Станція юних техніків: ліквідація чи реорганізація?

Тема подальшої долі золотоніської Станції юних техніків знову спричинила безліч дискусій та протестів. У вівторок рішення про реорганізацію позашкільного закладу ухвалювали депутати Міської ради. Після довгих обговорень та вивчення проблеми на комісіях, народні обранці таки вирішили, що задля порятунку багаторічної бази та подальшого розвитку Станцію слід передати у підпорядкування успішного нині Будинку дитячої та юнацької творчості. Серед противників – директор закладу, деякі викладачі та батьки.

Інформація про так звану ліквідацію СЮТ з’явилися у золотоніському сегменті інтернету ще в лютому. Тоді звістку про ймовірне закриття установи від імені батьків вихованців оприлюднила жителька Золотоноші. Аналогічна заява містилася в  базі даних Єдиної системи електронних петицій. У відкритому зверненні автори просили зберегти Станцію, адже це – єдиний у місті заклад дитячої творчості, де діти займаються технічним спортом – радіотехнікою, авіамоделюванням, картингом тощо.

Хто запевнив золотонісців у майбутньому знищенні Станції, наразі незрозуміло. Проте і депутати, і міські посадовці говорять в один голос – ніхто закривати заклад не збирається. Автори рішення наголошують не неефективній роботі СЮТ за нинішнього керівництва, а також часом недостовірну інформацію про наповненість груп, що може колись призвести до доволі плачевних згідно законодавства наслідків.

– Кілька років тому аналогічне питання виникало і по Будинку школяра. Зустрілися з керівником, запропонували надати пропозиції щодо покращення роботи. Хто буває нині там, помітив, як кипить робота. Аналогічні зустрічі відбувались й з директором СЮТ неодноразово. Як там «кипить» робота, бачимо всі, – коментує подію міський голова Віталій Войцехівський.

За словами очільника Золотоноші, мета реорганізації – не меркантильна. Задачі стоять у вигляді покращення умов діяльності та збільшення кількості дітей, враховуючи позитивний попередній досвід. В якості прикладу наводить він роботу того ж таки БДЮТ, або ж спортивної школи, котра почала помалу відроджуватись після приєднання до відділу освіти два роки тому.

Майбутнього в нинішньому стані, на думку тих, хто підтримав проект рішення, у позашкільного закладу нема. Наповнюваність гуртків наразі – 28%. Підозрюють частину колективу і у наявності учнів, що відвідують Станцію лише формально. Численні представники моніторингових комісій неодноразово спостерігали у класах лише декілька дітей, в той час як офіційно таких налічувалось півтора десятки.

Стурбованість викликає і сам процес навчання. Якщо викладання у середніх школах колективом закладу нарікань не викликає, то із 24-х гуртків за штатним розписом у будівлі закладу реально працюють лише декілька. Причина проста – застаріла матеріальна база, котра давно вийшла з ладу. Але й не тільки у фінансуванні з бюджету варто шукати джерело всіх негараздів. Претензії у Міській раді ще й мають до директора СЮТ Сергія Михайленка.

– Протягом п’яти років ми неодноразово запрошували до розмови керівника Станції, намагались змінити ситуацію. Ініціативи натомість не було жодної. Людина не прийшла ні на доленосну для свого закладу сесію, ні на жодну депутатську комісію, – пояснив Войцехівський.

Сама реорганізація, згідно проекту рішення, полягає лишень у зміні підпорядкування СЮТ. Тобто віднині вся навчальна база буде частиною Будинку дитячої та юнацької творчості. На самій Станції скорочуються посади директора та завгоспа. Вивільнені кошти, згідно пояснень начальника відділу освіти Ольги Строкань, зовсім не підпадають під режим економії: їх мають намір направити саме на розвиток закладу. Технічна ж та навчальна сторона питання під жодні зміни не підпадають: не буде зменшено ані кількість груп, ані чисельність викладацького складу. Не збирається й ніхто нікого виселяти із приміщення на вулиці Незалежності. Завдання – максимально завантажити групи, аби СЮТ працювала ефективно. Від цього, на думку авторів, виграють і діти, і батьки.

Бурхливі обговорення проекту супроводжували ще депутатські комісії перед пленарним засіданням. Шляхом довгого діалогу народні обранці упевнились в тому, що про знищення як таке мова не йде. Продовжились суперечки вже безпосередньо на сесії. Хоч головного винуватця події – директора СЮТ – традиційно не було, та захищати заклад від «ліквідації» прибули вчителі та батьки. Принесли і колективний лист за «незнищення». Слово від гурту тримав керівник гуртка авіамоделювання Роман Сьомак.

Він і намагався розповісти про діяльність своїх підопічних, важливість існування подібних установ для сучасного українського суспільства, а також про матеріальні проблеми. Наголосив на яскравому прикладі сусіднього гуртка у вигляді відсутності справних коліс на автівках для картингу, кожне з яких коштує 600 гривень.

– Робота вашого гуртка – одна з кращих. І ми за це дійсно дякуємо та неодноразово Вас відзначали. Якби всі гуртки так працювали, то не стояло б і питання про жодні реорганізації, – апелював до викладача Віталій Войцехівський. – Але ж і показовий момент бачимо – очільник СЮТ відсутній, хоча й був запрошений сюди. Як бачимо, є керівники гуртків, що фанатично віддані своїй справі, а є ті, котрих влаштовує нинішній робочий процес. Скажіть мені, а якби перевірки проводив не відділ освіти, а КРУ? Що було б? Саме тому ми й хочемо змінити принципи роботи. Хочемо, щоб діти ходили туди масово. І для цього є можливість.

Поставила крапку у обговоренні секретар Ради Наталія Сьомак, нагадавши, що директор СЮТ нещодавно звертався за допомогою до обласного депутата Віктора Полозова. Але попросив чомусь не колеса, чи деталі для авіаційних моделей, а… два ноутбуки. Один з них, за її спостереженнями після відвідин, стоїть у керівному кабінеті.

– Взагалі питання на поверхні. Гуртки є й будуть, вчителі працювали й працюватимуть, діти відвідували СЮТ і ще в більшій кількості ходитимуть, приміщення ніхто не чіпатиме. Де директор? А він лише прикривається батьками. У бізнесі такий керівник вже б давно не працював, – зазначила Сьомак.

Інший керівник – Будинку Школяра – на пленарне засідання з’явився. Олександр Омельченко свою готовність працювати, якщо депутати таки ухвалять рішення, висловив без вагань. Надалі ж щодо діяльності гуртків СЮТ анонсовано презентацію плану розвитку, а також поступове покращення матеріальної бази.