Олександр Прокопчук » Медичні маски: носити чи не носити, ось у чому питання

Сьогодні поговоримо про медичну маску. Зараз багато ходить розмов про те, чи захищає вона. Давайте розбиратись… та спочатку трохи історії.
Найпершими медичними масками, були легендарні маски чумних лікарів у середньовіччі. Вони являли з себе шкіряний виріб у формі клюва, з отворами для дихання і скельцями для очей (Здається я знаю, що хочу на Новий рік ). Враховуючи рівень тогочасної медицини, основною функцією чумних лікарів було прибирання трупів померлих від чуми. І щоб хоч якось убезпечити себе від інфекції і особливо від запахів, в кінці “клюва” містились ароматні трави і ладан. А ще, чумні лікарі жували часник.
Більш-менш подібні до сучасних масок почали з’являтись у ХІХст. і вони були з бавовни. Основною їх функцією було вберегти рану пацієнта від часточок слини і виділень дихальних шляхів лікаря, наприклад під час операції. Тому інша їх назва – хірургічна маска.
Маска – це засіб індивідуального захисту, але він працює на вихід. Одягаючи її, ми захищаємо не себе, а оточуючих. Маску має вдягати хворий. Дуже наочна демонстрація принципу її роботи на цьому відео: https://www.youtube.com/watch?v=XpN5kfsdj9A&t=395s
Став , якщо знаєш цього лікаря.
То чому ж нас змушують їх носити?
І чому дослідження показують їх ефективність?
Коли ми дихаємо, разом з видихуваним повітрям назовні виділяються мікрокраплини, які можуть містити хвороботворні мікроорганізми.
Ще гірше, коли ми застуджені і чихаємо чи кашляємо. Тоді ми “стріляємо” вірусом на 5 метрів і далі…
Дуже наочне і повчальне відео: https://www.youtube.com/watch?v=iRhBF4zYyPQ&t=258s
В інкубаційний та продромальний період, коли симптомів немає або вони неспецифічні (напр. слабкість), людина може бути заразною. І не знаючи цього, бути джерелом інфекції. Саме тому, щоб створити хоч мінімальний бар’єр, усі ми маємо носити маски в місцях скупчення людей.
І за умови 100% маскового режиму – це працює!
Не нехтуйте елементарними карантинними нормами. Вакцинуйтесь! І будьте здорові!
“
Олександр Прокопчук, лікар загальної практики – сімейний лікар,
заступник директора КП “Центр первинної медико-санітарної допомоги (сімейної медицини)”
Читайте також: Олександр Прокопчук » Міфічна гіпертонія