“Із задуманим у 2015 році впоралися”, – Віталій Войцехівський

Цьогоріч Золотоноша стала взірцем для інших і прославилася на всю країну своєю унікальної програмою «Місто власними руками». Про дію програми, підсумки минулого року, плани на майбутній, та про святкування Нового року міський голова Золотоноші Віталій Войцехівський розповів в інтерв’ю «Про все».

– За кілька днів Новий рік – час, коли підбивають підсумки. Якими досягненнями може похвалитися Золотоноша за результатами 2015 року?

– Насправді, цей рік видався важким як для міста, так і для країни в цілому. Але досягнення маємо, бо ж нам в основному вдалося втілити в життя те, що планували. Звісно, ми не ставили захмарні плани, але все ж радує, що із задуманим упоралися: це стосується і освіти, і благоустрою. Та найприємніше, що нашим містом починають захоплюватися. Наведу життєвий приклад, коли студенти приїжджають додому із навчання, і запрошують із собою друзів з інших міст. Зрозуміло, що Золотоноша – не столичне місто, але діти гордо проводять екскурсії містом для своїх друзів. А це свідчить, що нам є чим похизуватися та що показати.

– А чого б ще хотілося, але не вдалося зреалізувати?

– Хотілося б аби міста, у тому числі й Золотоноша, мали більше повноважень та більше самостійності. Бо лише в такому разі можна досягти фінансової стабільності. Чому, наприклад, податок на прибуток йде в державний, а не в місцевий бюджет? І таких питань багато. Це – якщо говорити загалом. Що ж до того, чого не вдалося зробити цьогоріч, то ми, на жаль, не встигли довести до кінця роботи зі встановлення додаткового резервуара чистої води. У нас один резервуар є, але ми хотіли облаштувати ще один. Його будівництво ми розпочали, але, на жаль, цьогоріч не встигли впоратися з усім обсягом робіт. Тепер – це першочерговий план на наступний рік. Окрім того, нинішнього року ми не змогли розпочати спорудження спортивного комплексу. Наразі маємо лише його проект. До розряду того, що не встигли зараховую і ремонт доріг: дорожнє покриття вдалося зробити на меншій кількості вулиць, ніж планувалося. Відтак переносимо ці питання на наступний рік. Важливо, що ми ставимо перед собою реальні плати, а не ілюзії, тому впевнений, що їх вдасться втілити в життя.

– Золотоноша має унікальну програму «Місто власними руками» розкажіть детальніше про неї?

– Про таку програму ми спершу почули від нашого переселенця, який приїхав до Золотоноші із Авдіївки. І ми подумали: а чому б таку програму не втілити у життя в Золотоноші? Люди спершу не сильно вірили у дієвість програми. Але нам вдалося відремонтувати дві дороги та освітлити понад сорок вулиць. Пройшло кілька місяців і містяни вже самі приходять та кажуть: «Давайте продовжувати програму». Базується вона на спільному фінансуванні: частину коштів збирають містяни, іншу частину – виділяємо з міського бюджету. Так, скажімо, люди за свої кошти роблять проект по асфальтуванню. Це десь в межах 3-7 тисяч гривень на двір з багатоповерхівок чи на всю вулицю. А вже на проведення самих робіт гроші виділяємо із бюджету, і тут вже може бути і цілих 250 тисяч. Щодо освітлення вулиць, то люди за власні кошти купують ліхтарі, а ми їх вже встановлюємо та підключаємо до живлення. Важливо, що містяни самостійно контролюють процес виконання робіт. Видно, що люди загорілися такою програмою і що важливо – не збираються зупинятися на досягнутому. Наприклад, там, де відремонтували вулиці, золотонісці створюють клумби. Тобто програма дає поштовх до інших дій. Підсумовуючи можна сказати, що програмою «Місто власними руками» ми сколихнули людей. А ще більше це розумієш, коли про наш досвід приїжджають знімати сюжети центральні телеканали.

– Чи стає Золотоноша прикладом для інших міст, зважаючи на таку вашу унікальну програму?

– Так. Наш досвід уже цікавий і для інших міст. Хочуть приїхати із Жовтих вод. Також до нас збирається міський голова Новомиргорода, що в Кіровоградській області. Розповідаємо про нашу програму й іншим містам та районним центрам. Колись наша команда сама їздила переймати досвід, а тепер й ми вже стаємо прикладом для інших. І від цього приємно.

– Уже кілька місяців Золотоніська міська рада працює в оновленому складі? Чи вдалося налагодити роботу депутатського корпусу?

– Розповім історію. Перед сесією приходить до мене один депутат і каже мені: «Ви міський голова від однієї політичної сили, тому секретаря міської ради треба обрати від нашої політичної сили». Таку пропозицію він назвав збалансованою. Я питаю в нього, мовляв, чому пропонує такий варіант? На це я почув відповідь, що така практика була в Черкасах, коли міський голова та секретар були від різних партій. Але при всій повазі до Черкас, дивлячись на те, які були стосунки між міським головою та секретарем, балансу там не спостерігалося. Тому ще на самому початку наших сесійних засідань я звернувся до депутатів із пропозицією, аби заходячи до сесійної зали, вони відразу забували, яку політичну силу представляють.

До речі, кожного нашого депутата ми закріпили за тим чи іншим кварталом міста. І тепер вони тісніше співпрацюватимуть із містянами. І вже є перші результати такого закріплення, бо ж депутати після спілкування з людьми, висувають слушні ідеї та пропозиції.

– Останнім часом у Золотоношу із гастролями зачастив обласний драматичний театр? Плануєте перетворити Золотоношу у культурний  осередок?

– Можна сказати, що таке культурне дійство у місті – це була моя передвиборча обіцянка людям. На кожній із вистав, які проходили у міському Будинку культури і були безкоштовними, актори збирали аншлаг. Золотонісцям так сподобалися вистави, що вони попросили й надалі запрошувати черкаський театр до нас на гастролі. Кажуть, що ходитимуть, навіть якщо квитки будуть платними. Це свідчить про те, що наше місто проймається культурою. До речі, маємо попередні домовленості про вистави у Золотоноші ще й із київськими акторами.

– Віталію Олександровичу, наближаються новорічні свята. Як міський голова Золотоноші святкуватиме Новий рік?

– Традиційно святкувати Новий рік розпочинаємо з родиною вдома. А потім йдемо на площу. У той час там уже збираються люди. Цього року святкування буде на центральній площі міста – біля ялинки. Тобто святкуватиму разом з усіма золотонісцями, які вийдуть у новорічну ніч у центр міста. Та хочу сказати, що в новорічну ніч я там не як міський голова, а як пересічний містянин.

Розповім і про нинішню нашу міську ялинку. Цього року вона унікальна, адже обертається – у хвилину здійснює один оберт. Окрім ялинки, на площі встановлені будинки Діда Мороза, Баби Яги,  сани, тобто у нас є своє казкове містечко. Додам також, що ми у Золотоноші відмовилися від салюту. Недоцільний він зараз. Натомість у новорічну ніч ми підіб’ємо підсумки міського конкурсу на найкращу святкову вітрину. А далі – міська дискотека. Новорічна ніч у Золотоноші – це завжди справжнє народне гуляння. І цього Нового року, гадаю, буде так само.

– Щоб ви побажали золотонісцям і загалом всім черкащанам на Новий рік?

– Передусім, хочу побажати впевненості у завтрашньому дні. Та віри в те, що в нас все буде добре. Це стосується і війни, і платіжних рахунків. Все в нашій країні має налагодитися, адже інакше й бути не може. Мир обов’язково має настати, а з ним і благополуччя.