Усе, що робилося, дійсно було на краще. Історія життя Галини Степовенко

Спілкуючись з виконуючою обов’язки начальника фінансового управління Галиною Степовенко, мимоволі впіймала себе на рядках старої пісні: “А життя мене по всій країні кидає, під стук коліс занурююсь у сни. Мені завжди чогось не вистачає: зимою – літа, восени – весни”. Галина Анатоліївна – людина точна і прагматична. Все, чого досягла у житті, має завдяки своїй вродженій відповідальності, педантичності та високій працьовитості. У нашу “князьківську” рубрику потрапила не через високі статки, а з огляду на багатство духовне та високу посаду: як-не-як, а вона – ключниця міської казни.
Її батько Анатолій Антонович родом з Чернігова, мама Лідія Василівна – із Золотоноші. Тато після закінчення Золотоніської технічної школи працював екскаваторником. Коли у середині 50-х років в Ашгабаді трапився землетрус, для його відбудови потрібні були високопрофесійні робітничі кадри. Батько, а за ним і родина, переїхали до Середньої Азії. Анатолій Антонович часто був у відрядженнях, тож коли його дружині треба було народжувати, чоловіка вдома не було. Односельці посадили вагітну жінку на дрезину і відправили до пологового відділення у селище Шовот-Коло, що в Узбекистані. Так у липні 57-го родина поповнилася донечкою Галинкою. Через шість днів, 24-го, породіллю виписали з лікарні. Туркменські грамотії у селищній раді зареєстрували датою народження дівчинки день виписки – 24 липня. Відтак вона має 2 дні народження: фактично і документально.

Із сестричкою Світланою
У Середній Азії Насєнні прожили 10 років, а потім, коли Галі виповнилося три, переїхали до Молдавії. Там і пішла до першого класу. У 67-му повернулися до Золотоноші, оселилися на теперішній вулиці Черкаська. Дівчина навчалася у другій школі. Понад усе любила алгебру і креслення. Залюбки виконувала найскладніші рисунки, виводячи олівцями різної твердості контури, осьові та пунктирні лінії. Вчилася на “4” і “5”, а всі випускні іспити склала на “відмінно”. Цим викликала непідробне захоплення завуча Олександра Нечаєнка: “Виявляється, ти – розумна, і в тобі закладений неабиякий потенціал”. Щоб підтримати подругу Любу, яка боялася вступати до технікуму, за компанію подалася з нею до Умані для здачі вступних екзаменів в училище, закінчивши його з відзнакою. Та у районному споживчому товаристві, яке направляло дівчину на навчання, ніяк не знаходилося місця для її працевлаштування. Старший інспектор Сергій Лизогуб порадив декретну посаду бухгалтера. Начальник відділу кадрів райСТ Андрій Патиченко погодив призначення. Так стартувала її трудова біографія. І не тільки трудова, а й життєва. Бо саме тут зустріла свою долю – Анатолія Степовенка, який працював інструктором з виробничої гімнастики. З декретного бухгалтерського стільця і сама подалася у декрет. У 77-му у Степовенків народилася Маринка. Через 8 місяців Галина вийшла на роботу, а місця немає. У бухгалтерії райСТ, що знаходилася у колишньому “Дитячому світі”, звільнилася посада бухгалтера. “Іди і працюй! Ти зможеш!” – благословив Сергій Лизогуб, якого Галина Анатоліївна вважає своїм хрещеним батьком. Через рік вступила до Черкаського кооперативного технікуму на факультет “Бухгалтерський облік і аудит”. І теж закінчила його з “червоним” дипломом.

