“Дамо шанс юнакам із підліткових колоній на нове життя”, – інтерв’ю із координатором будівництва “Дому Лідії” [ФОТО]

На базі приміщення колишнього заводу «Супутник» (вулиця Соборна) нині провадиться активне будівництво. Багатьом золотонісцям цікаво, що ж таки планують там звести? Усі відповіді на ці питання в інтерв’ю нашому виданню надає пастор церкви Євангельських Християн-баптистів «Відродження» Сергій Скиба. Саме ця релігійна спільнота і взялася за відновлення закинутої капітальної будівлі. Тут мають намір відкрити так званий “Дім Лідії” – центр догляду для хлопців, які вийшли з колонії для неповнолітніх. За словами керівника церкви, будинок буде місцем, де хлопці будуть відчувати Христову любов та надію на нове життя.

– Чому саме така назва?

– Соломко Лідія Петрівна. Вона присвятила своє життя Христу з 17 років та останні 25 років свого життя служила Йому в колонії неповнолітніх в Кременчуці, в якій перебувають ув’язнені віком від 14 до 18 років. Для всіх, хто її знав, вона була прикладом справжньої християнки. Після щоденної праці на ниві Божій, у свої 88 років, не доживши до 89 років всього 12 днів, Лідії не стало. При зустрічах жінка зауважувала, що не шкодує про жодний прожитий день. Сестра Лідія померла в 2014 році, у неї не було свої власних дітей та онуків, але було дуже багато духовних дітей, яких вона навчала жити за євангельськими принципами. Ми хочемо продовжити її добру місію.

За оцінками, 80-90% молодих чоловіків в системі українського правосуддя знову опиняться у дорослих в’язницях. Більшість таких дітей – з притулків для сиріт, з вулиць або недбалих сімей, і їм ніде жити, коли термін їхнього ув’язнення закінчується; більшість з них опиняється на вулиці, де знову вдадуться до злочинів, щоб вижити. Навіть тим, хто стає віруючою людиною, важко виживати, тому що більшість людей вважають тих, хто був у в’язниці, “поганою кров’ю” та поза викупленням.

– У чому полягає Ваша ідея?

– Спочатку наша ідея полягала у побудові будинку та комплексу на землі, придбаної в Золотоноші. Цей намір почав по справжньому втілюватися у життя, коли місцевий бізнесмен Вячеслав Осадчий пожертвував покинуту фабрику Церкві ЄХБ «Відродження». Міська влада була вражена нашими планами щодо старої будівлі та надала зелене світло нашому проекту. До того ж, ми сподіваємось приватизувати (викупити) землю, на якій зараз розташована фабрика, дозволивши церкві побудувати дім, де будуть доглянуті хлопці, саму церковну будівлю, та станцію техобслуговування для навчання та працевлаштування хлопців. Ми насправді бачимо в цьому Божу руку в дії.

– Чи існує у Золотоноші реабілітаційний центр?

– У 2003 році церква ЄХБ «Відродження» та місія “Straight Ahead Ministries” відкрили реабілітаційний центр в місті Золотоноша для чоловіків, які страждають від спустошення алкоголем та наркоманією. Оскільки не було місця, де б могли жити молоді хлопці після звільнення з в’язниць, наш Центр реабілітації взяв до себе кількох з них. Акатріній Діма прийшов і жив там три роки. Під час пробування на центрі реабілітації він закінчив школу, вступив до технікуму на кулінарний відділ та після закінчення почав працювати за фахом. Діма виріс в притулку і ніколи не мав власної родини та не бачив своїх батьків. У центрі він знайшов любов, надію та добрі стосунки з віруючими людьми. Зараз він сильний віруючий, одружений, має роботу, і з дружиною мають маленьку донечку.

Ще один з молодих чоловіків, Міша. Він мав прибути до Центру реабілітації влітку 2014 року тому, що став віруючим і хотів жити в християнському середовищі. Перед тим, як приїхати, він хотів побачити свою бабусю, тож після звільнення поїхав додому. Вона тримала зв’язок з пастором Сергієм Скибою і сказала, що у Міші все добре, і що вона бачила в онукові великі зміни. На жаль, одного дня він вийшов, щоб побачити деяких “друзів”, і так більше ніколи не повернувся додому. Наступного дня його знайшли забитим до смерті в покинутій школі. Ми не знаємо, що сталося, але він, можливо, сказав своїй колишній банді, що він іде, але вони не відпустили його. Це було важкою втратою для нас, оскільки Міша став частиною нашого життя. Він мав таку велику надію змінити своє майбутнє разом з Богом вперше у своєму житті. Ми не хочемо, щоб це сталося знову, але вже з іншими дітьми.

