“Фінансування професійно-технічних навчальних закладів відновлене”, – начальник обласного управління освіти

– Нещодавно значного фахового та суспільного резонансу викликала ситуація, в якій опинилися професійно-технічні навчальні заклади нашої країни: нововведення до бюджетного законодавства практично поставили під питання належне функціонування ПТНЗ, які є не тільки «кузнею» робітничих кадрів, але й інструментом соціального захисту категорійних осіб (діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; мають одного з батьків; з сімей, що потрапили в складні життєві обставини, з малозабезпечених сімей; з фізичними та/або розумовими вадами), – цитує очільника обласної освіти Валерія Данилевського прес-служба Черкаської ОДА.

Означені проблеми викликало прийняття Закону України “Про державний бюджет України на 2016 рік”, за якими видатки на фінансування підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних та інших навчальних закладах були передані з державного до місцевих бюджетів. Також Кабінету Міністрів України були визначені завдання забезпечити передачу з державної у комунальну власність відповідних установ, закладів та організацій професійно-технічної освіти. Одночасно була скасована субвенція на підготовку робітничих кадрів з державного бюджету.

При цьому передбачалось, що фінансування видатків на підготовку робітничих кадрів здійснюватиметься за рахунок зростання доходів загального фонду місцевих бюджетів.

У цій ситуації міста обласного підпорядкування не завжди виявилися готовими до реагування на такі нові виклики.

Якщо навчальні заклади системи профтехосвіти Сміли, Золотоноші, Ватутіного, Умані частково та повністю повирішували питання фінансування, то в Каневі виникло питання фінансування навчального закладу з екстериторіальним розміщенням майнових комплексів: у структуру ДНЗ «Канівське вище професійно-технічне училище», – одного з найунікальніших профтехзакладів не тільки на Черкащині, але і в цілому по Україні, адже там готують кваліфікованих робітників для високоточних програмних станків, тобто за сучасними технологіями – входить три цілісних майнових комплекси: лише один з них знаходиться у місті Каневі, а два – в сільській місцевості. Депутати Канівської міської ради відмовилися передбачати асигнування для ПТНЗ, що функціонує на його території, що призвело до затримки з виплатою заробітної плати, стипендій, оплати харчування учнів пільгових категорій та енергоносіїв на загальну суму 772,5 тис. грн.

Це спричинило велику соціальну напругу: були звернення і на Кабінет Міністрів України, і в Адміністрацію Президента України, і до народних депутатів Верховної Ради України, Комітет ВРУ з питань науки і освіти. Більше того, відбувалися акції протесту, в яких брали участь, зокрема, черкаські освітяни.

Тож, зважаючи на значний суспільний резонанс, Верховною Радою України були внесені зміни до Бюджетного кодексу України в частині виділення з державного бюджету місцевим бюджетам на утримання ПТНЗ освітньої субвенції та субвенції на підтримку підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах, і цими змінами були виділені обласному бюджету субвенції, що дає можливість покращити стан фінансування означених навчальних закладів.

Всього на утримання ПТНЗ область отримає додатковий фінансовий ресурс у сумі 69 678,6 тис. грн.

Отож, щодо фінансування сфери ПТО в області, то на сьогодні, загалом, можемо говорити про розв’язання означеної проблеми. Усі ПТНЗ залишаються на обласному утриманні, (окрім міста Черкаси) де ми можемо централізовано впливати на цей процес і більш широко підходити до підготовки робітничих професій, ставити загальнообласні завдання, організовувати на належному рівні співпрацю з роботодавцями, здійснювати системне планування роботи.

Водночас черкаські міські заклади профтехосвіти залишилися на фінансуванні міського бюджету, а це – 5 практично найпотужніших навчальних закладів на сьогоднішній день, і вони, по великому рахунку, в такій кількості місту не потрібні. Тому проблему вирішено десь на 70% відсотків, соціальна напруга знята, тим більше, що Черкаси знайшли кошти на утримання означених навчальних закладів. Втім, очевидно, що підхід не змінився: якщо вирішення проблеми перенесене на обласний рівень, то він має бути однаковим для всіх. Питання підготовки робітничих кадрів для галузей економіки не є місцевою проблемою. Виходить певна невідповідність щодо частини ПТНЗ (ред. – стосовно ПТНЗ міста Черкаси). Також наразі не відпрацьовано і підзаконні акти щодо засад управління системою професійної освіти на рівні окремих міст.