Золотонісці зможуть утворювати патронатні сім’ї

В сучасних умовах кризи гостро стоїть питання про сімейні форми влаштування дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків. Незважаючи на це, дітей, які виховуються в дитячих будинках не стає менше, а навпаки їх кількість зростає. З 2016 року в Україні, окрім вже існуючих форм сімейного виховання, сімей усиновлювачів та опікунів, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, з’явиться нова форма – патронатна сім’я, яка передбачає забезпечення прав кожної дитини, яка опинилася у складних, небезпечних умовах і не може тимчасово проживати з біологічними батьками, або іншими законними представниками, також забезпечення комплексного догляду у відповідності до інтересів дитини в період подолання несприятливих обставин, або пошуку іншої форми влаштування дитини та захисту її прав.

Сім’я патронатного типу бере на виховання дітей на свою житлову площу, відповідно у батьків повинен бути будинок або квартира, які відповідають кількостідітей, а також належне матеріальне забезпечення, крім того, що надається державою.

Розглядатися під патронат може лише один випадок: діти, які є братами-сестрами, незалежно від кількості, або діти, які до патронату мешкали в одній родині. Також до патронатних вихователів можуть потрапити діти віком від народження до повноліття. Особи, старші 14 років, влаштовуються за власної згоди. За ці кілька місяців, поки вилучені діти знаходяться в патронатній сім’ї, соціальні служби працюють з біологічними батьками для усунення складних життєвих обставин, що призвели до вилучення дітей. Якщо ці обставини подолано (період не більше 6 місяців), діти повертаються в біологічну родину. У разі неспроможності батьків виконувати свої функції, їх позбавляють батьківських прав, а дітей влаштовують до інших форм сімейного виховання: усиновлення, опіка, прийомна сім’я чи дитячий будинок сімейного типу.

Юридичними підставами встановлення патронату над дитиною та її влаштування в сім’ю є договір про патронат над дитиною між органом опіки та піклування, сім’єю патронатного вихователя та батьками дитини (в разі влаштування дитини за їхньою згодою).

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України – жінка віком від 35 до 60 років, чоловік віком від 35 до 65 років, які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі. Обов’язковий позитивний досвід виховання дітей, вища освіта та відмінний стан здоров’я, також згода всіх повнолітніх співмешканців. Для організації правильного патронатного виховання проводиться відповідне спеціальне навчання, яке також є обов’язковим.

Заохочувати ж створювати сім’ї патронатного виховання держава буде коштами. Наприклад, на  дитину, що перебуває на вихованні в родині, виплата становитиме 5 прожиткових мінімумів на місяць, а в період між влаштуваннями дітей 1,5 прожиткового мінімуму.

Не можуть брати участь у створенні патронатних сімей особи, обмежені у дієздатності, позбавлені батьківських прав, якщо ці права не поновлені, особи, що перебувають на обліку або лікуванні в психоневрологічному та наркологічному диспансері, а також люди, що вживають спиртні напої і не мають постійного місця проживання.

Організовувати патронатне виховання в Золотоноші допомагатиме центр соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді. За детальнішою інформацією директор установи Наталія Скиба запрошує містян до кабінету 207 на Шевченка 70, або ж за телефоном 5-36-72.