Золотонісці у Полтаві вивчали європейський досвід співпраці влади і громади

Минулого тижня у Полтаві відбувся семінар “Депутати місцевої ради: рушійна сила місцевої демократії”. Організований Конгресом місцевих та регіональних громад Ради Європи. Захід мав на меті дещо підвищити обізнаність депутатів з різних регіонів щодо принципів демократії, обговорити роль та обов’язки народних обранців у площині місцевої політики, підвищити їхню спроможність у впровадженні ініціатив на місцях. Головні теми – співпраця депутата з міським головою, виконкомом і громадянами, потенціал щодо залучення до місцевих справ громади, етичність і прозорість у прийнятті рішень.

Серед трьох десятків слухачів від Золотоноші переймати досвід відправились депутати міської ради Вікторія Остроглазова та Олександр Флоренко. Вони ж, окрім законотворчої діяльності, обіймають посади начальника відділу економіки та управління ЖКГ відповідно. Вибір логічний, адже як фінанси, так і комунальна сфера білими нитками прошивають усі питання подальшого розвитку місцевих громад.

Проводили семінар члени згаданого вище Конгресу Ради Європи Ніно Зурабашвілі з Грузії та Кевін Піл з Великої Британії. Сюди ж завітали вітчизняні та британські міжнародні експерти у цій сфері.

Вивчали передусім європейські стандарти місцевої та регіональної демократії, обговорювали законодавство, що стосується локальних органів влади, адмінреформи, структури та функцій місцевих рад. Багато часу приділили й обміну особистого досвіду стосовно співпраці між органами влади та місцевим населенням.

Українські делегати із більшості досвіду, почутого від європейських колег, зуміли знайти чимало для себе нового. Більш спокійно наразі реагує представник Золотоноші Олександр Флоренко, адже, за його словами, майже всі презентовані ініціативи в тому чи іншому форматі діють в нас вже протягом декількох років.

– Найбільша проблема української периферії – наднизька активність громади у діяльності своїх міст. Українці поки що вирізняються в цьому плані деякою пасивністю. Таку думку підтримують ледь не всі. Натомість значне зацікавлення викликала доповідь про стан справ у Золотоноші, – розповідає про візит очільник житлово-комунального господарства. – Наприкінці описав програму “Золотоноша власними руками”, завдяки якій наша громада бере безпосередню участь у ремонті і будівництві вулиць. Навів цифри про те, скільки вулиць заасфальтовано протягом цих років, яку кількість ліхтарів встановлено за участі жителів. Звісно, різниця цих внесків у порівнянні із загальною вартістю робіт величезна, але факт лишається – наші люди вкладають у свій благоустрій час і кошти.

Загальний висновок золотоніські делегати сформулювали для себе вже постфактум. Люди, мовляв, активізуються лише тоді, коли довіряють. Без цього такі ініціативи працювати не будуть. З прикладом нашої програми тим часом мають намір детально ознайомитись колеги-депутати із інших міст. Нині ж, розпочавши дещо раніше за семінар, перші кроки у цьому напрямку починає здійснювати Полтава.

– Позитив деякий отримали. Чогось дізнались нового, поспілкувались із представниками інших міських рад, порівняли роботу. В одному впевнений – ми на правильному шляху, – резюмує Олександр Флоренко.