Лікарі ЦРЛ наступного місяця заробітної плати не отримають: хто винен і що робити?

У Центральній районній лікарні сьогодні відбулися термінові збори трудового колективу, під час яких керівник установи оголосив неприємну та сенсаційну новину – заробітної плати у наступному місяці ніхто не побачить. Причини ймовірних нещасть банальні: штрафні санкції, накладені через перевищення норм скидання відходів до мережі водовідведення. Винуватці ж, на думку очільників медичного закладу, відомі та прогнозовані – міська влада і комунальники, котрі завдали чергового удару по медиках.

Питання контролю якості стічних вод у Золотоноші нагальним стало вже давно. Після введення в експлуатацію нових очисних споруд завдання перед фахівцями стояло (і стоїть досі) головне – забезпечити нормальний процес поступово розгортання роботи об’єкту на повну потужність. Факторів успішного функціонування чимало, але після запуску усіх технологічних процесів на першому місці стоїть рівень забруднення рідини на вході, тобто тієї, що потрапляє початково до споруд.

Працює об’єкт не за чиєюсь суб’єктивною волею, а згідно з Правилами прийому стічних вод до центральної мережі водовідведення. Затвердженні вони були усіма необхідними в таких випадках інстанціями, включно з Державною екологічною інспекцією. На підставі цих правил й було розраховано проектну потужність очисних ще на стадії будівництва. Тобто детально розписано те, що система повинна приймати із міських труб, і що віддавати у навколишнє середовище. Якщо на вході будуть перевищення, то й логічно, що результат буде далекий від позитивного.

Власне на «Міський водоканал» і покладені обов’язки контролю підприємств та установ, що постачають свої відходи до очисних споруд. Екологічна ж інспекція, згідно законодавства, має право перевіряти тільки ті об’єкти, що мають дозвіл на спецводокористування, тобто займаються видобутком води, реалізацією та обігом стічних вод. Рецепт відносин тут простий – у випадку екологічних порушень штрафує державний орган саме комунальників, не розбираючись у географії причин. Все інше – головний біль відповідача.

Питання суворого дотримання норм постачання відходів ребром ставив нещодавно і голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко, скликавши у Золотоноші навіть тематичну нараду із посадовцями і керівниками промислових підприємств. Хоч запас міцності за об’ємом та хімічними складовими місцева система має солідний, проте й її логічно не вистачає під час неконтрольованого скидання відходів деякими підприємствами. Серед основних порушників спокою комунальників маємо «СільверФуд», «АгросПтицю» (екс-«АртБудКомфорт») та ту ж саму Центральну лікарню.

– Головне завдання нині полягає в тому, що стоки (особливо залпові), які потрапляють на очищення, фактично вбивають мікрофлору. Тобто вкладені десятки мільйонів коштів на виході стають неефективними. Усі повинні розуміти це. Попри те, що крупні підприємства розвивають економіку міста, вони ще й мають відповідати за дотримання санітарно-екологічних норм. Якщо цього не робитимуть, то результати будуть зведені нанівець, – пояснив позицію ще на початку літа заступник голови ОДА Віталій Коваль.

До учасників процесу вимоги були чіткі – довести рівень своїх викидів до гранично допустимих. Для цього усім слід нарешті завершити повне обладнання своїх локальних очисних споруд. Мають їх далеко не всі, а деякі щасливі власники досі використовують такі системи в якості формальності. Як наслідок – катастрофічні проблеми для міської комунікації під час раптового масового скидання. Разом з тим, слова тоді лунали конкретні – ставлення до всіх порушників буде однаковим.

Деякі підприємства до сучасних екологічних правил поставились дуже відповідально, звівши власні очисні споруди. І якщо «Маслоробний комбінат» працює вже над другою чергою (на черзі ще одна), то «РоялФрут» збудував аналогічний об’єкт взагалі на майбутнє, лише плануючи незабаром відповідне виробництво. Ті, хто систем очищення не має, або налаштувати її роботу нормально не може, нині справно платять штрафні санкції за судовими позовами. Мова йде, наприклад, про «СільверФуд» та «Агрос Птицю». Свою вину усвідомлюють, недоліки мають намір виправляти, а поки що згідно законодавства перераховують кошти на компенсацію своїх порушень.

Відсутність діалогу фіксується протягом декількох місяців лише у випадку із ЦРЛ. За словами міського голови Віталія Войцехівського, після першого позову до лікарні замість того, щоб розпочати плідні перемовини задля спільного вирішення проблеми, її керівництво подало на апеляцію завідомо програшної справи. Потім – на касацію аж в столиці. Як результат – окрім штрафу розміром у півмільйона, медичний заклад ще й витратив десятки тисяч бюджетних коштів на суд.

Ситуація, звісно ж, здається дикою. Адже лікарня, на перший погляд, стає фінансовим заручником бюрократії, не маючи змоги вплинути на ситуацію ніяк. Трохи розвіює цю помилкову думку мер Золотоноші, пояснюючи довгу передісторію конфлікту, який тепер всіма силами намагаються перевести у площину політичну.

