Нові тарифи на воду: аналіз причин та ціни [ІНФОГРАФІКА]

Підвищення тарифів – вічна, хвора, проте невідворотна за нинішніх умов тема, обговорюватиметься протягом травня у Золотоноші. Комунальне підприємство «Міський водоканал» піднімає плату за послуги водопостачання та водовідведення. Напрошувався такий непопулярний крок давно, а зараз настав справді критичний момент.

Аби бути максимально відкритими та детально розкрити причини збільшення цін, управління економіки ініціювало відповідну зустріч із депутатами Міської ради. Згідно норм, цього можна було й не робити, адже  питання тарифів – цілком у компетенції виконавчої влади. Достатньо просто опублікувати нововведення та протягом 14 діб очікувати на зауваження. Посадовці ж пішли ще більш непопулярним для себе шляхом, відкрившись для критики та аналізу.

Перше громадське обговорення відбулось саме з народними обранцями, адже вони (ті, що активні на своїх округах) будуть тримати перший удар від золотонісців на місцях. Саме тому ініціативна група поставилась до питання вкрай відповідально, позаяк на кону – ще одна не зовсім приємна звістка для місцевих жителів.

Дізнавались причини подібного кроку, відповідність зазначеним цифрам, а також можливі шляхи полегшення фінансового тиску на споживачів усі гуртом –начальник управління економіки Вікторія Остроглазова та міські депутати, серед яких найбільше перейнялися темою Валерій Федорець, Віктор Душка, Ігор Нелін, Олексій Слюсар та Володимир Короленко. Слово ж перед представниками громади тримав директор «Водоканалу» Сергій Кузнєцов.

В сухому залишку маємо для кого значні, а для кого й не дуже зміни в тарифах. За водопостачання жителі багатоквартирних будинків зовсім скоро платитимуть 13,8 гривень за кубометр. Приватний сектор віддаватиме 13,2 грн, бюджетні установи – 14,4 грн., комерційні споживачі – 18,72 грн. Зростання ціни, що й логічно, спостерігаємо і на послугах водовідведення: населення платитиме 9 гривень за кубометр, бюджетні установи – 10,20 грн., комерційні – 13,5 грн.

Причини підвищення, за великим рахунком, лежать на поверхні і, за умови наявності критичного мислення, навіть не потребують аналізу. Інша річ – такі зміни завжди підсвідомо сприймаються вкрай негативно. Чому цього робити не варто та що здійснили для вирішення проблем вже, детально пояснював Сергій Кузнєцов.

Повірка лічильників

Розпочати слід із нового Закону «Про метрологію і метрологічну діяльність», ухваленого нещодавно депутатами Верховної ради. Його стаття 17 зобов’язує виконавця послуг проводити періодичну повірку, обслуговування та ремонт лічильників за рахунок тарифу. Можна, звісно, й проігнорувати подібні правила. Проте, вже на початку травня Золотоноша отримала лист від Антимонопольного комітету, який вимагав детального звіту щодо повірки лічильників та включення її в тариф. В разі невиконання умов буде великий штраф, який потенційно сягатиме аж до суми в півмільйона. І все-одно припис доведеться виконувати. Власне, через це і бачимо розподілення у ціні на водопостачання між жителями багатоповерхівок та приватного сектору. Останніх закон перевіряти лічильники поки що не змушує.

Різниця в тарифах

За 2015 рік комунальне підприємство у гідротехнічному напрямку отримало збитків на суму 600 тисяч гривень. Справа зовсім не в недолугості менеджменту. Проблема одна й велика для всієї країни – різниця в тарифах. До 2016 року вітчизняні споживачі жили в дещо тепличних умовах, адже місцеві комунальники мали право встановлювати нижчу ціну, фактично собі у збиток. Різницю відшкодовувала держава. Минулого року така фінансова допомога вже стала непостійною, а з першого січня відшкодування не передбачене взагалі. Якщо такі КП, як золотоніський «Водоканал», намагаються думати про перспективу та мають хоч такі зазначені вище збитки, то в деяких містах Черкащини безвідповідальність погрожує великими санкціями. Окремі комунальні підприємства нині мають борги до 20 мільйонів гривень. Така ціна популізму в сучасному світі. Як їх віддаватимуть – не зрозуміло. Швидше за все, чекає на них конфіскація майна.

Енергетика

Енергоносії – причина, котра не потребує навіть пояснень. Лише за минулий рік зростання вартості електроенергії становило 29%. А це – ще 350 тисяч збитків. 49 тисяч збитків додало зростання цін на бензин та дизпаливо, адже попередній тариф враховував ще стару вартість.

Якщо вже обговорювати енергетику, то варто відзначити і колектив «Водоканалу», котрий здійснив все можливе для мінімізації витрат в цьому напрямку. Передусім мова йде про насоси на водогоні, котрі дозволили значно знизити споживання та підвищити ефективність роботи. На черзі – потужний резервуар чистої води. Він дозволить зробити «хід конем»: накачувати воду для міста вночі, за пільговими цінами, та подавати її протягом дня. Така ідея місцевих комунальників вельми сподобалась у Черкасах, адже її й направили на розгляд до Міністерства регіональної політики.

Економія споживачів

Інший вельми цікавий фактор, про який мало хто має навіть гадку – падіння попиту на воду. Суспільно-політична ситуація в країні відображається в першу чергу на кишенях простих українців. Як наслідок, люди вже вивченою стежкою входять до режиму економії. Один із обов’язкових елементів – вода. У 2015 році її споживання впало на 12%. На перший погляд і не багато. Проте, це суттєво зруйнувало в першу чергу фінансові прогнози. В другу – вартісне обладнання працює в будь-якому випадку, скільки б води не споживали. Відповідно, чим менший попит, тим більша ціна. Прості закони.

Резюме

Ну й відповідь на останнє зауваження також, на жаль, категорична. І залежить це вже зовсім не від бажань на місцях. Депутати логічно поцікавились, а чи не можна різницю в тарифах компенсувати з міського бюджету? Можливість начебто і є, а от права відсутні. По-перше, подібні дії заборонені законодавчо: субвенції комунальним підприємствам знаходяться під табу. По-друге, Закон України “Про внесення змін до деяких законів України у сфері комунальних послуг”. Він і забороняє встановлення цін чи тарифів на житлово-комунальні послуги нижчих розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

На останок Сергій Кузнєцов навів порівняльний аналіз тарифів 2015 року по адміністративних суб’єктах Черкащини. Як виявилось, навіть після підвищення (одні з перших в області, на черзі – всі решта) Золотоноша не буде мати найвищої ціни на водопостачання та відзначиться одним з найменших тариф на водовідведення.

Чому так дешево в Черкасах, а ми не можемо? В першу чергу попит. Про що й говорилось вище. Ще один важливий фактор – податок на користування надрами. Річ у тім, що Черкаси воду беруть прямо з Дніпра, не сплачуючи жодних податків. Золотоноша – із свердловини у Домантовому.

Обговорення

Разом із тим, наведенні цифри не остаточні, а відкриті до обговорення з народними обранцями та громадою. Час ще є. І прозорість ця зовсім не на словах, адже минулого тижня депутати Федорець, Душка, Нелін та Слюсар вже відвідували міське керівництво задля вирішення питань оптимізації. Певні цифри, після довгого аналізу, й були гуртом дещо змінені. Результати можете спостерігати на нашій інфографіці.

[Натисність для збільшення]