Директори гімназій з різних міст переймали досвід у золотоніських колег [ФОТО, ВІДЕО]

У переддень канікул гімназія зустрічала незвичайних гостей – членів  Асоціації директорів гімназій, ліцеїв та колегіумів Черкащини на чолі з Сергієм Саєнком. Цій зустрічі передувала анонсована ще минулого року директором гімназії Любов’ю Денисюк ідея трансформаційного лідерства як альтернативи традиційному управлінському менеджменту в освіті.

На попередній зустрічі, яка  відбулася в Черкаській гімназії №9, педагог поділилася власним досвідом впровадження цієї управлінської ідеї в життя Золотоніської гімназії. Оскільки часу для повного розкриття цієї цікавої теми тоді бракувало, товариство вимагало продовження відвертої  розмови, наперед домовившись про те, що відбутися вона має саме в тому навчальному закладі, про який так натхненно розповідала директор.

– Справді, Олександр Захаренко мав рацію, стверджуючи: «Школа без мрії – це птах без крил». Сьогодні, коли Україна прагне органічно влитися в європейську спільноту, як ніколи, актуальними є справжні реформи в освітній галузі, яка єдина здатна змінювати людей, – пояснює Денисюк причини впровадження нових ідей.

01

Історія, за її словами, свідчить, що, починаючи з епохи Просвітництва, західні країни багаторазово переживали  кризи, виходи з яких знаходили саме через реформи в освіті. Мова йде, наприклад, про Велику Французьку революцію, Другу світову в США, Німеччині та Японії. Трансформація ж – це структурна  переробка системи, яка шляхом перегрупування елементів змінює організацію та зв’язки в ній. Сьогодні переважна більшість керівників шкіл прагнуть змін. Однак, на думку педагога, не всі бажають змінюватися.

– Якщо нам і так добре, якщо ж ми застрягли у звичній системі структурованого керівництва, буде не зайвим хоча б окреслити свій власний управлінський «портрет» за Віктором Громовим. Його класифікація, на перший погляд, презентована у жартівливій формі, має глибокий самоаналітичний  зміст. Він умовно поділив усіх директорів шкіл на наступні категорії, давши їм відповідні характеристики: «Директор-господарник», «Директор-священна корова», «Директор- паперовий король», «Директор  -громадський діяч», «Директор –науковець» і  «Директор, на якого не чекали», – зазначає очільниця Золотоніської гімназії.

02

У матеріалах семінару Любов Денисюк запропонувала колегам цікавий тестовий матеріал подібного змісту («Я -лідер чи звичайний менеджер?» «Я почуваюся у школі власником чи орендарем?» «Яким насправді є мій стиль керівництва – авторитарним, демократичним чи ліберальним?»), а також оригінальні матеріали для аналізу портрету вчителя, оскільки саме «вчителем школа стоїть» (Іван Франко, – ред.)

Часу для підготовки не вистачало, а дітям належало написати семестрові контрольні роботи, тому вирішено було продемонструвати те, чим живе школа щодня, – без зайвого пафосу та “показухи”, без штучної підготовки і глянцю. Семінар вдався доволі теплим, відкритим, змістовним: новорічні та різдвяні свята позначилися на його проведенні з першої ж хвилини.

03

Як і годиться, колектив директорів переступив поріг гімназійної домівки з подарунком – розкішним святковим тортом, а господарі зустріли  своїх гостей горнятком запашної кави, динамічною екскурсією з елементами майстер-класів з шахової логіки, СТЕМ-технологій (робототехніка від ЛЕГО), англійської мови з ігровими елементами та використанням програмного забезпечення у мультимедійному класі.

Формат семінару нетрадиційний. Містив в собі елементи європейського стандарту та збереження кращих українських традицій. Спілкування видалося теж цікавим та відвертим. Особливо ж, згідно з вражень присутніх, таким, що зближує, відкриває нові можливості до дружби, співпраці та співтворчості на майбутнє. До його успіху доклали рук не лише вчителі, гімназисти, але й батьки та спонсори.

04

Окремо виділяють у стінах гімназії підприємця Жанну Старухіну, яка на високому  рівні організувала (і сама взяла участь) харчування гостей, депутату облради Владиславу Кулінічу (за продукцію Маслоробного комбінату), батькам, які виступили у якості спонсорів, голові Піклувальної ради Максиму Лєщуку. Останній взяв особисту участь у роботі, зокрема, представленні батьківської ланки шкільного самоврядування. Не забувають тут і учнів з учителям, відзначаючи щоденну високоякісну роботу, якою можна пишатися і не соромно продемонструвати будь-кому в будь-яку хвилину.

Примітно, що цей  семінар відбувся одразу після проголошення результатів відбіркового конкурсу на реалізацію цільової програми «Інноваційна школа Черкащини». Напередодні було опубліковано перелік закладів, що перемогли у відборі. Відповідно до програми, заплановано було створити 29 інноваційних шкіл. Реалізація програми здійснюватиметься за рахунок коштів місцевих бюджетів та освітньої субвенції. Наразі з обласного бюджету планується спрямувати 297,4 тис.грн на потреби програми. Крім того, Черкаська ОДА звернулася до Кабміну та Верховної Ради України з проханням виділити 35 млн грн на реалізацію.

05

Золотоніська гімназія імені Скляренка отримала перемогу і посіла друге місце в рейтингу з-поміж 29 шкіл–переможців. Крім неї, перемогу виборола і Золотоніська СШІТ №2 інформаційних технологій, а також значна частина шкіл, директори яких завітали на зустріч.

– Ми вітаємо всіх з перемогою і зичимо втілення планів з інноваційного перетворення, позитивних трансформацій, які починаються з нас, керівників. Для досягнення ж спільних цілей нам доведеться ще не раз зустрічатися, ділитися досвідом, порадами, радіти успіхам один одного і допомагати у разі невдач. Власне для цієї мети і створювалася громадська організація «Асоціація директорів гімназій, ліцеїв та колегіумів Черкащини», – резюмує Денисюк.

06 07 08 09