У Зорівці підбили перші підсумки пілотного проєкту “Сади Перемоги” [ФОТО]

Зорівка приймала із робочою поїздкою очільників Золотоніської РВА. Мета візиту особливо, аде саме ця громада стала пілотною у всеукраїнському масштабному проекті “Сади Перемоги”. Для начальника адміністрації Ірини Тернової та її заступників голова ОТГ Галина Галушко провела екскурсію селами. Згідно із повідомленням районної військової адміністрації, у ході зустрічі вона детально розповіла про цю важливу ініціативу, розпочату навесні у воєнний час силами її молодої та завзятої команди.

Гасло кампанії: «Давайте засадимо та засіємо всі земельні ділянки, щоб забезпечити себе, переселенців та ЗСУ продуктами харчування! А як лишиться, то ще й переробимо (закатаємо, засолимо)». Власне, після старту небайдужі власники земельних ділянок безоплатно надали їх в користування, керівники фермерських господарств та прості мешканці забезпечили посадковим матеріалом. Решта ж тих, хто виявив бажання, виорали, засіяли та засадили, а тепер полють, підгортають, доглядають. І все це разом, дружно, згуртовано. До проєкту тут вже приєдналися дві школи та три садочки. На їхніх територіях також вирощують овочі.

Галина Галушко з гордістю продемонструвала гостям акуратні і доглянуті грядки, де зеленіють морква, буряк, цибуля, огірки, томати, кабачки, солодкий перець, картопля, квасоля тощо. Приємним для учасників зустрічі виявилося знайомство з родиною переселенців – Людмилою та Віктором, які переїхали до Зорівки з-під Мар’їнки, Донецької області. На момент візиту подружжя дружно пололо городину, висаджену саме в рамках «Садів Перемоги». Милі, привітні, працьовиті і скромні люди, яких війна змусила залишити домівку і їхати світ за очі від «русского міру», артобстрілів і вибухів, знайшли прихисток у мальовничому селі Золотоніщини.

Вони ніяковіло прийняли невеличку гуманітарну допомогу, що привезла Ірина Тернова, і довго дякували за увагу, доброту місцевих жителів та надане тимчасове житло – невеликий, але міцний будинок зі вже впорядкованим дворищем, квітниками та кількома сотками землі. За словами гостей, від таких привітних господарів не хотілося навіть їхати.

Як відомо, з початку війни Золотоніський район прийняв у себе 18955 внутрішньо переміщених осіб. На сьогодні виїхали на постійне місце проживання та в інші області і райони 3929 осіб, а 15026 залишилися проживати у наших громадах. За статистикою, найбільше вимушених переселенців прибуло з Києва та області – 11245 осіб, з Харкова та області – 2195, з Донецької області – 1632, з Луганської області – 1054, з Чернігівської області – 826. За цими сухими цифрами стоять зруйновані людські долі, сльози, горе і розпач, непоправні втрати – від будинку та всього нажитого за життя до найціннішого – рідних і близьких.

В рамках поїздки встигли відвідати Зорівську школу (навчально-виховний комплекс), де також висаджені овочеві культури за проектом «Сади Перемоги». На місці зустріли освітян та техпрацівників, як-то кажуть, «на гарячому» – усі дружно пололи та підгортали картоплю. Із учасники заходу поспілкувались про наболіле – перспективи, оплату праці, нашу Перемогу, майбутні врожаї.

Встигли ознайомитися з гордістю Зорівської громади – великим промисловим автоклавом на 500 півлітрових банок, який місцеві отримали в рамках проєкту “Супровід урядових реформ в Україні» (громадський простір SURGe, Канада), що впроваджений ініціативою Alinea International за фінансової підтримки Уряду Канади. Вибір саме цього автоклаву був зумовлений безпекою в експлуатації, терміном служби та великою місткістю. Часом стерилізації м’ясної тушкованки в такому агрегаті лише 40 хвилин.

Встановили це чудо техніки у шкільній їдальні в Мехедівці і планують використовувати не тільки для виробництва м’ясної та м’ясо-круп’яної тушкованки, а й для консервування овочів та фруктів. Це важливо, адже завдяки участі в проєкті “Сади Перемоги” зорівчани очікують зібрати та переробити великий урожай. А після Перемоги планується, що на основі налагодженого виробництва, тут буде створеноий кооператив з переробки сільськогосподарської продукції.