Профільні фахівці провели чергові рейди неблагополучними сім’ями [Частина 2]

Доки готувалася до друку у тижневику “Златокрай” друга частина рейду неблагополучними родинами міста, що проводився у перший день зими службою у справах дітей, молоді і спорту за участі її начальника Віктора Харіна, головного спеціаліста Світлани Радченко, соціального педагога зош №6 Ольги Озірської та інспектора ювенальної превенції Золотоніського відділу поліції Анни Шульги, на екрани телевізорів вийшла чергова недільна програма каналу СТБ “Один за всіх”.
За словами її авторів, вона стала однією з найгучніших історій проекту і шокувала навіть досвідчених експертів програми. Головною героїнею стала 43-річна Людмила, у якої рік тому відібрали, за словами жінки, сенс її життя – трьох дітей. Двох дочок і сина працівники соцслужби начебто вивезли з дому просто вночі. Але найбільше Людмилу лякав той факт, з ким зараз жили діти. З її колишньою свекрухою, син якої незабаром має вийти з в’язниці, отримавши 13 років за згвалтування чужої 2-річної дитини. Бабуся ж стверджувала, що саме у матері на дітей чекає пекло, бо Людмила наразі проживає з чоловіком, який вже відсидів за аналогічний злочин. У цій страшній і заплутаній історії розбиралися постійні експерти програми і ведучий Дмитро Карпачов. Однак нормальній людині повірити у її достовірність було надзвичайно важко, а після всього почутого просто волосся ставало дибки. Невже малолітнім, беззахисним дітям довелося пережити усе це жахіття! Тоді прямо в студію були викликані поліцейські, які оформили заяву і забрали одного з учасників у райвідділ.
Чому про це на сторінках “Златокраю”? Бо, за словами Віктора Харіна, ще кілька років тому долею старших дітей Людмили А., яка тоді жила у Золотоноші, переймалася міська служба у справах дітей. Як з’ясувалося, недолуга матір має ще 3-4-х (у чому вона й сама не впевнена) дітей, які теж були вилучені з родини і двоє з них виховуються під опікою. У дім маляти довелося влаштувати і новонароджене немовля горе-матері, яку вже на 5-й день після пологів спеціалісти служби застали у сумнівній компанії товаришів по чарці. Ті поводилися дуже агресивно, намагаючись показати перевіряючим, “хто в домі господар”. Не вийшло. Ось з яким проблемним контингентом доводиться у своїй роботі стикатися Віктору Харіну та його підлеглим. І, з одного боку, треба мати залізні нерви і воляче терпіння, щоб не зірватися та діяти в рамках закону, коли бездушні батьки, у багатьох випадках – справжні покидьки, наражають маленьких, ні в чому невинних створінь на страждання. А з іншого – володіти стійкою психікою і витримкою, дивлячись на те, як часом у голоді і холоді, у бруді і бездоглядності живе зовсім крихітна малеча.
Доволі важко морально було і того дня, коли у складі рейдової довелося споглядати неприємні картинки із життя неблагополучних родин. За день до цього Світлана Радченко зателефонувала одній з таких матерів Лілії Р., яка виховує малолітнього сина і проживає у багатоповерхівці на Шевченка, 63, щоб повідомити про заплановане відвідування її родини. Про Лілію, яка й сама зловживає алкоголем, і її старший син веде аморальний спосіб життя, ми писали вже неодноразово. Довго довелося стукати очільнику служби у двері (з квартири доносилися звуки), але безрезультатно. Їх так ніхто і не відчинив.
