Життя, зіткане з миттевостей

Таких ситуацій, про які далі піде мова, в житті кожного з нас трапляється чимало. Їх можна вважати доволі пересічними, на які не завжди і звернеш увагу. Однак, на жаль, оточуючий світ нині досить жорстокий, і люди часто забувають, що таке милосердя, людяність, доброта. Ми неодноразово переконувалися в тому, що світом правлять гроші, і вони ж стають знаряддям зла, жорстокості, підступності, лицемірства, поступово вбиваючи в людині те, що робить його людиною. Тому й вражають вони своєю неординарністю, незвичністю, інколи навіть надзвичайністю. Моя перевага – у моїй професії, і я залюбки ділюся цими випадками з вами, шановні читачі. Знаю, герої та мимовільні свідки міні-замальовок впізнають себе і згадають ці моменти. Хто з приємною усмішкою на обличчі, а хто – з гордістю за незнайомих людей, котрі живуть з нами поруч.
“Повертайтеся, не бийте ноги!”
Хлібний кіоск біля центрального входу недільного ринку відомий багатьом. Саме тут можна придбати хліб та свіжу здобу після сьомої ранку. А ще примітний він своєю неординарною продавчинею Валею, яка знає все і всіх. Навіть з незнайомими вона легко знаходить контакт, авторитетно радить, який хліб найсмачніший. Аргументи неспростовні: “Я й сама його беру”. Часто свіжу паляницю тут можна придбати до сніданку, але трапляються й винятки з правил.
Поспішаю на роботу. Валя вийшла зі свого “спостережного пункту”. А чого там нудитися, якщо товар затримується у дорозі? Запримітила на горі вул. Лазо пенсіонерку. Ну, спуститься старенька до базару, а хліба немає. Бо’зна скільки доведеться чекати, можна й замерзнути під дощем. Тому зметикувавши, Валя почала щосили кричати: “Вертайтеся, Іллівна! Не бийте ноги! Ще немає, не привезли! Коли буде, я Наташу, сусідку Вашу, по “мобілці” наберу. Вона перекаже!” Бабця крутнулася, привітно підняла руку та й подалася до теплої хати.
“Скажіть їм, нехай не приймають той закон!”
У слухавці редакційного телефону чувся плач старої жінки. Крізь сльози і благання важко було й зрозуміти, про що йдеться. “Як же я без них житиму? Я ж їх усіх люблю! Вони ж мені як діточки! Мені нема до кого й обізватися. То я з ними й говорю, й співаю, й сварю. Сама не з’їм – їм віддам. А тепер куди ж мені без них? Скажіть тим депутатам, хай не приймають той закон!”
Нарешті второпали. Бабуся прочитала у нашій газеті статтю про чотирилапих безхатьок та проект закону про оплату та умови їх утримання. От і стривожила жінку проблема коштів, яких не вистачить з мізерної пенсії, і може так статися, що їй доведеться вигнати десятеро домашніх улюбленців просто на вулицю. Можливо, для когось ця проблема видасться смішною, можливо, хтось і не помітить тут ніякої проблеми. Та для самотньої знедоленої жінки – це устрій життя…
“Вам допомогти?”
Вечір. Перехрестя Черкаської і Січової. Біля продуктового магазину пенсіонер на інвалідному візку намагається однією милицею дістати іншу, що впала на дорогу. Підтягти-то він її підтяг, а от нахилитися і взяти – ніяк.
На ганку магазину байдуже потягували пиво двоє молодиків. Вулицею Черкаська прямувала дівчина років 17-и, слухаючи музику через навушники. Переходячи Січову, побачила марні старання дідуся і круто змінила напрямок свого руху. “Вам допомогти?” – звернулася до старого. “Ой, дякую тобі, діточки, – розчулено промовив пенсіонер. – А то я вже замучився. І треба ж ото було їй впасти!”. Елементарна небайдужість, а скільки посіяного тепла у старечій душі, скільки вдячності у його погляді!
За золотонісцями підглядала Алла КАПЛЯ,
тижневик “Златокрай” (№46 від 16.11.2017 р.)