«Ніхто й не думав, що реформування медицини буде безболісним», – Войцехівський

Світовий досвід говорить прямо: найкраще про роботу медичної системи у масштабах держави здатен розповісти в першу чергу рівень обслуговування на первинній ланці. Слідом йде невідкладна допомога, а вже в останню чергу – профільна медицина. Саме на першому етапі одержують допомогу та вирішують свої проблеми завчасно більшість громадян країн західного світу.
В Україні пропорційність кардинально інша. Тут кількість звернень до первинної та вторинної ланки приблизно однакова. Причини дві і вони ні для кого не секрет: люди звертаються до лікарів аж тоді, коли вже вкрай необхідна спеціалізована допомога, а також банально не можуть отримати дієву та кваліфіковану допомогу у дільничого лікаря.
Європейська статистика вперто доводить, що за умови нормальної роботи «первинки», кількість пацієнтів стаціонару зменшується на 20 відсотків, потреба у консультаціях вузькопрофільних фахівців – на 30-40, а екстреною допомогою користується вдвічі менше громадян.
Відтак, робить свої дрібні кроки медична реформа і в Україні. Її запровадження підтримують далеко не всі. Передусім через патологічний страх до змін, а також банальне нерозуміння всіх нюансів. Нині й серед золотонісців триває безліч розмов, пов’язаних з цим питанням. Тема – нова, актуальна, до того ж, стосується найважливішого – здоров’я людей.
Те, що питання нині на вустах багатьох, особливого здивування не викликає. До того ж, опитування жителів Золотоноші та безпосереднє спілкування з ними під час численних зустрічей свідчать, що людей турбує не стільки навіть злочинність, стан доріг, корупція, як низький рівень медичного обслуговування у центральній районній лікарні, – коментує процес реформування міський голова Віталій Войцехівський.
За словами посадовця, нинішній стан справ задовольняє лише групу місцевих медиків, яка звикла працювати “по старинке” і не розуміє: щоб зробити систему охорони здоров’я ефективною, а медичні послуги – якісними, вкрай необхідна реформа.
– Шкода, що багато з них так і не стали союзниками у цьому питанні, хоча могли б не лише підтримати нововведення, а й подати свої пропозиції та корективи, як краще їх здійснити. Поряд з цим варто зазначити, що більшість золотоніських ескулапів – порядні люди і високопрофесійні фахівці, а лікарі, які перейшли у міський Центр медико-санітарної допомоги і на перших порах відносилися до змін насторожено, з підозрою та недовірою, нині стали однодумцями, – розповідає очільник міста.
Також Войцехівський зауважує, що адміністрації Центральної районної лікарні не варто мотивувати скорочення медичного персоналу свого закладу створенням міської “первинки”. Адже міська влада виділяє мільйонні суми на утримання ЦРЛ також, тому й має повне право контролювати витрати, незважаючи на супротив деяких керівників, які стверджують: “А ми до вас в кишеню не заглядаємо”.
– Насправді, ніхто й не думав, що процес реанімування місцевої медицини буде безболісним. Розпочинаючи реформу, ми побували у колег Вінниччини і Хмельниччини, вивчали їхній досвід. Із схожими проблемами, інколи нерозумінням вони теж стикалися на перехідному етапі медичної реформи. Або ж згадаймо досвід реформування комунальної сфери нашого міста, яке відбулося декілька років тому. Скільки нам тоді палиць у колеса ставили, скільки скептицизму і недовіри висловлювали, – пригадує міський голова.
Нині ж, на думку посадовця, золотонісці відчули, як злагоджено працює цей механізм. Пригадує він зникнення десятилітніх сміттєзвалищ, зміну зовнішнього вигляду вулиць міста, безперебійну роботу систем водопостачання і водовідведення, тощо.
– Те, що ми обрали правильний шлях, можу підтвердити словами Маргарет Тетчер: “Персональним нападкам на мене лише радію. Це означає, що інших політичних аргументів у противника вже не залишилося”, – резюмував Войцехівський.