На Золотоніщині лютує нова хвиля епідемії. Кожен третій пацієнт – дитина

Станом на 8 лютого 1038 золотонісців нездужають. Вони лікуються амбулаторно. Серед них 264 дітей. До інфекційного відділення Золотоніської багатопрофільної лікарні госпіталізований 61 пацієнт. Сімейні лікарі кажуть, що такого шаленого потоку хворих не було за весь період пандемії. Щодо симптомів, то нинішню епідемію можна з легкістю сплутати із звичайною застудою.

Про новий штам коронавірусної хвороби, його небезпеку та втішні прогнози − у розмові видання Золотоноша.City з директором КП «Золотоніський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Олександром Прокопчуком.

− Олександре Сергійовичу, що можете сказати про нинішню ситуацію з коронавірусом?

− Нині Україною шириться штам «Омікрон». Не оминув він і Золотоніщину. На державному рівні ми виявилися не готовими до цього виклику. Наразі пробуксовує Черкаський лабораторний центр, що фізично не справляється з потоком відібраних тестів на коронавірус. Лікарі сімейної медицини проводять ПЛР-тестування, але результати затримуються на 4-5 діб. Трапляється, що пацієнт здолав хворобу за 2-3 дні, а лабораторного висновку ще немає. Для госпіталізації при будь-якій хвилі необхідний позитивний лабораторний висновок. А лікарі за кілька днів закривають лікарняні, не дочекавшись підтвердження лабораторії.

− Які особливості нового штаму «Омікрон»?

− Він набагато заразніший за попередні штами і значно швидше поширюється. 40 тисяч нових випадків захворюваності за добу − ми побили уже всі рекорди попередньої хвилі. До того ж, більш сприйнятніший серед дітей. Наразі кожен третій хворий пацієнт Центру – дитина. Але «Омікрон» переноситься значно легше. Лікарі сімейної медицини відслідковують, як переносять новий штам вакциновані пацієнти і ті, хто не захотів щеплюватися. Щеплені мають підвищення температури протягом 2-3 днів, болі в горлі, кашель, нежить. Як правило, через 3-4 доби пацієнт почувається краще, а на 5 залишається легкий епізодичний кашель.

Читайте також: Золотоніські сімейні лікарі надаватимуть мобільну паліативну допомогу

У невакцинованих спостерігається ломота в тілі, загальна слабкість, задишка, загрудинний біль. Пневмонії трапляються надзвичайно рідко. Новий штам має менший інкубаційний період. Варто зазначити, що людина зазвичай хворіє не одним вірусом. Як підтверджує практика, буває 2-3. На даний момент, ковід − не ковід, значення не має. Головне правило: люди з ознаками захворювання повинні самоізолюватися. Цим зможуть уберегти своїх рідних від поширення хвороби.

− Чи є різниця між штамами «Дельта» та «Омікрон»?

− Так. «Дельта» протікала набагато важче, але ризик захворіти «Омікроном» повторно у 5 разів вищий. При «Дельті» спостерігалося багато випадків тромбування та летальності серед пацієнтів. Саме для захворювання із симптомами «Дельти» мала місце особливість: лікарня повинна отримати кошти від Національної служби здоров’я України по пакету медпослуг. А за умовами договору із НСЗУ, щоб отримати гроші, випадок мав бути підтверджений ПЛР-тестом.

− Чи однакові ознаки ГРВЗ та «Омікрон»?

− ГРВЗ – це не діагноз, це гостре респіраторне (передається повітряно-крапельним шляхом) вірусне (спричиняється вірусами) захворювання. Збірне поняття, яке включає в себе більше 200 вірусів: грип, парагрип, аденовіруси, риновіруси, коронавіруси (що були ще задовго до нинішнього вірусу-мутанта) та інші. Щороку восени і навесні захворюваність на ГРВІ підвищується. А оскільки тестувати кожен із цих двохсот вірусів сенсу немає, бо недоцільно економічно, лікарі практикують поняття «ГРВІ». Клінічно їх можна відрізнити: при парагрипі вражається гортань, що найчастіше спостерігається осиплість голосу; аденовірус супроводжується кон’юктивітом; респіраторно-синцитіа́льні віруси проходять у дорослих як нежить, а в дітей − як обструктивний бронхіт. Єдиний виняток – грип, на який роблять швидкі тести, бо дає летальні наслідки.

Два роки тому у нас з’явився коронавірус, що мутував. Його тестують окремо і на нього роблять особливий акцент. Радує те, що наразі інфекція стає контрольованою. Протікає у легкій формі. «Омікрон» відрізняється від ГРВІ тим, що на нього ще не виробився колективний імунітет. У Великобританії, Фінляндії, Данії, Нідерландах, Франції скасували частину карантинних обмежень. Число вакцинованих у цих країнах 70-80%, у Великобританії понад 50% населення щепилися бустерною дозою. Можна сміливо прогнозувати, що восени ці країни матимуть поодинокі випадки захворювання.

− Як розпізнати «Омікрон»?

− Класичної клініки цього штаму немає. Якщо при ковіду у хворих повністю або частково зникав смак і нюх, то характерних ознак «Омікрону» не існує. Зараз симптоматика поліморна. У хворих може спостерігатися нежить, головний біль, кашель, озноб, підвищена температура.

− У яких випадках сімейний лікар направляє хворого на стаціонарне лікування?

− Якщо спостерігається тяжка пневмонія і сатурація нижче 90% (рівень насичення киснем артеріальної крові у людини становить 95-100 відсотків). Пневмонія середнього та легкого ступеня тяжкості лікується амбулаторно.

− Чи можна вакцинуватися від сезонних інфекційних захворювань поряд з імунізацією від COVID-19?

− Не тільки можна, а й треба. Навіть, якщо вам і не вдасться вберегтися від інфекції, то хвороба відступить значно раніше, без будь-яких ускладнень на організм. Як рекомендує МОЗ, такі щеплення варто робити раз на рік. Вакцинація від коронавірусної інфекції не стоїть на заваді, варто лише сезонне щеплення відтермінувати на 2 тижні або ж, в ідеалі, на місяць. 24 лютого розпочалася кампанія щеплення від COVID-19. Уже минув майже рік – достатньо часу, щоби пройти повний курс. А й досі дехто із золотонісців бере довідки-відтермінування для вакцинації.

Читайте також: Олександр Прокопчук » Про бустерну дозу