Професійний ліцей віднині фінансуватиметься за кошти міського бюджету

Золотоніські депутати перші в області вирішили питання фінансування місцевого професійного ліцею, яке звалилося на їхні голови, наче сніг з неба. Раніше заклад фінансувався з обласного бюджету за ра­хунок субвенції на підготовку робітничих кадрів, яка надходила туди з державної скарбниці. 29 грудня при затвердженні обласного бюджету на 2016-й депутати облради ухвали­ли рішення про передачу фінансових пов­новажень щодо професійно-технічних закладів містам обласного значення, на території яких вони розташовані.

Такий “новорічний сюрприз” приготували заз­наченим містам депутати Верховної Ра­ди, які, затверджуючи 25 грудня Держбюджет, ще й закріпили таке нововведення законодавчо. Одним словом, сталося так: міський бюджет вже прийнятий і кошти розподілені за потребами, аж раптом де­путати дізнаються, що протягом 2016 року місто повинне фінансувати ще й профе­сійний ліцей, а це – близько 10 мільйонів гривень. Зрозуміло, що вільних коштів у бюджеті міста немає, тож депутати повинні були вирішити подальшу долю ліцею негай­но, адже навчальний рік продовжується, учням треба виплачувати стипендію, а вчителям – заробітну плату, платити за опалення й світло та безкоштовне хар­чування дітей-сиріт, тощо.

Ще до початку сесії відбулась екстрена нарада голів постійних ко­місій Міськвиконкому, на якій думки де­путатів розділилися. Одні пропонували виділяти кошти на фінансування ліцею щомісяця, інші виступали за те, щоб по­квартально. Одностайним було лише рі­шення будь-що зберегти цей навчальний заклад і допомогти йому втриматися на плаву.

За словами директора профілцею Костянтина Короткого, сьогодні тут навчається 312 дітей (133 – з міста, 119- з району, решта 15% – з інших областей).

– Більшість ліцеїстів – це наші діти, ми повинні подбати про них. Для більшості наших дітей ліцей – це “найкрутіший” університет, який можуть собі дозволити їхні батьки, – наголошує очільник навчального закладу. – Золотоно­ша – перше, і поки що єдине місто в об­ласті, депутати якого оперативно взяли­ся до розгляду питання щодо фінансу­вання такої освітньої установи, переданої їм “під крило”.

Начальник відділу освіти Ольга Строкань розповідає про майбутні реформи у навчальній галузі, зокрема, про обов’яз­кову 9-річну освіту і формування двох ти­пів закладів: академічних і професійних ліцеїв. У перших – будуть навчатися діти, які збираються вступати до вишів, у дру­гих – ті, хто хоче здобути робітничу спеціальність. Тому, на її думку, треба зберегти ліцей, який має чудову базу для навчання і високопрофесійний педагогічний колектив.

Міський голова Віталій Войцехівський під час засідання запропонував підготу­вати лист-звернення депутатів Міськра­ди до Президента України, Верховної Ра­ди і Кабміну з проханням при внесенні змін до Закону України “Про державний бюджет на 2016 рік” передбачити цільо­вий трансферт місцевим бюджетам на під­готовку робітничих кадрів.

Водночас посадовець запевнив пред­ставників ліцею у тому, що їх не зали­шать напризволяще, підтри­мають та покращать матеріально-технічну базу. Відзначивши з позитивної сторони педагогічний колектив закладу, наголосив ще й на тому, що учні і вчителі постійно допомагають Золотоноші, бе­руть активну участь у загальноміських за­ходах, суботниках, прибираннях снігу, озелененні вулиць, підготовці передач воїнам АТО на Схід, тощо. Відповідно й не можна залишити їх без тепла, світла, стипендій та зарплат.

– Ми повинні збе­регти ліцей, чого б нам це не коштува­ло, адже сьогодні у державі вже виста­чає юристів і менеджерів, – резюмував засідання Войцехівський. – Країна потребує нині робітничих професій: зварювальників, токарів, фрезерувальників та інших професій, які, можливо, скоро здобуватимуть на базі цієї установи.

Більшістю голосів депутатів було ух­валене рішення про щоквартальне виді­лення коштів. У першому кварталі 2016 року ліцей отримає потрібну суму у роз­мірі 2,01 мільйонів гривень. Питання таки лишається відкритим і вся надія на стабілізаційну дотацію з Державного бюджету, яка має надійти у кінці року і покрити непередбачені витрати.

Марина Білецька, тижневик “Златокрай
спеціально для zolotonosha.ck.ua