Студентські роки
Згодом товариш запропонував чоловікові поїхати на Північ по комсомольській путівці. Довго не вагалися: молоді, екстремальні, про труднощі й не думали. Першим до Норильська поїхав Анатолій Миколайович, через 2 місяці, отримавши виклик, – і Галина з 3-річною Маринкою. Дванадцять років “розбудовували” Північ. Чоловік працював на нікельовому заводі. Жив у чоловічому гуртожитку. Галина з донькою – у “дівчачому”. Один до одного ходили в гості. Чоловіки працювали у 4 зміни, тож іноді залишалися з донечкою у татка до ранку. Черга з влаштуванням дитини у садочок у молодіжному місті була неймовірною і безнадійною. Позачергово можна було оформити лише малят працівників дошкільного закладу. Тож і довелося жінці влаштуватися нянечкою заради маленької доньки. Так минуло 10 місяців. Не могла зі спокійною душею проходити мимо дверей бухгалтерії. І коли захворіла бухгалтер, запропонувала завідуючій: “Давайте підміню, я цю роботу знаю”. Потім підмінила іншу. А опісля вже ніхто не дозволив такому спеціалісту ходити в няньках: запропонували місце бухгалтера у централізованій бухгалтерії, якій були підпорядковані усі міські садочки, ЖЕКи, комунальні організації. Згодом призначили заступником начальника відділу, потім – начальником відділу, головним бухгалтером. На останній посаді працювала 5 років. Незабаром родина Степовенків отримала своє перше власне житло: кімнатку площею 11 квадратів. Дві доби самотужки робили ремонт: гребли будсміття, мили, фарбували, клеїли шпалери. У ній прожили 4,5 роки. Тут народився син Валентин.
Там, у далекому краї, усі 12 років жила з почуттям тимчасовості. Завжди чекала і мріяла, коли ж нарешті повернеться на рідну батьківщину. Не дивлячись на улюблену роботу, чудовий період акліматизації, власне житло, на Україну тягло нестримно. У 1992-му Степовенки ухвалили спільне рішення – їдемо додому, хоча нагальності особливої не було. Але все ж – розпад Союзу, період невизначеності. Тоді, в молодості, коли все сприймалося набагато простіше та оптимістичніше, не думалося про якусь там пенсію, про те, що маючи 15 років “північного” стажу, отримаєш право пільгового виходу на пенсію у 50 років. Та завжди в житті користувалася золотим правилом: все, що не робиться, все на краще.
…У бухгалтерії Коопунівермагу місця не було. Однак Галину Анатоліївну тішило те, що в запасі ще 30 днів відпустки і до осені щось підшукає. Колега Зіна Бобровська порадила звернутися у ПТУ №40, де буцімто потрібен такий спеціаліст. Чомусь не поспішала, але по золотоніському “сарафанному” радіо передали, що в училищі на неї вже чекають. У той час по телевізору демонструвався телесеріал “Санта Барбара”, і пунктуальній Галині було дещо в диковинку застати адмінперсонал, що скористався відсутністю директора, за його переглядом.
– Ви нас влаштовуєте, – сказав керівник ПТУ Віктор Бобровський, переглянувши трудову. – Але місця головного бухгалтера запропонувати не можу.
Та жінка на головного і не претендувала, бо не мала досвіду роботи у бюджетній сфері. Десять років – у бухгалтерії ПТУ, з них 9 – головбухом. У 2002 році, коли громада Золотоноші обрала Віктора Бобровського міським головою, він запропонував Галині Анатоліївні посаду головного бухгалтера міської ради. Два роки потому її чоловік через матеріальну скруту знову подався на заробітки. Цього разу вже в Сургут, де проживає сестра Галини – Світлана. Став кликати і дружину. Звільнилася і подалася за чоловіком. “Ти там довго не будеш, повернешся”, – як у воду дивився Бобровський. Так і вийшло. Влаштуватися на роботу не вдалося, бо треба було мати російське громадянство або йти по квоті. Пробула 3 місяці. Захворіла, перенесла серйозну операцію, ще й виявилася нелегалом. Повернулася і твердо вирішила: на цьому крапка, ніяких поїздок і випробувань долі. І знову у пошуках роботи. Так волею долі опинилася у фінансовому управлінні. З 2010-го – очолює цей солідний структурний підрозділ міськвиконкому.
Донька Марина закінчила Східноєвропейський університет, але торувати материною стежкою не захотіла. “Цю роботу треба любити. Це – не моє”, – вирішила, спробувавши себе на бухгалтерському поприщі. Після закінчення авіаційного університету син Валентин живе і працює у Харкові. Вони з дружиною Олею люблять гостювати у Новодмитрівці, де мешкають старші Степовенки. Тоді “підтягуються” і Марина з чоловіком Олександром та донькою Сашею, котра вже здобуває фах технолога у місцевому коледжі. Традиційно такі родинні застілля приурочені зустрічі Нового року, святкуванню Різдва, Великодню, дням народження батьків. Так було заведено у родині Насєнних, так повелося й у Степовенків.

Родина Степовенків з донькою, зятем та внучкою Сашею
– У нашій сім’ї завжди був такий неписаний закон: вдома повинна бути чистота і пахощі свіжоприготованих страв. Про що найбільше жалкую? Що вже немає батьків, – зізналася у розмові Галина. З вдячністю згадує свекруху Олену Філімонівну, яка працювала на шахті у місті Ватутіно. Важка, непосильна праця не зламала її душевності і теплоти. Вона всю себе присвятила дітям та онукам. Жартуючи, часто говорила: “Спасибі Терешковій, що витягла жіноцтво з-під землі”. Якось у розмові з матір’ю Марина зауважила: “Ти нам у житті дала все, що могла. Пригадую і санаторії, і море, і походи в тундру за грибами, і смажені ковбаски та хліб з часником на багатті. Як ти на все знаходила час?”
Та є у нашої строгої та скрупульозної Галини Анатоліївни й “ахіллесова” п’ята. Якщо у молодості значну частину зарплати вона витрачала на придбання красивого посуду, то зараз – на насіння та цибулини квітів. У їх буянні потопає все подвір’я садиби. Саме це – її підзарядка після виснажливого робочого дня.
Алла КАПЛЯ,
тижневик “Златокрай” (№46 від 16.11.2017р.)