“За три роки не постелив жодного метра лінолеуму” – Примак про звільнення завідувача хірургією Бабляка

Газета “Лівобережна” у березні цього року публікувала матеріал про те, як життя 43-річного потерпілого, пораненого в серце під час сімейної сварки, врятував хірург Золотоніської центральної районної лікарні Євгеній Бабляк. В цього пацієнта це вже була друга операція на серці з проміжком у два роки, після першої залишився рубець. Отримавши пряме ножове поранення в серце, потерпілий на операційному столі був у стані клінічної смерті; хірург голими руками закрив дірку і пацієнт став оживати, по суті заново народившись — своїм колегою захоплювались золотоніські медики, саме вони й розповіли про цю унікальну операцію журналістам. Цей матеріал передрукували ще не менше 5-и сайтів, було чимало добрих відгуків про золоті руки цього лікаря й жодного хоч би незначного поганого.
Валентина Андрійченко на сторінках “Лівобережної” розповідає, що тієї ж самої весни над цим же лікарем-хірургом почали згущатися хмари. Йому довелося теж перенести операцію на серці в переносному значенні слова. Хоча й до прямого значення було недалеко: через перенесені переживання в передінфарктному стані мусив звертатися до київських кардіохірургів. Бо на місці «оперативне втручання» проводилось за принципом: ліс рубають — тріски летять. А вже на початку літа завідувача хірургічним відділенням Золотоніської ЦРЛ Бабляка звільнили з роботи. Використавши відпустку, він перейшов працювати хірургом до Чорнобаївської районної лікарні. Ця новина серед золотоніських медиків сприймалась як негативна сенсація. Навіть ганебна. У Чорнобаївській лікарні – як приємна й значна подія, адже досвідченого колегу зустріли дружньо й шанобливо.
– За що звільнили хірурга Бабляка? – при нагоді кореспондент запитала в головного лікаря Золотоніської ЦРЛ Сергія Примака.
– За невідповідність займаній посаді завідувача хірургічним відділенням. Як хірурга його з роботи не звільняли, а перевели на посаду лікаря-ординатора, – пояснив очільник лікарні.
– А в чому невідповідність проявилася?
– Скажімо, за три роки він не постелив у відділенні жодного квадратного метра лінолеуму…
– Але ж він не завгосп, а висококваліфікований лікар—хірург?..
– Не такий вже й висококваліфікований, середній. Вища категорія тільки у двох хірургів — у мене і Валерія Калини. А у Євгена Бабляка — перша категорія, вищої він не захистив.
– А які конкретні претензії до нього?
– Претензій вистачає. Він не опанував лапароскопічну стійку. Шви у нього грубі. Не зважав на зауваження, що під час невідкладних операцій вночі потрібно, щоб асистував лікар, а не молодий спеціаліст.
Для Сергія Примака ця розмова була не з приємних і він, назвавши чимало з претензій, так і не зумів їх конкретизувати, перевівши розмову на іншу тему. Про реформування, про те, скільки в мільйонних розрахунках вкладуть в оновлення терапевтичного і того ж хірургічного відділень. Похвалився, що за останні п’ять років до них прийшло вже 13 молодих лікарів. В тому числі й молодий лікар-хірург після інтернатури. Звати –Ярослав. Прізвища він ще не запам’ятав.
Чи якесь заохочення, бодай слова подяки одержав хірург Євгеній Бабляк за ту унікальну операцію? Сергій Васильович тільки здивовано повів плечима: це звичайні робочі будні. А що про унікальну операцію писало немало видань — то він не читав, закрутився, бо місцева медицина — в стані реформування.
Вивалені як з мішка претензії керівника до свого підлеглого автора не переконали, бо були схожими на ревнощі до конкурента.
– Претензії вигадані. Ні за що, ні про що звільнили людину, прибрали, – почула журналіст від колег в хірургічному відділенні. Вони колективом підписували лист у захист, і від профспілки також, але на те ніхто не зважав.
– Він робив лапаратомію і не тільки жовчний видаляв, а й обдивлявся весь кишківник, яїчники, труби; траплялось, що й гінеколога викликав. Після нього з операційної людина виходила здоровою. І рука у нього легка — рана на 3-4 день гоїлась. Все, що треба, я зробив — казав він, коли хворі хвостиком за ним бігали. Скромний, уважний, пам’ятливий, його операції — то вищий пілотаж, а перездавати на вищу категорію – не схотів витрачати час.
– Він і зараз наче з нами: при нагоді дівчата перепитують — а як би в цьому випадку вчинив Євгеній Дмитрович? Досі приходять люди на консультацію, навіть з сусіднього району, і ми підказуємо, що нашого лікаря тепер треба шукати в Чорнобаї. Коли телефонуємо — не бере трубки, зрозуміло, щоб не ворушити свіжу образу.
– Він лікар зі стажем і трудився в рідному місті, де колись працювала його мати. В інституті Шалімова три роки стажувався, 7 років працював в Африці. А в 2010-ому, коли змінилась влада, в тім числі й медична, тоді новий головлікар викликав колегу –хірурга Бабляка із закордонного відрядження, коли в того ще не закінчився контракт. Впросив-ублагав повернутися. Тоді був таким потрібен, тепер став не такий, – дошукуються медики до істини.
Врешті, справа вже й не у Бабляку, котрий зробив вибір і змінив місце роботи, куди тепер щоранку добирається за 25 кілометрів від дому. А в успіхові того ж медичного реформування: Золотоноша як місто обласного підпорядкування має право претендувати на госпітальний округ, а головлікар “підрізає” підніжку під такими планами. Але то у віддаленій проекції.
А в ближній – для золотоніських хворих у список включили вже й сміттєві пакети. В той час як в інших реформованих закладах у першу добу перебування хворих забезпечують медикаментами. Чому — місцеві депутати причину бачать в тому, як використовується медична субвенція і просять це розсекретити. Але секрет ще зберігається.