Меморіальний парк відзначив своє 30-річчя

24 травня в Європі щорічно відзначається Європейський день парків. Дата вибрана невипадково: саме цього дня 1909 р. створено перший з дев’яти національних парків у Швейцарії. У Золотоноші діють парк культури і відпочинку ім. Т. Шевченка, Меморіальний, в проекті – будівництво парку «Надія». 9 травня 1988 року (30 років тому)  було відкрито Меморіальний парк, який є пам’ятним місцем багатьох поколінь не лише золотонісців, а й жителів інших районів Черкащини. Про це золотоніському тижневику “Златокрай” розповіла директор краєзнавчого музею ім. Пономаренка Віта Ямборська.

Як згадується в документах, 9 травня 1988 року у районному центрі урочисто відкрито Меморіальний парк та пам’ятник жертвам фашизму. Цей унікальний меморіальний комплекс є творінням розуму та рук творчого колективу київських та черкаських митців у складі авторів: архітекторів І. Ланька, О. Ренькаса, О. Заварова, скульптора Б. Микитенка, бригади різьбярів Київського об’єднання «Художник» на чолі з В. Коржовим. Центральною фігурою парку є монумент жертв фашизму. Він символізує нескореність духу народу проти загарбників. Скульптура виконана із сірого граніту Старобабанського гранкар’єру. Висота скульптурної композиції – 9,7 м, кургану – 3 м.

Курган – братська могила, де поховано 12 618 військовополонених і мирних жителів, розстріляних у жовтні 1941-березні 1943 рр., і 152 воїни, що загинули при визволенні міста у вересні 1943-го. За монументом є плити із зазначеною кількістю загиблих по районах: Золотоніському, Драбівському, Гельмязівському та Чорнобаївському. Окремо стоїть пам’ятний знак з переліком прізвищ полеглих визволителів Золотоноші – воїнів 3-го Гвардійського механізованого корпусу.

У подальші роки в Меморіальному парку було відкрито ще кілька пам’ятників і пам’ятних знаків. У 2002-му з території міського кладовища було перенесено камінь – в пам’ять про земляків, що померли в голодні роки Голодомору 1932-1933 рр. Пізніше поряд з ним встановлено ще один – в’язням концтаборів та репресованим. З листопада 2006-го з’явився пам’ятник «Бронзовий птах» (автор – Г. Чуєнко). Це згадка про шістьох загиблих земляків – учасників війни в Афганістані: Юрія Корзуна, Сергія Носа, Олександра Невмиваку, Олександра Вороновича, Віктора Харину і Миколу Ясира. Щороку тут зустрічаються воїни, що пройшли дорогами Афгану.

14 грудня 2007-го у парку з’явився пам’ятник «Дзвони Чорнобиля» (автор – Микола Регурецький) на згадку про померлих і живих ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. 12 листопада 2014-го відкрито пам’ятник Героям Небесної Сотні, а 28 травня 2017-го – пам’ятний знак прикордонникам різних поколінь. На території Меморіального парку, який є охоронною зоною, забороняється шкодити насадження, квіти, самі пам’ятники, бо це розцінюватиметься як акт вандалізму і злочин.