Екс-бійці АТО дізнавалися про перевезення, медицину, землю та санаторне лікування

У Золотоношу до мирного життя повернулася вже 5-а хвиля мобілізованих військовослужбовців, які брали участь в зоні проведення антитерористичної операції на Сході країни. В черговий раз задля оперативного вирішення актуальних проблем чоловіки збиралися для розширеного діалогу у стінах Виконкому. Серед піднятих питань – пільгові перевезення учасників бойових дій, медичне обслуговування, санаторно-курортне лікування, забезпечення земельними ділянками та житлом.

Закон пише одне, у житті – зовсім по-іншому

Хоча голова наглядової ради АТП-17112 Петро Малишко з поважних причин не зміг бути особисто присутнім на зібранні, він охоче погодився зустрітися з представниками інтересів воїнів АТО наступного дня.

Суть проблеми полягала у тому, що перевізники маршрутів Черкаси-Київ, Чорнобай-Київ, Світловодськ-Київ, Чигирин-Київ порушують статтю 37 Закону України “Про автоперевезення”, відмовляючи АТОвцям у пільгових перевезеннях до Києва і Циблів. Як пояснив керівник місцевої автостанції, вони не мають жодного впливу на операторів транзитних рейсів, які беруть ліцензії у Міністерстві інфраструктури і декларують 1-2 місця для пільгових категорій пасажирів. На цю ситуацію не може вплинути і керівництво міста, адже це – поза його функціями. Інше питання – міжміські та приміські сполучення, за безкоштовне перевезення на яких витрати дотуються з державного бюджету. Але вчорашні воїни до цих маршрутів претензій не мали. Тому начальник управління економіки Вікторія Остроглазова запропонувала звернутися до Міністерства інфраструктури України з проханням переглянути кількість виділених пільгових місць для перевезення воїнів АТО, а власник місцевої автостанції повинен надати список транзитних автобусів у київському напрямку та число місць для пільговиків у кожному з них.

Перший заступник міського голови Олег Масло розповів про магнітні картки, за допомогою яких в режимі он-лайн можна буде відслідковувати перевезення пільговиків. На скептичне зауваження деяких присутніх, що таке нововведення реалізується років через 20, міський голова Віталій Войцехівський парирував: “У великих містах важче здійснити такі новинки, а для таких, як наша Золотоноша, – це не така вже й проблема”.

АТО

Сімейна медицина

Не менш активно виступали члени зібрання з приводу медичного обслуговування. Їх цікавило, чому для отримання “безкоштовного” рецепта треба мати печатку та підпис не лише сімейного лікаря, а й головного, і чому “сімейник” не відразу його видає?

Цю ситуацію пояснила лікар амбулаторії №3 Тетяна Мозгова, яка відповідає за охорону здоров’я воїнів АТО. Вона зазначила, що рецепт на безкоштовну видачу необхідних медикаментів вона виписує лише на основі рекомендацій вузького спеціаліста – травматолога, невропатолога, хірурга, які повинні бути обов’язково занесені до особистої медичної картки пацієнта. Головний лікар міського Центру медико-санітарної допомоги Віра Антонова, котра була основним доповідачем з медичного питання, додала, що за кожен такий рецепт “ми повинні відзвітуватися і повернути аптеці кошти”.

Медичний очільник познайомила екс-бійців із структурою міської медицини: первинна ланка – сімейні лікарі, які приймають у 3-х амбулаторіях – №1 на Шевченка, 32, №2 – на Благовіщенській, 87, №3 – у ЦРЛ щодня з 8-ої до 18-ої години, крім неділі (№1 – і крім суботи). До них можна звертатися з будь-якими проблемами. Якщо вони не в змозі допомогти, видають направлення для отримання спеціалізованої допомоги. Наступна сходинка – візит до спеціаліста вузького профілю, який приймає у центральній районній лікарні. Третя ланка – спеціалізована допомога на рівні області чи столиці. Тетяна Мозгова запросила АТОвців пройти медичний огляд у кабінеті №71, що знаходиться у поліклінічному відділенні ЦРЛ на 3-му поверсі. У кабінеті №55 є медсестра, яка виміряє тиск та визначить вміст цукру у крові. Також у цій амбулаторії працює медична сестра, у функції якої входить супровід учасника бойових дій для позачергового прийому лікарями другої ланки.

Всі послуги безкоштовні, благодійних внесків немає. До ПриватБанку чи Ощадбанку аби оплатити 150 гривень за аналіз крові з вени тут ніхто не надсилатиме. У разі виникнення проблемних ситуацій чи недоречностей керівник Центру порадила звертатися до свого заступника Владислава Гаркавого, який працює у кабінеті №5 ЦРЛ щодня, крім неділі.

“Чому лікар-уролог відмовив у прийомі 18-річній дівчині?” – на це питання Віра Антонова не змогла дати відповіді, оскільки воно стосувалося спеціаліста вторинної ланки, яка не входить в очолювану нею структуру. Але зауважила, що відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я, оперативне втручання урологічно хворих дітей здійснюється в клініках вищого рівня. Та, як з’ясувалося згодом, сімейний лікар Михайло Рибка надав необхідну допомогу дівчині.

