Округлення сум: як у золотоніських супермаркетах реагують на нововведення НБУ?

1 липня в Україні почали діяти правила округлення сум у чеку при розрахунках готівкою у торгівлі і сфері послуг, – повідомляють у Національному банку. За інформацією НБУ, відтепер у разі відсутності дрібних монет у покупця чи продавця підприємства сфери торгівлі і послуг повинні округлити загальну суму готівкових розрахунків у чеку.

Про те, як відреагували на це правило у наших міських маркетах «Злагода» та «Копілка», дізнавались кореспонденти громадсько-політичної газети “Златокрай”.

Поки ми не заокруглюємо суми за цим правилом, так як касові апарати не запрограмовані для такого розрахунку, – прокоментувала ситуацію Ніна Білоусова, директор КООП «Універмаг». – Якщо у чеку 34 копійки, то заокруглюємо до 35. Часто люди розраховуються дрібними, тож поки копійок у нас вистачає.

Керівник маркету «Копілка» Дмитро Каптановський теж дотримується тієї думки, що доки населення має дрібні монети – з цим не виникає ніяких питань.

За словами Сергія Бруса, директора Золотоніського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у сфері торгівлі й фінансових установах за відсутності копійок суми повинні заокруглювати згідно з правилом: якщо 1, 2, 3, 4 копійки до 0 в сторону зменшення, а як 5, 6, 7, 8, 9 копійок то до 10 коп. При цьому, округлення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків. Таке правило затверджене у зв’язку з виведенням дрібних монет з обігу, тож продавці й покупці мають толерантно поставитися до нововведення.

Також з липня припиняється карбування та випуск монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок, продовжать карбувати лише 10 і 50 копійок. Уведені раніше в обіг монети не вилучатимуться, ними і надалі можна розраховуватися необмежений період часу – до ухвалення окремого рішення Національного банку. Як пояснювали в НБУ, основна передумова таких змін – монети дрібних номіналів втратили свою купівельну спроможність, а собівартість виготовлення тепер перевищує їх номінальну вартість.
З 27 квітня 2018 року Національний банк почав випускати монети номіналом 1 і 2 гривні для поступової заміни банкнот, із 2019 року планують ввести в обіг монети 5 і 10 гривень.