Черкаський журналіст розповів про корупцію в обласному футболі

Євро-2016 закінчилося, повертаємося в українські реалії. Що взагалі таке чемпіонат області з футболу в Україні? Місце, де збираються всі, хто не дотягнув до професійного контракту, а футбол любить всім серцем і хоче грати. Та ще й грошей заробити можна на гулянку в міському нічному клубі або на оплату комунальних послуг. Таку тезу наводить, пропонуючи обговорити фінансові питання регіонального футболу, черкаський спортивний оглядач Андрій Вєков у своєму на ua.tribuna.com.

Природно, на думку журналіста, участь у чемпіонаті будь-якої в Україні області не є інструментом заробітку для президентів сільських клубів, які раз по раз вигортають надуті гаманці або цілі сумки на премії гравцям, тренеру, оплату автобуса і … суддям.

– Так, суддям. Про них і поговоримо. А конкретніше – про їхні апетити на прикладі чемпіонату Черкаської області. Бачили фільм “Золотий свисток” Костянтина Андріюка на 2 + 2? Сподіваюся, що так, адже робота дуже сильна і максимально показова. Так ось там все добре зрозуміло. Лисий чоловік, який на власні очі бачив легендарний “танцювальний” гол Роналдіньо в ворота “Челсі”, приходить в Україну і будує тут свою піраміду з помічником, який на провокаційне, чітке і частково риторичне запитання журналіста відповідає: “поставте свое резервне питання”. Що ж тоді коїться нижче? А те ж саме, тільки суми в рази менші. Прямопропорційно, – починає розповідь Вєков.

За словами оглядача, майже кожен тур чемпіонату Черкаської області закінчується скандалом. Після кожного туру йому, представнику спортивного обласного інтернет-порталу, телефонують люди і питають: “А що, “Лідер” знову “вбили”?, “А ти знаєш скільки та чи інша команда дала?”, “Ну що там? Знову загнали?”, або “Рівна гра була, обидві насипали…”.

Андрій Вєков зазначає, що, за інформацією із надійних джерел, буквально рік-два тому регулярну роботу з суддями проводила лише половина колективів вищої ліги Черкащини. Сьогодні ж, це всі без винятку команди, які так чи інакше намагаються вплинути на настрій “свистунів”.

Далі пряма мова:

“Що в цьому моменті цікаво? Одного разу я розмовляв з тренером однієї команди, який мало не клявся (при чому сам завів цю тему), що їхня команда унікальна, що вони єдині ексклюзивні хлопці, які не дають суддям. Ну ОК, я повірив, мені то що? Однак буквально через тиждень розмовляв на ту ж тему з іншою людиною, яка розсміявшись мені в обличчя, розповіла, що й до чого. І що ви думаєте? Вірно, закінчив тим, що саме його команда унікальна, що не дає. І так далі, по колу.

Хто винен? Є дві сторони медалі: судді, які беруть, і команди, які дають. Хто ж гірше? Розберемо “філософію” команд. Для чого вони дають? Спочатку для того, щоб мати привілеї на полі в порівнянні з суперником. Зараз же – щоб вирівняти ці привілейованості і вийти в нуль. Судді тільки ЗА!

За суддівство в полі рефері в Черкаській області чесно отримує 400 гривень, на лінії – 200. Розберемо суддів. Тут цікавіше. Є в Черкасах певна каста суддів, які чітко знають, під які команди приїжджати і що їх там чекає. А чекає не багато не мало – від тисячі до трьох. У важливих поєдинках – до п’яти. Так ось каста ця колесить по всій області, нормально себе почуває і зі спокійним обличчям вислуховує все багно, яке на них виливають під час або після гри. Випливає логічне запитання: “Хто їм дозволяє це свавілля?”

Є у нас в області такий чоловічок – Фощій Володимир Григорович. Він займає посаду першого заступника голови Федерації футболу Черкаської області. Раніше він бувголовою, але зараз – заступник (віднедавна очільником Федерації несподівано став народний депутат Владислав Голуб, котрий епізодично з’являється у своїх спортивних пенатах, – ред.). Нічогісінько не змінилося.

Щоб довго не розпинатися в напрямку його діяльності, є хороший свіжий приклад. У недавньому матчі 7 туру чемпіонату він якимось дивним чином (їздив тільки на матчі, де потрібно комусь кубок дати) з’явився на рядовому матчі між драбівською та золотоніською командою. Господарі (Золотоноша) програли на останніх секундах, внаслідок пропущеного голу з кутового. Все б нічого, якби кутовий не був явно вигаданим. Цікавий і той факт, що Фощій взагалі рідко з’являється на матчах, а тут приїхав на звичайну собі гру.

Так ось, ближче до епізоду. Після гри розлючені фани і досить поважні особи помчали “полоскати” суддів і Фощія, а той просто послухав, закурив сигарету, подимів і поїхав. Нуль реакції. А його підлеглі через півгодинки-годину вийдуть на якій-небудь заправці і отримають “передачку”, якщо не в душі або туалеті. А судді продовжують топити кого треба не без його покривання. Цікаво, що іноді люди з самої федерації телефонують і кажуть, мовляв, ми вам відео завтра надамо, в яких всі побачать, що той вищевказаний кутовий був чистим! Не надали.

На шампанське хоч дайте

Але найважливіше в цій історії – не факт того, що судді беруть. Вони просто-напросто натяково вимагають. Прямим текстом сказали одному з тренерів: “Ви хоча б на шампанське давайте”. І, знаєте, ніхто нічого не може з цим вдіяти. Всі бояться або не хочуть вирватися з такої системи. При цьому, після поразки ті, у кого менше грошей, ниють, що судді засудили! І свідчення ніхто відкрито не дає із президентів клубів, адже самі в цьому зав’язнуть. Але продовжують страждати і скаржитися.

Звичайно, могли б всі змовитися і принципово не давати. Але ж ми в Україні, хлопці. У нас менталітет такий: один раз ніхто не дасть, окей, другий раз буде сухо, на третій раз якийсь президент подумає: “Блін, так я ж можу “в ничку” дати і буде більше шансів виграти, що мені ті пару тисяч для результату”, а на четвертий і п’ятий рази всі по старій схемі будуть відраховувати.

Фінальний свисток 

Чи можна зрозуміти і пробачити суддів? Звичайно. Так би вони отримували по 200-400 гривень і вислуховували б не менше, а так з цього є хоч якась грошова компенсація. У той же час, шкода команди, які пихтять, а залишаються за бортом тільки тому, що у когось завод або фірма більша. Відповідно, є більше грошей, а футболісти на одній нозі з сигаретою в руках можуть не “паритися” за результат поєдинку.

Ну так підніміть офіційну зарплату до тисячі і збирайте ці гроші з команд! Їм дешевше буде і чесно все буде… Поки хтось не принесе більше… Знову таки, менталітет є менталітет.