Водоканал та ЦРЛ дійшли згоди щодо штрафів і діяльності локальних очисних споруд

Перед золотоніським комунальним підприємством «Міський Водоканал» постав непростий вибір: або не виконати вимог суду і отримати чергову кримінальну справу, або вимагати від місцевої центральної лікарні сплатити штраф та, на жаль, заблокувати фактично їм рахунки. Мова йде про конфліктну ситуацію, що виникла після чергового дослідження Державної екологічної інспекції стану річок Суха Згар та Золотоношка. Як відомо, з 2016 року за ініціативи народного депутата Владислава Голуба відбулась ціла серія перевірок очисних споруд екологами. За їхніми результатами «Водоканал» отримав ряд приписів та штрафних санкцій, виконувати які підприємство зобов’язане у передбаченому законом порядку. 

Перший запуск відновлених очисних споруд відбувся два роки тому. Ідеальною роботою об’єкт відзначався не завжди, проте тут фахівцями висувається ряд логічних причин. Передусім говорять про проектну потужність, яка цілком здатна охопити потреби місцевого населення, проте не може бути розрахована на раптове масове скидання відходів з боку крупних підприємств. Бактерії, що очищують воду, не здатні впоратися із такою інтенсивністю, тому просто гинуть. Задля цього промисловців спонукали до будівництва локальних очисних споруд.  Деякі з них дослухались.

Проблеми є і в проектній документації. Нині експерти, що здійснювали моніторинг очисних споруд, схиляються до тієї думки, що деякі помилки були закладені ще на стадії розробки. Підрядник під час реконструкції з вимогами проекту цілком впорався, проте детальні причини виникнення недоліків доведеться ще визначати.

Жертвою ситуації неминуче стало КП «Міський Водоканал». Не будучи ні замовником, ні виконавцем робіт (реконструкцію об’єкту здійснювалась на обласному рівні), підприємство мусило вдягнути на себе роль цапа-відбувайла в очах громадськості. Все через бюрократичні моменти: якби «Водоканал» не прийняв на свій баланс очисні споруди, в повній мірі розпоряджатися ним та виділяти кошти на обслуговування права б не мав. Це – кримінальна справа за нецільове використання коштів.

Цим вміло користуються деякі політичні кола, щоразу створюючи інформаційні приводи для звинувачення комунального підприємства у забрудненні річок. В той же час, згідно з приписами та законодавством, в ролі винуватця забруднення комунальне підприємство не виступає. За словами комунальників, сертифікована лабораторія “Міського водоканалу” постійно здійснює контроль за якістю скидів підприємств та установ міста. Цього, до речі, вимагають і державні приписи – стягувати штрафи з усіх учасників процесу забруднення. І закон тут не передбачає винятків для організацій будь-яких форм власності.

З деякими з них тривають судові тяжби і дотепер, проте найбільший конфлікт традиційно виникає із Центральною районною лікарнею. Якщо приватні промислові підприємства в більшості своїй на санкції реагують адекватно, розуміючи недоліки власного виробництва та очищення стоків, то бюджетна установа, що знаходиться на балансі району, щоразу доводить справу до скандалу.

Враховуючи всю важливість нормального функціонування Золотоніської ЦРЛ, підприємство протягом останніх двох років неодноразово пропонувало керівництву медичної установи спільно знайти юридично правильний вихід із ситуації. Розуміння не знаходили. Тому в таких випадках виконується рішення суду, а відповідальність за функціонування лікарні повністю покладається на адміністрацію.

Днями знову постала загроза чергового демаршу від керівництва медичної установи, що відмовилось компенсувати штрафні санкції, апелюючи на те, що комунальне підприємство свідомо тисне на лікарню. Головний лікар встиг навіть зібрати підписи персоналу проти цього. Але й ставати фігурантами чергової кримінальної справи, що буде знову ініційована політичними колами, «Водоканал» не поспішав.

Для пошуку шляхів вирішення конфлікту 20 липня в кабінеті міського голови Віталія Войцехівського зібралися директор КП «Міський Водоканал» Сергій Кузнєцов, головний лікар ЦРЛ Сергій Примак, а також керівник управління Державної казначейської служби Лариса Василенко. Задача не з простих: знайти ідеальний рецепт, що дозволить не блокувати рахунки лікарні, проте й не підставити жодного з присутніх керівників. Після декількагодинного діалогу очільників установ та юристів, проблема з місця зрушила.

До кінця року центральна районна лікарня звільняється від виплати штрафів екологічної інспекції, проте зобов’язана нарешті довести до ладу власні локальні очисні споруди. В разі ігнорування, медична завчасно попереджена та має бути готовою до подальших санкцій після ініційованих перевірок.

Керівництву ж ЦРЛ окрім роботи над своїми очисними, напевне варто й задуматись над першопричинами такої конфліктної ситуації. А при черговій зустрічі зі своїм народним депутатом поставити врешті питання про доцільність нескінченних перевірок, за які платить в тому числі і лікарня. Разом з тим, конструктивний діалог ще раз довів, що люди в Золотоноші і в районі проблеми таки здатні вирішувати самі. Не очікуючи волі та “сприяння” столичних політичних кіл.