“Люди стали нетерпимими до порушень правил благоустрою”, – Олександр Флоренко

Ще кілька тижнів – і міста почнуть задихатися через недбайливих громадян, що спалюють листя. А ось в Золотоноші Черкаської області ці запахи вже майже забули, хоча ще кілька років тому місцеві палили не тільки траву і листя, а й побутове сміття. Непередаваний “аромат” доводилося вдихати практично цілий рік. Як розповідає на своїх шпальтах видання KP.UA, звичайні наземні рейди виявилися малоефективними – одного-двох порушників якщо і спіймають, то добре, і це при тому, що контролери вивчили місто краще, ніж таксисти! Чиновники подумали – а якщо підійти до проблеми з іншого боку? З повітря, наприклад.

– Жителі дуже багато скаржилися на дим. У 2015 році ми створили відділ контролю за благоустроєм, тоді і почали рейди. Але вони проводились не лише на паліїв, хоч їх було дуже багато, стежили і за порядком на прилеглих територіях, щоб не клеїли рекламні оголошення на стовпах, щоб не росли звалища в недозволених місцях, – розповідає начальник управління житлово-комунального господарства Золотоноші Олександр Флоренко.

Але і поява контролю, і штрафи (від 340 до 1360 гривень) місцевих паліїв не зупинили, до рейдів вони швидко пристосувалися. Деякі чекали темної ночі, інші вивозили сміття подалі від будинку на пустир, підпалювали і тікали, треті, якщо їх спіймали на “місці злочину”, з піною у рота сперечалися, мовляв, доведіть, що це я.

– Ми зіткнулися з проблемою: ввечері виїжджаємо з рейдами, повністю задимлений квартал, але визначити місце, де палять, важко: дуже щільна забудова в кварталі, сутінки. З’явилася ідея залучити активістів, у яких є безпілотники, – говорить посадовець.

Відгукнувся авіаційний інженер Олександр Бойко: на його аматорський планер повісили камеру і відправили в небо. Тільки на першому пробному запуску за 5 хвилин польоту планер знайшов багаття на 3 вулицях, і ще через 5 хвилин комунальники вже стояли на порозі у порушників.

– Повітряні рейди почалися, і відсоток складених протоколів збільшився в 300 разів! – каже Флоренко.

Сьогодні у комунальників вже є власний дрон. Купили за 13 тисяч гривень, натішитися не можуть донині – періодично піднімають його в небо, щоб містяни не розслаблялися.

Керувати ним дуже легко, з мобільного телефону, однією кнопкою. Відразу йде картинка на екран, роблять фотографію порушника, а потім він отримує штраф. Але крім повітряних рейдів, в Золотоноші стала популярна інша практика. За радянських часів це назвали б “стукацтвом”, але у золотонісців інша філософія – все для комфортного життя в місті, нехай навіть якщо сусіда оштрафують.

– Зараз люди настільки стали нетерпимі до порушень, знають, що є контроль, і якщо вони звернуться, то буде реагування. Телефони не замовкають! Пишуть і у “Вайбер”, і в “Мессенджер”, кидають світлини. Якщо раніше нашим людям здавалося дивним, що десь в Німеччині передають чиновникам інформацію про порушення з боку сусідів, то зараз в Золотоноші – це нормальна практика, – пояснює Олександр Флоренко.

Також за його словами, не люблять в Золотоноші не тільки паліїв сміття, а й розклеювачів оголошень.

– Золотоноша, напевно, ледь не єдине місто України, де немає реклами на стовпах, – з гордістю каже комунальник. – Також ми дали людям альтернативу, адже сміття та гілки жителям все-таки потрібно кудись подіти. Облаштували майданчики для збору сміття, вивозимо його централізовано не тільки від багатоповерхівок, а й з приватного сектора. Є можливість зробити індивідуальне замовлення на вивезення сміття: люди можуть там, де ще майданчиків немає, зателефонувати, скластися із сусідами по 20 гривень і сміттєвіз забере все, – розповідає чиновник.