Золотоніські учні обиратимуть навчальні предмети, а вчителі зможуть отримати більші зарплати

16 січня 2020 Верховна Рада ухвалила законопроєкт «Про повну загальну середню освіту». Які зміни чекають на учнів і вчителів та що нового передбачає документ для батьків і освітніх управлінців розповіла Золотоноша.City начальник відділу освіти Золотоніського міськвиконкому Ольга Строкань.

 – Учні отримують гарантії рівного доступу до освіти, право обирати інтегровані курси, навчальні предмети. Передбачені три адаптаційні цикли навчання – 1-2-й класи, 5-6-й та 10-й, що обов’язково враховуватиметься під час навчання у школах. Подальший розвиток отримує інклюзія, діти з особливими освітніми потребами зможуть навчатися за індивідуальною освітньою траєкторією. Закон вперше прописує додаткові консультації для учнів, які проводитимуться на базі школи і оплачуватимуться державою.

Вчитель отримує автономію щодо створення програми, власної системи оцінювання та підвищення кваліфікації за власним вибором. Більші можливості для зростання зарплати педагога. Серед новацій також – контракти для директорів та вчителів на пенсії та педагогічна інтернатура, яку проходитимуть усі молоді вчителі в перший рік роботи. До 1 липня 2020 року відбудеться обов’язкове переведення вчителів-пенсіонерів на строкові контракти. Документ також визначає категорії педагогічних працівників, що мають право на проходження сертифікації, та права і обов’язки, яких набувають учителі у разі її успішного проходження.

Закон дає можливість супроводжувати дитину з особливими освітніми потребами під час навчання, а також надає гарантії захисту учнів від булінгу. Окрім того, передбачає обов’язкове навчання вчителів основам домедичної допомоги та закриє доступ у заклад особам, які вчинили злочин проти статевої свободи чи статевої недоторканності дитини. Батьки отримали додаткові права в плані управління та контролю.

Нові підходи до призначення директорів шкіл: директор може займати свою посаду не більше 2-х термінів по 6 років поспіль в одному закладі, мають діяти прозорі та чесні механізми виборів директорів з обов’язковою відеотрансляцією та відеофіксацією. Новоприйнятий закон відкриває можливість стати вчителем людині з будь-якою, а не лише педагогічною, вищою освітою. Фінансова автономія шкіл передбачає формування керівником структури закладу та штатного розпису, встановлення доплат, надбавок, їхніх розмірів, укладення цивільно-правових угод для забезпечення діяльності закладу.

Хочу сказати, будь-які зміни, зазвичай, викликають тривогу, а зміни в освіті зачіпають все місто. Адже це близько тисячі працівників галузі, учні та вихованці, батьки, бабусі і дідусі, родичі й сусіди. Усі жваво обговорюють можливі зміни, планують, а іноді і фантазують. Не варто хвилюватися, зміни будуть поступові, а ми намагатимемося ні в якому разі не погіршити умови навчання та праці учасників навчально-виховного процесу.