Начальник управління праці вивчала принципи соцзахисту в Румунії

Представники органів соціального захисту Черкащини відвідали Румунію, щоб вивчити досвід боротьби з корупцією у сфері соціального захисту населення. В складі української делегації перебувала й начальник Золотоніського міського управління праці та соцзахисту населення Тетяна Лукомська.

Про методи боротьби із помилками, шахрайством та корупцією у програмах соціального захисту розповідав під час навчального візиту українців румунський представник Міністерства соціальної політики України Сабін Чіріческу. Основну увагу він приділив темі Соціальної Інспекції. В Румунії ця організація створена у 2007 році задля здійснення перевірок одержувачів виплат за програмами соціальної допомоги, – розповідає Черкаський край.

— Навіть невеликий відсоток помилок, шахрайства та корупції передбачає великий витік грошей, — зазначив у своїй доповіді Сабін Чіріческу, — а тому Соціальна Інспекція постійно вдосконалює операційні процедури та інструменти для перевірок.

Інститут соціальних інспекторів потребує реформування і в Україні, адже наші соціальні інспектори здійснюють контроль за правильністю надання лише трьох видів допомог: житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та допомоги на дітей одиноким матерям, що призначається з урахуванням доходу. Ефективність такого контролю надзвичайно низька. Порушення виявляють у менш ніж 1% перевірених справ. В той час як за оцінкою світових міжнародних експертів показник порушень у системі соціальної підтримки населення досягає понад 20%.

Низька автоматизація роботи, відсутність чітких правил проведення перевірки, недосконалість здійснення моніторингу – всі ці фактори знижують ефективність вітчизняного соціального інспекторату. З іншого боку, відсутність відповідальності з боку одержувачів допомог, в тому числі штрафних санкцій, призводить до спроб шахрайства.

У Румунії діє єдина система санкцій, яка максимально обмежує обман та корупцію, тим самим дозволяючи зосереджувати ресурси для тих осіб, які дійсно зазнали бідності чи знаходяться у скрутному становищі. Тому досвід цієї країни стане в нагоді для поліпшення ефективності роботи соціальних інспекторів.

Також під час візиту представників з України ознайомили з діяльністю головного офісу Соціальної Інспекції у Румунії, а також з роботою міських мерій та інтернатних закладів.

— За кордоном бувала й раніше, але у складі офіційної делегації — вперше. Поїздка тривала тиждень, мала робочий характер. Були ми в румунському місті Брашов із населенням 250 тисяч осіб, приблизно такому за величиною, як наші Черкаси. Хоча там інший територіальний поділ, – ділиться враженнями Тетяна Лукомська.

За словами фахівця, українці вивчали систему соціального захисту Румунії, що віднедавна стала членом Європейського Союзу. Процес цей був двостороннім: обмінювалися досвідом і кожна зі сторін для себе знаходила щось корисне.

– Якби їхня делегація приїхала до нас, то нам би теж для них було що показати, – запевнила Лукомська.

Серед цікавих особливостей вона зазначила те, що громадянин Румунії повинен не лише покладатися на державу, а й сам прагнути покращити своє життя. Це спонукає, наприклад, активно шукати роботу — особи, які отримують допомогу, зобов’язані виконувати громадські роботи. Де саме і скільки днів — все це передбачено.

– Там майже всі податки залишаються на місцевому рівні, з них і виплачується допомога. Претендуючи на неї, жителі мають робити і свій внесок. Ще одна особливість: якщо дитина без поважних причин пропустила до 23 навчальних годин в школі — допомога на дітей не виплачується. Між освітою й соціальним захистом там міцні зв’язки, – розповіла начальник Управління праці.

Субсидій у Румунії немає також. Існує допомога на опалення і тільки в опалювальний період. Воду, електрику та інші послуги доводиться оплачувати самостійно.

– Цікаво, що там заява на допомогу пишеться на 28 листках (уявіть собі, скільки потрібно навести переконливих аргументів), а в нас — лише один аркуш. За різні порушення передбачені штрафи — значною мірою і завдяки їм є кошти на достойний соціальний захист, – уточнила Тетяна Лукомьска. – Звісно, в кожної країни свої порядки, менталітет громадян, традиції й звичаї. Румунський варіант цікавий своєю спрямованістю: допомагайте державі себе утримувати, для цього є мотивація.