“Якщо заклад передадуть місту, будемо фінансувати. Кошти знайдемо”, – Войцехівський про закриття районної бібліотеки

Другий день в Золотоноші обговорюють новину про можливе закриття центральної районної бібліотеки. Обурені золотонісці не хочуть вірити, що таке взагалі може статися. Громадсько-політична газета “Златокрай”, чий редакційний телефон став «червоним» від дзвінків, узяла коментарі районних та міських посадовців, щоб або розвіяти чутки, або ж просто внести ясність в суть проблеми.

За словами керівника апарату Золотоніської районної ради Вікторії Краснобай, те, що зараз пишуть у соцмережах, – це чиїсь особисті вигадки. Насправді ж, мовляв, відбувається не закриття бібліотеки, а в умовах децентралізації йде розцентралізація бібліотечного фонду по сільських бібліотеках.

– Про закриття мова не йде. Районна бібліотека розділяє свій фонд по селах, залишаючи частину в місті, – зазначила Краснобай.

Трохи більше світла на тему пролила завідувач районною бібліотекою Лідія Коваленко. У зв’язку з тим, що заклад фінансується з районного бюджету, села гроші не виділяють. Зараз на бібліотеку коштів немає, тому вона закривається. Щоправда, рішення це ще не прийняте.

– 27 листопада відбудеться сесія районної ради, готуються документи. Більшість наших читачів – міські, але місто ніколи не виділяло нам кошти ні на зарплату, ні на книги чи періодику. Район сказав, що бібліотека закривається, а її фонд роздаватиметься по селах. Шкода, адже ми скільки працювали над цим! Все розпорошиться. Минулого року нас вже прогнали з 1-го поверху, скоротили штат працівників, – бідкається керівник закладу.

Також Коваленко додає, що це питання виникає кожної осені протягом трьох років.

– У 2017-му ми були присутні на сесії міської ради. Тоді депутати сказали, що мільйон гривень – це забагато для їхнього бюджету, і якщо районна влада не хоче утримувати бібліотеку, то хай віддадуть місту. Але ж район роками вкладав у неї гроші, тож не віддасть. Учора після обіду нам надійшла вказівка, приймати книги від читачів, а нові не видавати. Так ми і робимо, – розповіла керівник бібліотеки.

Крапки над “і” розставив міський голова Віталій Войцехівський, пояснивши, що згідно з Бюджетним кодексом, єдиним об’єктом спільного фінансування району і міста є центральна районна лікарня. Саме на неї місто перераховує державну субвенцію.

– Центральна районна бібліотека не є спільним закладом. Хоча й зараз важко розділити установи, куди ходять лише міські чи тільки сільські мешканці. Це стосується як районної бібліотеки, так і, наприклад, міської медицини. З лікарями нашої первинки підписали угоди багато людей із сіл. Але як ми можемо їм сказати «Ні!», – пояснює Войцехівський.

Також посадовець згадує музичну, спортивну школи, а окремо – міські загальноосвітні школи та садочки, які відвідують і сільські діти. Мова про те, щоб ці установи співфінансувалися з районного бюджету, навіть не йде.

– Зрозумійте, якщо питання стоїть просто комусь на зло закрити бібліотеку – у такому випадку ми не зможемо на це вплинути. А якщо ця установа буде передана місту, ми будемо її фінансувати. Депутати міської ради так і заявили на одній з минулорічних сесій. І, повірте, кошти на це знайдемо. Однак ставити питання руба, що якесь село має за це перераховувати гроші, не будемо. Чому ця проблема піднімається в кінці кожного року – це питання до районної влади, – резюмував міський голова.