо працевлаштування через військовий комісаріат. Якщо є права на машину, два місяці – і ви вже тракторист. Зарплата висока. Працювати на сучасних тракторах одне задоволення: кермувати не треба, транспорт веде по супутниковому зв’язку – все рівненько, головне не заснути на поворотах і коли щось раптом «запищить» – зупинитись. Ремонтом техніки займається окрема служба, – підсумував Володимир Барвет.

Спекотні жнива – спекотна кухня. Повари підприємства Олена Охріменко та Світлана Зінченко щодня готують обіди для робітників: перше, друге і компот. А ще раз на тиждень смачнюча випічка.

— Суп, борщ, капусняк і різноманітні каші чи картопля. Сьогодні обідають 20 чоловік, – розповідає Олена, куховарка з шестирічним стажем. Каже, що на роботу приходить о 8 ранку. До 12 всі страви мають бути готові. Обід розвозять чоловікам на поле і в комору. Щодня маршрут змінюється.

Загальні посіви ранніх зернових у ТОВ «Гранекс-Черкаси» складають 1448 га.

З них ячменю 350 га (змолочено 10, лишилося 340 га). Загальна площа висадженого ріпаку 480 га, лишилося зібрати 40. Пшениці – 618 га, не обмолоченої – 200 га. Ячмінь тільки почали збирати, орієнтовна урожайність 50 центнерів з га, ріпаку – 45, а пшениці – 55.

— Труднощі з якими стикнулися тотожні іншим господарствам – важко з логістикою, збутом. І погодні умови: була аномальна спека, а потім тільки почали молотити – через день дощі, – прокоментувала цьогорічні жнива завідуюча током ТОВ «Гранекс-Черкаси» Наталія Капля. І додала, що багато робітників товариства захищають Батьківщину. Декілька пішли в перший день війни.

У Благодатнівському господарстві цього тижня закінчили обмолочувати близько 300 га озимого ячменю і пшениці.

За словами заступника директора СТОВ «Чапаєвське» Олександра Марченка, приблизна урожайність з ячменю і пшениці цьогоріч становить близько 40 центнерів:

— Розраховували на вищі показники. Жнива були дуже затяжними. Але разом з тим можна сказати, що врат немає. У період дозрівання було досить посушливо, потім пішли дощі. Пізніші сорти відреагували нормально, ранні – дали меншу урожайність.

— Пшениця добре вистоялася і дозріла. Жнива специфічні, як і кожного року, адже є свої особливості, – прокоментував ситуацію на полі Олександр Анатолійович.

У господарстві зосталися значні залишки минулорічного урожаю, відсотків 30. На сьогодні один з передових викликів для товариства – це збут «свіжого» зерна.

— Ціни, які існують на ринку дуже далекі від реальної собівартості, це навіть не половина. Точка беззбитковості складає десь 9-10 тисяч гривень за тонну, а пшениця коштує 4,5 тисячі гривень. Більшу частину собівартості зараз формують міндобрива. Їх в основному закуповують по весні. Але вже перед Новим роком ціни почали дертися догори. І вони продовжують рости, нещодавно знову піднялися на 30%, – пояснює аграрник. – На наступний рік плануємо зміни в посівах, можливо додамо якісь нішові культури, переінакшимо структуру посівів. Але у будь-якому випадку пшениця і ячмінь будуть. Щодо живлення і захисту – все з метою економії.

Процес роботи ПП "Крупське"

З хорошого – у господарстві повністю збережений кадровий потенціал. Команду поповнили декілька внутрішньо переміщених осіб. У недалекому майбутньому обмолочення чекають площі пізніх культур: соняшника, кукурудзи й сої. Аграрники пророкують хорошу середньорічну урожайність.