На вулиці Визволення у власному добротному будинку мешкає 31-річна Діана С. з чоловіком і трьома синами, двоє з яких – школярі. У великій кімнаті стояло широке ліжко, закидане різним лахміттям. Не відразу й зрозуміли, що серед купи цих речей спало дитятко, обличчям вниз. З весільної світлини у кімнаті на нас дивилися щасливі молодята, особливо притягувала погляд красуня-наречена – білявка з блискучою посмішкою. Невже це Діана? Подружившись із зеленим змієм і обравши для себе шлях падіння і морального зубожіння, вона перетворилася на змучену, неохайну, старшу від свого віку жінку, в якій важко було відшукати колишню красу. Лікувалася від алкоголізму, але все марно, влаштувала у своєму помешканні притон для таких же товаришів по чарці. Неодноразово доводилося Віктору Харіну розганяти це кубло, ось лише і напередодні разом з вітчимом гучно відсвяткувала день народження свого чоловіка, який наразі перебуває на заробітках і передав їй 200 гривень. І замість того, щоб витратити їх на дітей, вона знайшла їм інше застосування. Наймолодший хлопчик має проблеми із здоров’ям: хоч йому і рік від народження, але важить всього 6 кг. Будучи вагітною, Діана теж зловживала спиртним. Середній син-четвертокласник колись отримав опіки, виливши на себе окріп, і, підростаючи, страждає від болю через те, що тягнуть рубці, потрібне оперативне лікування. А матері усі ці дитячі страждання “до лампочки”. Наслухавшись досхочу її обіцянок, члени рейдової попередили Діану, якщо через тиждень не представить їм результати обстеження обох дітей і не оформить школярів на безоплатне харчування як багатодітна матір, служба у справах дітей вдасться до радикальних дій з вилучення їх з родини.
За повідомленням небайдужих громадян, що надійшло на “гарячу лінію” міського голови, у двоповерхівці на вул. Шевченка, 73 теж мешкає проблемна родина К., яка не стоїть на обліку у службі, але троє дітей перебувають там у неналежних умовах. Тому рейдова й вирішила перевірити достовірність інформації. 35-річна Вікторія К. зустріла відвідувачів вороже, весь час намагаючись дізнатися ім’я автора повідомлення. Незважаючи на буденний день, двоє хлопчиків і дівчинка шкільного віку були вдома, сидячи під ковдрою перед електрообігрівачем. Захворіли – як сказала мати. У квартирі через борги за газ відключене опалення. Тимчасово непрацююча мама пообіцяла знайти роботу найближчим часом, щоб до справжніх холодів мати теплі батареї. Спеціалісти служби мають намір здійснити контрольний візит у родину К. наступного тижня.
Останньою у довгому списку родин, в які того дня рейдова планувала заїхати, стояла сім’я Юлії П. і Антоніни К. У просторому, високому будинку на околиці Золотоноші – на вулиці Лісова – мешкали “дружні” подружжя П. і К.: “дружно” пиячили, “дружно” влаштовували безлад у господі і, на превеликий жаль, “дружно” занехаювали дітей. Власники будинку, що дістався їм у спадок, – брат і сестра та їхні горе-половинки разом виховували п’ятьох малят. Того дня ми зустріли двох 12-річних хлопчиків, які за свій короткий вік вже добре знають, що таке голод і холод. Траплялося таке, що за день з’їдали лише виноград із двору, благо, що було літо. І хоча перебувають на індивідуальному навчанні, кожного дня бігають до школи, де вчителі їх підгодовують. Троє інших малят Юлії навчаються у санаторній школі-інтернаті. У кімнатах було більш-менш прибрано, на керогазі у великій каструлі варився суп, щось кипіло і на електроплитці. Була вже обідня пора, а в хаті ще не топилося. День тому хлоп’ята приїхали із санаторію, куди їх направляла служба у справах дітей. На питання, що сьогодні їли, довго думали, перш ніж щось сказати. Чоловік Юлії – висококваліфікований газоелектрозварник, але зловживає алкоголем, як і його дружина, наразі обоє безробітні. Діти – дуже позитивні, добрі, готові до останнього захищати своїх бездушних батьків, які не можуть збагнути, що, ведучи аморальний спосіб життя, вони не лише самі скочуються у прірву, а тягнуть на дно і своїх маленьких нащадків.
І вся біда в тому, що сьогодні законодавчі акти держави націлені, перш за все, на те, щоб максимально зберегти малят у біологічній родині. Саме це і намагаються робити фахівці служби у справах дітей, молоді і спорту, постійно даючи горе-батькам останній шанс та намагаючись пробудити у них почуття відповідальності щодо своїх синів і дочок.
За матеріалами тижневика “Златокрай”
(№50 від 14.12.2017р.)