На вулицях міста запроваджують соціальне таксі для інвалідів

Золотоноша готується до участі в пілотному проекті під назвою «Соціальне таксі». У вересні благодійна організація «Фонд родини Нечитайло» спільно з Департаментом соціального захисту Черкаської ОДА в рамках реалізації проекту «Соціальні перевезення Черкащини» оголосили про тендер на закупівлю автомобілів та устаткування для переобладнання транспортних засобів. На меті мають придбати пасажирські мікроавтобуси та підіймальну платформу для візків, котрі, окрім нашого міста, отримають свою прописку в Умані, Чорнобаї та Звенигородці.

Одержувачами послуг стануть інваліди (в тому числі діти) із захворюваннями опорно-рухового апарату, або ж інші містяни, що пересуваються на інвалідних візках. Золотоніський центр соціальної допомоги запровадив мультидсциплінарний підхід діяльності ще у 2012, розпочавши роботу з надання різних видів послуг. Сформовані бригади, наприклад, вже п’ятий рік забезпечують перукарські, ремонтно-будівельні, земельні та транспортні послуги. У 2016 роком автомобілями скористалися 191 особа, 24 з них – функцією соціального таксі.

Хоч із формальної сторони перевезення людей з обмеженими можливостями більш-менш забезпечене, та виникає проблема технічна. Золотоноша не має жодного спеціального транспортного засобу для інвалідів, котрий мав би підйомник чи відповідно облаштований кузов. Нові ж автівки матимуть змогу одночасно перевозити одразу дві інвалідні коляски і трьох супроводжуючих осіб – соціального фахівця, медиків, чи родичів пасажира.

Надаватимуть таку і послугу, втім, не лише золотонісцям із інвалідністю. Матимуть змогу дістатися пункту призначення й люди із групою ризику: наприклад, інсультно хворі. Повинні ж для цього вони мати відповідне призначення від свого лікаря.

– Люди з обмеженими можливостями та відповідною групою обслуговуватимуться, звісно ж, безкоштовно. Це ж стосується і тих хто, не входить до цих списків, проте, наприклад не має родичів. Всі інші – на платній основі. Проте й тут ціни будуть в декілька разів нижчі за ринкові, – пояснює нюанси впровадження спецтаксі керівник Центру соцдопомоги Людмила Неліна.

За її словами, згідно методики Мінсоцполітики щодо розрахунку вартості подібних платних послуг, ціна одного кілометру проїзду складатиме всього 3,09 гривень. На базі самої установи обладнають диспетчерський пункт, котрий прийматиме замовлення від потенційних пасажирів.

Наразі місто виконало першу ступінь гранту, розробивши і затвердивши відповідну програму на позаминулій сесії Міської ради. Введено також штатну одиницю водія, який буде закріплений за транспортним засобом. Фінансово новацію оцінювали із розрахунку на календарний рік, визначивши кошти, які необхідні на оплату праці та утримання автомобіля.

Грантодавець опікуватиметься проектом протягом трьох років. Згідно з умовами, «Фонд родини Нечитайло» надасть автомобіль та спецпідйомник, а також профінансує три щорічних технічних обслуговування мікроавтобуса. Місто ж одразу сплачує послуги встановлення підйомного апарату і забезпечує оформлення відповідних документів на вже спецтранспорт.

Результати тендеру Фонд оголосить в кінці листопада. Отримають автомобілі лише чотири міста Черкащини, проте поступово протягом 2017 року цією програмою в ОДА обіцяють охопити всю область.