“Селянам доводиться захищати себе самотужки”, – Віктор Полозов

За неповних десять місяців у нашій країні внаслідок рейдерських атак знищено більше двох тисяч фермерських господарств – невеличких підприємств, які не змогли себе захистити, а 40 тисяч людей втратили роботу. Про цю проблему нагадує золотоніський депутат Черкаської обласної ради Віктор Полозов у коментарі “Прочерку“. За словами обранця, попри всі намагання Міністерства внутрішніх справ провести в державі реформу поліції зміни зачепили, по суті, лише 36 міст країни, де було утворено нову патрульну поліцію.

– А маленькі містечка, села?.. Коли нападають, приміром, на фермера, його зовсім нема кому захистити! Поки до когось достукаєшся, з твого поля нахабно беруть і вивозять кукурудзу, соняшник, сою, – розповідає Полозов. – Нещодавно вся Україна почула про так званих кіровоградських «ковбоїв». На Кіровоградщині 15 хлопців-фермерів, які мають офіційно зареєстровану зброю (переважно мисливську) об’єдналися між собою і, як тільки в полі з’являлися КамАЗи зі злодіями, відразу телефонували один одному і на конях, на машинах збиралися на допомогу тому, хто зазнавав нападду. Тепер таких «ковбоїв» уже 300.

На думку депутата, безпека громадянина – це функція держави. Але якщо держава на це не здатна, що робити людям? Доводиться захищати самим себе. Причин виникнення рейдерства дві. Перша – невдалий закон про купівлю-продаж майнових прав. По ньому можна було перепродати майнові права без присутності власника, без оригіналів документів. Нещодавно цю норму було прибрано із законодавства.

– По-друге, згадаймо виступи представників Уряду ще на початку цього року. Ще не дозволено продаж землі, а тодішній Прем’єр Арсеній Яценюк уже казав, що, мовляв, наше стратегічне завдання – продати цього року мільйон гектарів орної землі! Люди, у яких рейдерство в крові, почули ці слова, і подумали: «Якщо сьогодні придбати права на гектар сільськогосподарської землі коштує по Україні в середньому 500 доларів, а у Польщі, де земля продається, гектар коштує 12-15 тисяч… Нехай у нас навіть попервах буде менше, нехай навіть 3-5 тисяч, але це ж скільки можна виручити, – наголошує Віктор Полозов.

Згідно із розповідей обранця, нині трапляються випадки, коли до фермера приїздять до фермера приїздять із пропозицією придбати підприємство. Той відмовляється, бо живе з цього господарства. Тоді просто приїжджають на його поле і забирають те, що він виростив. Фермеру нема чим розрахуватися з кредиторами – і він мусить продавати підприємство. У деяких випадках, якщо він і після такого тиску не погоджувався, доходило до фізичної розправи, в тому числі й на Черкащині.

– І це – лише частина проблеми. Я говорив багато разів і ще раз повторюю: в нинішніх умовах абсолютно неможливо запроваджувати торгівлю землею: великі корпорації та іноземці легко і невимушено скуплять у зубожілих селян українську землю, залишивши ні з чим і самих селян, і фермерів, і дрібні та середні сільськогосподарські підприємства, які сьогодні як можуть підтримують село, – резюмує Полозов.