– Сьогодні на зборах колективу головний лікар Примак чомусь забув сказати, що відразу після введення в експлуатацію локальних очисних споруд в лікарні, йому були запропоновані послуги досвідчених міських фахівців у обслуговуванні. Тема все-таки серйозна: вартість будівництва сягнула 4,5 мільйонів гривень ще за старими цінами. Хтось повинен якісно забезпечувати її роботу, – коментує ситуацію Войцехівський

Тоді, згідно з пояснень посадовця, КП «Міський водоканал» навіть виділило власні кошти, придбало гіпохлорид, налаштувало систему, організувало лабораторні аналізи у Черкасах, здійснило пробний пуск, проте раптово в медустанові прийняли рішення відповідати за роботу споруд самотужки.

– Результат сумний – ні фахівців інших не взяли, ні необхідними компонентами своє дітище ніхто не забезпечував. І це ще ми не згадуємо купу недоліків у проектуванні об’єкту. Тепер, коли виставлена претензія, замість пошуку компромісу (до чого ми завжди й прагнемо), медичне керівництво витрачає купу грошей на суди всіх рівнів. Крім того, зауважу, на розгляді касаційної скарги у столиці до залу засідань з’явились ще й невідомі люди із гаслами про політичне замовлення та тиск з боку міської влади. То хто переводить конфлікт у вигідне комусь русло? – обурюється міський голова.

«Водоканал» при всьому бажанні не має права закривати очі на порушення, незалежно від форми власності джерела. В інакшому випадку – це вже корупція. Адже сьогодні закриють очі на забруднення з боку лікарні, завтра виставить свої претензії, приміром, «Сільверфуд», котрий також аргументуватиме робочими місцями і зарплатою чималого штату золотонісців. Таку тезу наводить директор комунального підприємства Сергій Кузнєцов, пояснюючи етичну сторону подібних судових позовів.

Аналізи, за його словами, робляться постійно – і на вході до очисних споруд, і в трьох місцях на виході (місце стоку, 500 метрів до нього, 500 після). Коли виникають спірні питання, мають право комунальники звертатися до незалежних контролюючих установ, що мають акредитовані лабораторії. Таким чином, задля об’єктивності, користуються послугами Департаменту екології, «Черкасиводоканалу» і ПАТ «Азот». Паралельно свої дослідження проводить і обласний Лабораторний центр.

– А ось тут раніше ситуації взагалі виникали абсурдні. Наприклад, звертається до цього Центру народний депутат – аналізи показують ідеальну якість стічних вод лікарні і вкрай неякісну воду на виході з очисних споруд. Досліджуємо ми – зовсім протилежна картина. В результаті вже зараз готується позов на цю установу, адже, як виявилось, їхня лабораторія не акредитована на стічні води (лише на питну і поверхневу воду), вона аналізу робити просто не могла. Так, зараз Лабораторний центр у точці скидання заміри вже не бере (тільки нижче й вище), але ж і всього написаного у газетах та інтернеті назад не повернеш, – пояснює Кузнєцов.

Трохи вдається в деталі головний комунальник міста і розповідаючи про сенсаційні новини місячної давнини щодо екологічної катастрофи навколо очисних споруд. Тоді результати аналізів швидко розлетілися на лояльних до народного депутата Владислава Голуба ресурсах. Забули ж чомусь вказати автори так званий фоновий показник забруднення. Тобто рівень шкідливих речовин у річці до точки стікання відходів і після. Як виявляється, той самий колі-індекс є однаковим як за 500 метрів до труби, так і на півкілометра нижче. В районі ж впадання води в Дніпро експерти взагалі фіксують цей показник із позначкою «норма».

– В цілому маємо парадокс. З однієї сторони той самий народний депутат на всіх кутках вимагає від нас сурового дотримання законодавства і контролю, а тепер виявляється, що робити це треба вибірково. На сьогодні ж колектив Центральної районної лікарні може залишитись без зарплати через одну причину – бездарність їхнього керівника. Який ще й  свідомо маніпулює інформацією, – відверто говорить Віталій Войцехівський.

Головний лікар Примак, на думку міського очільника, натомість патологічно зайнятий лише війнами із «Водоканалом» і міською владою . А мова йде, як зауважує посадовець, про медицину, якою треба займатися, а не доводити до нинішнього стану.

– Очисні споруди – це лише один з моментів. Кількість епізодів, коли ми пропонували конкретні кроки для економії коштів навіть рахувати складно. Натомість без жодних пояснень щоразу вимагають додаткову субвенцію, – ставить крапку Войцехівський.

Нагадаємо, двічі на місяць заступники голови ОДА безпосередньо на території Золотоніських очисних споруд проводять технічні наради й щотижня три незалежні сертифіковані лабораторії роблять аналіз проб води, взятої не лише на скидах, а ще в двох місцях – вище і нижче їхнього розташування. Такий лабораторний контроль триватиме впродовж двох місяців. В свою чергу пусконалагоджувальні роботи на очисних спорудах, які є своєрідним живим організмом і потребують постійного догляду, також тривають. І міська рада, і водоканал експлуатацію місцевих очисних контролюють постійно. Посилено контроль і за всіма підприємствами, які скидають свої стоки в річку.