ОСББ чи приватна фірма: золотонісці мають півтора місяці на відповідь

Процес децентралізації влади не оминув і житлово-комунальну сферу. З першого липня набуває чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», згідно з яким мешканці багатоповерхівок уже тепер мають обрати організації, які обслуговуватимуть їхній житловий фонд – управляючу компанію. Альтернативний варіант управління – створення товариств співвласників багатоквартирних будинків. Таким чином, ЖЕКи, як організації, перестають існувати.

Що чекає на мешканців багатоповерхівок після 1-го липня? Який ефективний шлях обрати для обслуговування свого будинку – новий чи йти протореною стежкою? Які плюси і мінуси має ОСББ і яка процедура його створення? Чи можна продовжити співпрацю з приватним товариством «Янтарь», що нині опікується благоустроєм багатоквартирників? Для відповідей на ці та інші питання комунальники нині проводять розширені зустрічі з мешканцями багатоповерхівок.

День X

До 1-го липня золотонісці повинні визначитися з формою обслуговування їхнього будинку і повідомити про своє рішення. Якщо вони оберуть управителя своїм житловим фондом, їм треба укласти з ним договір на обслуговування житла та прибудинкової території. Наразі у місті ці послуги надає ПрАТ «Янтарь», яке, до речі, є поки що монополістом на ринку послуг.

У разі створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, жителям необхідно вибрати з-поміж сусідів управителя-директора та бухгалтера, відкрити рахунок в банку. Людям надається можливість самим визначати розмір щомісячних внесків, вирішувати спільно, чи користуватимуться пільгами учасники бойових дій, ветерани, інваліди, тощо. Єдиний момент – члени об’єднання втрачають право на отримання субсидій з обслуговування будинку.

Якщо ж мешканці не оберуть прийнятного для себе шляху чи цей процес затягнеться і на липень, тоді вже, відповідно до законодавства, орган місцевого самоврядування – міська рада – запропонує («нав’яже») компанію-обслуговувача, яка отримає це право на конкурсній основі.

ОСББ 01 [870_650]

ОСББ

– Якщо на своїх зборах люди вирішать, що прийшов час пофарбувати чи відремонтувати під’їзди, то знімають гроші з рахунку, закуповуть матеріал і виконують запланований об’єм робіт або самотужки, або ж за домовлену оплату наймають фахівців, – пояснює переваги колективного управління начальник УЖКГ Олександр Флоренко. – Аналогічним способом розв’язуються проблеми з дахом, що протікає, із заміною вікон на міжсходових клітках, тощо. До речі, держава кредитує власників ОСББ для встановлення енергозберігаючих металопластикових склопакетів.

Головний комунальник міста зауважує, що до об’єднання співвласників можуть входити кілька будинків. Найдоцільнішим цей варіант є для жителів двоповерхівок, де всього по 8 квартир.

Тарифи на квартплату для тих мешканців багатоповерхівок, які залишаться на обслуговуванні приватного товариства, залишаться сталими. Принаймні, до кінця цього року.

ОСББ 04 [870_650]

З ким об’єднуватися?

Жителям будинку 90 на вулиці Баха далеко не байдуже до стану своїх будинків у майбутньому, але який спосіб господарювання обрати – велика дилема. Найбільшою проблемою для створення колективного управління «бахівці» вважають сусідство асоціальними золотонісцями або ж просто непорядними мешканцями, які не сплачують за послуги. Заборгували вони ПрАТ “Янтарь”, зі слів його головного інженера Олександра Онопрієнка, по кількадесят тисяч гривень. Найприкріше ж те, що держава не має законних важелів впливу на цю ситуацію. Хоча згідно із судовими рішеннями боржники повинні розрахуватися за надані послуги, та службовці виконавчих органів теж розводять руками. Якщо порахувати в цілому, то кожна багатоповерхівка на Баха 90 не сплачувала за послуги протягом 5 місяців.

– У нашому будинку – 90 квартир, одна з десяти пустує, а в семи живуть квартиранти, то з ким же об’єднуватися? А із ЖЕКу ніхто роками сюди не з’являється! Ви тільки подивіться, які труби у підвалах! Вони ж всі гнилі! – дивується один зі старожилів, колишній старший по будинку.

Мешканці одного з будинків цього мікрорайону ще у 2008 році мали намір створити об’єднання співвласників. Рішення установчих зборів збереглося досі, проте тоді знайшлися ті, хто не підтримав ідею колективного господарювання. Згідно з новим положенням про ОСББ, правомірність наступає у випадку, коли згідні власники, які сумарно володіють 51% від загальної площі житлового будинку. Тобто, голос мешканця 1-кімнатної квартири має меншу силу, ніж мешканця 2- чи 3-кімнатної.

ОСББ 03 [870_650]

Фінанси

Декому, а варто зауважити, що «бахівців» на зустріч зібралося понад півсотні, не давав спокою той факт, що за 20 років дах одного з будинків, що протікає, не ремонтувався, до нього нікому немає діла. Хто матиме право обслуговувати будинок, що знаходиться у колективній власності?

Як пояснив Олександр Флоренко, для цього мешканці можуть самі обирати компанію-виконавця, або ремонтувати та обслуговувати власними силами, заощадивши при цьому кошти. Він обґрунтував і фінансову сторону питання, що зацікавила декого. А саме: при створенні об’єднання співвласників прибудинкова земельна ділянка теж стає його власністю, тож для її приватизації будуть необхідні гроші, орієнтовно близько 10-и тисяч.

Про те, що будинок перебуває в аварійному стані – вздовж усієї висоти дав тріщину, про плачевне становище водопровідних труб повідала старша по будинку №90-В Софія Оленюк. Вона констатувала: на цей ремонт потрібні шалені кошти, які мешканці ніколи не зберуть.

ОСББ 02 [870_650]

Дорогу амбітним та креативним

Найбільшим каменем спотикання для більшості швидше за все стане вибір очільників ОСББ. Чи багато золотонісців погодяться стати ефективними кризис-менеджерами для своїх будинків. Це питання і має стати стратегічним під час сусідських перемовин, адже вибір відповідальної особи на такому низинному – первинна ланка будівництва суспільства в цілому. Не вміючи обирати лідерів на місцях, про що можна говорити в масштабах держави?

Як свідчить світова практика, подібні стрімкі зміни здатні й народити нових лідерів. Щось схоже й трапилося на Обухова 30, де під час зустрічі головним каменем спотикання стало питання, хто ж візьме на себе відповідальність очолювати ОСББ, якщо воно таки з’явиться? На превеликий подив багатьох присутніх, погодився стати головою один молодий чоловік. Яким буде рішення мешканців цієї багатоповерхівки – стане зрозуміло незабаром. Поки що у мікрорайонах Золотоноші тримають дискусії.

Алла Капля, тижневик “Златокрай”
спеціально для zolotonosha.ck.ua