– Яка мета «Дому Лідії»?

– Він забезпечить атмосферу опіки над молодими людьми, які виходять на волю з підліткової колонії. Це дасть їм шанс на нове життя, яке раніше було немислиме. Наші плани дадуть нам достатньо місця для молодих людей, які залишають дитячі будинки та вулиці, а також потребують місця для життя та працевлаштування.

– Що буде на базі будівлі?

– Християни будуть керувати Домом, але хлопцям, що приходять туди, необов’язково одразу бути віруючими. Вони все ж повинні бути відкритими до духовної частини піклувальної допомоги, і наша надія, що вони віднайдуть Христову любов і викуплення. Ми забезпечуватимемо дружню сімейну атмосферу, де будуть запропоновані можливості для опанування життєвими навичками, освітою, професійним знанням,а також зростання у вірі. Ми допоможемо дітям отримувати офіційні документи, оскільки вони можуть мало що досягти без них. В Україні людям потрібні такі документи, щоб повернутися до системи освіти, отримати вигідну роботу, отримати державні послуги та навіть одружитися і заснувати сім’ю, як Діма. На жаль, отримання цих документів вимагає багато часу та є складним процесом. Тому більшість молодих людей не витрачають свій час щоб їх отримати. Оскільки всі хлопці, які приходять до нашого будинку, будуть мати принаймні 18 років, дім буде проміжним місцем для їхнього проживання. В ідеалі, подружня пара поселиться як патронатні вихователі, але навіть двоє-троє чоловіків з помісної церкви, які залишаться з хлопцями на основі черговості, підійде як ніколи. Такий принцип роботи є успішним на нашому Центрі реабілітації.

– Як плануєте реалізувати проект?

– Коли дозволятимуть кошти та час, ми перейдемо від одного до наступного етапу, кожний з яких побудований на попередньому. Вже зараз заливається підлога, під’єднуються водопровід та каналізаційна система, встановлені вікна, розпочата й інша робота. Також ми завершили другий поверх в реабілітаційному центрі для розміщення хлопців, поки “Дім Лідії” не стане придатним для їхнього життя. Усіх у кого є бажання та можливість просимо долучитися та допомогти фінансово для пришвидшення реалізації проекту.

– Які етапи реалізації задумів?

– Етап І – (Завершено) – Проектування і будування другого поверху в реабілітаційному центрі в Золотоноші з місцем для максимум 20 хлопців з підліткової колонії. Ця частина проекту профінансована та відкрита з весни 2016 року.

Етап II – Затвердити проектні плани старої фабрики та отримати дозволи на роботу. Робота вже була зроблена в цій галузі та отримано кілька дозволів. Встановлені міські водопровідні та каналізаційні трубопроводи.

Етап III – Завершити роботи на першому поверсі будівлі, де розміщуватимуться системи обігрівання та інші системи, а також кухня та мала зала. Далі завершити третій поверх, з житлом для хлопців і квартирою для патронатиих вихователів.

Етап IV – Побудувати СТО та ремонтний гараж на території. У нас вже є два майстер-механіки, які хочуть навчати хлопців цій справі, що стане для них способом щоб вирватися з рецидивного циклу. Ми також хочемо побудувати автомийку на території як місце роботи для хлопців і як місце для отримання доходу для центру.

Етап V- Використати частину третього поверху центру як Перехідний Дім “3/4”, де хлопці, які готові рухатися далі, зможуть жити та допомагати іншим хлопцям, працюючи разом.

Етап VI- Наші вихованці допоможуть побудувати Навчально-виховний центр ЄХБ “Відродження”. В цьому центрі друзі-християни та інші люди які будуть мати бажання відтворити схожий на наш центр тільки вже у себе в дома, зможуть прийти на навчання. Ми будемо ділитись, як досягати молодь у підліткових колоніях, дітей в притулках та бездомних дітей. В цьому центрі також буде розміщена Церква Відродження.

Для отримання додаткової інформації про “Дім Лідії””, завжди можна вийти на зв’язок за допомогою електронної пошти – Skyba.sn@gmail.com.