Центральна лікарня готується до IT-новацій

На справжню інформатизацію очікує Золотоніська центральна районна лікарня, котру мають перевести на електронні рейки у питаннях обліку та повсякденного обслуговування пацієнтів. 21 століття вимоги до оптимізації усіх процесів ставить давно, тому не виключенням стала й ЦРЛ, де паперова база даних здавати свої позиції до цього часу не збиралась.

Ефективність системи охорони здоров’я, як відомо, залежить не лише від збільшення її фінансу­вання. Один з основних чинників успіху в сучасному світі – раціо­нальне використання ресурсів. Те, що стає справді нерушимою проблемою для багатьох вітчизняних медуправлінців. Досвід передових країн наочно показує, що масштабніші фінансові вливання до системи охорони здоров’я без якісного забезпечення механізмів стримування витрат та персоніфікації, формування системи керування згідно із медичною та економічною доцільністю жаданих результатів не приносять. Золотоноша давно потребує системи, яка б дозволяла прозоро координувати розподіл обсягів медичного обслуговування та їхню вартість.

Із такою метою 14 листопада в РДА провели спільну нараду щодо інформатизації лікарні. На зустрічі, окрім міських та районних посадовців, присутнім був також голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко, котрий частину цього дня вирішив присвятити перевіркою декількох об’єктів Золотоноші. Не стали виключенням і доволі важливі перемовини щодо майбутніх IT-тенденцій у місцевому головному закладі здоров’я.

Ідея сучасна та креативна, проте виконання її нагадує старі-добрі бюрократичні методи. Бачу мету – не бачу перешкод. Приблизно так мають намір запровадити новації у стінах районної влади, котрій і підпорядковується прямо медзаклад. Не проводячи жодних спільних консультацій чи дискусій, представників Золотоніського міськвиконкому поставили перед фактом суми, котре місто має віддати у районний бюджет на фінансування програми. Справа може й благородна, проте щодо загальної вартості, цін на комп’ютерну техніку та джерел придбання у гостей з мерії виникло чимало запитань. Наприклад, чому одне робоче місце коштує саме 16 тисяч гривень – відповіді на ці питання ніхто отримав. Головне ж побажання – нюанси, що стосуються співфінансування, варто з перших кроків вирішувати разом. Адже кошти виділятиме не міський голова, а депутати своїм рішенням. Кому, як не їм, бути в курсі всіх нюансів майбутніх операцій?

І мова зовсім не йде про саботаж, бо, як коментує подію очільник Золотоноші Віталій Войцехівський, якраз-таки місто вкрай зацікавлене у впровадженні якісної електронної систему обліку, оскільки прозорості ця система потребує вже давно.

– Ми були б дуже раді бачити такі технічні новинки, адже відразу відпадуть безліч запитань, на які відповіді вперто не отримуємо. Наприклад, про кількість жителів міста, які скористалися послугами ЦРЛ. Щодо цих цифр маємо багато сумнівів, проте й порахувати зі свого боку не можемо. Більше пацієнтів – більше бюджетних запитів, тут рецепт простий. Чи довіряти наданим даним, перевірити змоги не маємо. На цій же нараді до міста звернулися щодо виділення додаткових коштів, оскільки медикам не вистачає на заробітну плату в кінці року. Натомість, звіти про використання субвенцій, котрі депутати просили ще майже рік тому, досі десь блукають, – розповідає Войцехівський.

Піднялося на розширеній зустрічі й друге питання щодо діяльності ЦРЛ. Цього разу мова зайшла не про технічні новації, а про технічну відповідальність. Головний лікар знову нарікає на неякісні локальні очисні споруди, що збудували декілька років тому на території його установи. Все б нічого, та акт прийому-передачі медичний посадовець… підписав власноруч, вочевидь не зовсім заглиблюючись в його суть. Після деякого часу простоювання, нині, коли об’єкт нарешті запустили на повну потужність, й виявились негаразди. На всі виправдальні теорії найкращу лаконічну відповідь надав член правління Золотоніського маслоробного комбінату Анатолій Строкань. Мовляв, аби він підписав акт та прийняв на баланс очисні споруди з недоліками (нині на заводі відкривають вже другу лінію), то давно б вже там не працював.

Статистичні колізії в певній мірі розкриває нещодавно запроваджена у Золотоноші система безоплатної ургентної допомоги. Як повідомлялося раніше, депутати Міської ради ухвалили рішення про забезпечення ліками відвідувачів Травмпункту, а також міських породіль, що вирішили народжувати саме в ЦРЛ. На останній сесії обранці вирішили виділити ще коштів на екстренну допомогу. Там спецпакети вже закінчуються. А от про поповнення запасів пологового відділення нема навіть і мови. Золотоніські мами масово відмовляються від пологових послуг місцевої лікарні. Обирати воліють Чорнобай, або Черкаси.

Золотоніська ЦРЛ, як відомо відвідувачам, – зона особливого комфорту для деяких її працівників. Інша річ – збройні сили, в умовах неоголошеної війни проти російського агресора. Саме 156 зенітний ракетний полк, котрий віднедавна дислокується в місті, відвідав цього ж дня Юрій Ткаченко. За повідомленням прес-служби ОДА там спільно з військовими та місцевим керівництвом було напрацьовано подальший план дій.

– Військові з цієї частини беруть участь в АТО навіть зараз, – зауважує голова Облдержадміністрації. – Наше завдання – створити тут належні умови. Це є завданням Президента України. Цю частину у свій час не законсервували, як слід. Тому все доводиться відбудовувати. І ми знаходимо для цього можливості. Шефство над цією частиною взяли місто, Золотоніський район, а також прилеглі, підприємці активно долучаються. Вона важлива і для самої Золотоноші, тому що це нові надходження від податку з доходів фізичних осіб. Із міським головою ми також обговорили питання облаштування гуртожитку для офіцерів.

Опісля завітав Ткаченко на будівництво басейну, що буде розташовуватись на території гімназії, а також на територію майбутнього гідропарку “Надія”. На обох об’єктах підрядники провадять активні роботи, крок за кроком наближаючи зведення до логічного завершення.