Як переконаний Віталій Войцехівський, сімейна медицина вже давно практикувалася, наразі вона просто узаконилася: “Медицина – для людей, а не хворі – для лікарів”. Прийом дітей до 6-річного віку здійснюють 3 лікарі-педіатри у дитячому відділенні. У серпні до них доєднається ще 1 спеціаліст цього профілю. Вони працюють до 18-ї години вечора, у нічний час хворими дітьми опікується черговий лікар. У разі отримання відмови в обслуговуванні, міський голова порадив телефонувати йому особисто або ж на “гарячу лінію”: 5-21-72.

Віра Антонова, яка має 36-річний стаж лікарської практики і вищу категорію, зазначила, що кожен з медиків міського Центру має вищу освіту, значний досвід роботи і авторитет як серед колег, так і серед пацієнтів. Вона погодилася з тим, що лікарський контингент потребує омолодження і повідомила, що в Департаменті охорони здоров’я на 2017-й рік “замовили” 3-х молодих спеціалістів. Керівник запросила вчорашніх воїнів покращити своє здоров’я у фізіотерапевтичних кабінетах амбулаторій №1 і №3, які оснащені новою сучасною необхідною апаратурою.

Термін заїзду до санаторію за бажанням можна відкоригувати

Про послуги, які надаються учасникам бойових у Центрі соціальної допомоги на Благовіщенській, та пільги розповіла начальник управління праці і соцзахисту населення Тетяна Лукомська.

За її словами, у Центрі соцдопомоги для них є ряд безкоштовних послуг: ремонт взуття і одягу та перукарня, тут можна отримати психологічну допомогу від практикуючого психолога, а психологічну реабілітацію – у 8-и санаторно-оздоровчих закладах: “Карпатські зорі” і “Хирів” (Львівська обл.), “Джерельце” (Рівненська), “Подільський Артек” (Вінницька), де ще організовуються безкоштовні екскурсії, “Острич” (Чернігівська), “Орізон” (Одеська), “Березівські мінеральні води” (Харківська), “Феофанія” (Київ) протягом 14 днів. Усі санаторії, окрім першого, дають згоду на поділ путівки на 7 діб, тобто, відправитися на оздоровлення можна з дитиною чи дружиною. Крім зазначених закладів в управлінні є путівки у 5 санаторіїв на 18 днів: “Золота нива” (Одеська обл.), “Лермонтовський” (м. Одеса), “Феофанія (м. Київ), “Мошногір’я” (м. Черкаси). За рахунок співфінансування міського та обласного бюджетів є змога придбати ще 4 путівки у санаторій “Мошногір’я”, термін заїзду до якого встановлюється за бажанням. Тетяна Лукомська пообіцяла віднайти можливість для придбання путівок у “Хмільник” Хмельницької області, а поки що для відновлення функцій опорно-рухової системи можна відвідати санаторій “Лермонтовський” з таким же напрямом лікування.

Землю виділити простіше, а от із житлом – проблема

У яких розмірах виділяються земельні ділянки для садівництва, ведення особистого сільського господарства та під забудову – розповів начальник відділу архітектури, регулювання забудови та земельних відносин Ігор Веснін.

За його словами, вже роздано 6 гектарів земельної площі під с/г використання по вул. Степана Разіна, зроблено детальний план цієї території і оформлено законодавчо 9 наділів. Олег Масло запропонував колишнім АТОвцям визначитися у своїх намірах щодо отримання землі, написати заяви або доручення для уповноваженого, щоб зробити це централізовано, як вчинили службовці військової частини. Інтереси 54-х заявників представляє командир. Перший заступник міського голови пообіцяв, що наділи отримають всі, наразі є перспектива це зробити за рахунок державних земель дослідного господарства “Золотоніське”. Що ж до резерву земель у межах міста (район новобудов тощо), то він був вичерпаний ще 8 років тому. Ділянки при в’їзді у Золотоношу з боку Новодмитрівки – промислова зона, де забудова категорично заборонена. Олег Масло спростував думку Олександра Гончара про те, що приватизована земля, не забудована протягом 3-х років, конфіскується. Він лише наголосив, що за виготовлення технічної документації треба заплатити близько 1,5 тисячі гривень, а в часі це триватиме щонайменше місяць. При утворенні об’єднаної територіальної громади межі міста розширяться, і тоді це питання матиме більше перспектив.

Щодо отримання житла, то наразі у місті це – проблема. Із 29 виявлених безгосподарних будинків у 25-и є власники. Є надія, що Міністерство оборони візьме на баланс будівлю по вул. Шевченка, 33 і виділить кошти для її реконструкції. За приміщення на вул. І. Франка забудовник виставив непомірно високу ціну. До того ж, окрім АТОвців у пільговій черзі є 2 сироти-випускниці ліцею, яким житло буде виділено першочергово.

За матеріалами тижневика “Златокрай”