Як живуть золотоніські діти у “кризових” сім’ях? [ФОТО]

З ініціативи міської служби у справах дітей, молоді та спорту відбулася рейдова перевірка умов проживання школярів з кризових сімей. Рейд, за словами учасників, був складним у плані моральному, адже кожна подібна родина – це щоденний біль працівників соціальних служб, переживання за долю дітей, які змушені жити у непростих, а часом просто страшних умовах. Кожного з них і їхніх батьків учасники рейду давно знають, супроводжують по життю, намагаються допомогти і наставити на істинний шлях. Прощальна фраза: «Ми про вас не забудемо, чекайте у гості будь-якого дня!» – стала під час перевірки провідною. Можливо, саме такі відвідини і тримають деякі сім`ї «на плаву», не дозволяють розслабитися і пуститися на всі заставки.

Люди з іншої планети

Коли заходиш у їхні двори й будинки, переслідує думка: мабуть, вони інопланетяни. Бо як ще можна пояснити той факт, що цим людям, зокрема, жінкам-матерям, комфортно жити у дворах, що заросли чагарниками і бур`янами, в яких причаїлися купи сміття, звалища порожніх пляшок з-під спиртних напоїв та різного непотребу. «Затишно» виховувати дітей у будинках з обдертими та закопченими стінами, серед зламаних меблів часів царя Гороха, серед ліжок без постільної білизни, за вікнами, крізь які через бруд, що «в`ївся» у скло, і сонечка не видно, у смороді і напівтемряві. Бідність, яка поєдналася з лінощами і алкогольною хворобою, а часом просто байдужістю і банальним незнанням і невмінням того, «як треба», панує у більшості осель, які довелося відвідати під час перевірки.

40-річна Валентина, яка проживає на вул. Івана Богуна, зловживає спиртними напоями. Через цю шкідливу звичку помер і її чоловік Всеволод. Напівсиротами залишилися двоє дітей: донька 9-класниця і син 6-класник. Валентина ніде не працює, живе на пенсії по втраті годувальника, які кожному з дітей виплачує держава. Двір та хата цієї сім`ї повністю підпадають під вищеописаний безлад, проте діти, які мешкають з батьками Валентини на іншому кінці міста, щодня відвідують незатишне обійстя, де вони виросли, і скучають за матір`ю. Обоє добре навчаються у школі, хоч через матусю їм доводиться часом слухати насмішки однолітків. Ви не повірите, але й сама Валентина має вищу педагогічну освіту, вона – філолог і не раз намагалася викладати у школі, але потяг до горілки перекреслив усі сподівання на початок нормального життя.

Завітали члени рейдової бригади і на вулицю Лікарняна, у родину Раджа і Валентини, які виховують шістьох дітей. Улітку тут вже побувала з перевіркою вищезгадана служба і що цього разу? У хаті той же безлад, усі діти зібралися у маленькій кімнатці і дивляться телевізор. Малеча напіводягнена, бо у помешканні справжня спека, яку забезпечив «електродуйчик».

Троє старшеньких: Свєта, Рустам і Мілана теж вдома. А чому ж не в школі? «Кашляють», – відказує Валя. Видно, що у хаті намагалися зробити такий-сякий ремонт, заклали двері, щоб вийшла кімната з окремим входом (тепер там оселилася мама Раджа), вставили нове вікно, вибили цементну підлогу і т. ін. Але зима на порозі, а кінця роботам не видно. Не забрав Радж і машину дров, які ще влітку його родині виділила служба. Доки збирався, вони дісталися іншим. Віктор Харін знову пообіцяв допомогти, як з дровами, так і з ремонтом, приславши на Лікарняну «толкових» працівників. Ні Радж, ні Валентина не п`ють, дітей своїх люблять, але зовсім не пристосовані до сімейного життя.

Заїхали ще за однією адресою на Лікарняній, де проживає 35-річна Оксана, яка сама виховує трьох дітей, учнів – 16, 11 і 7 років. Жінка працює і веде нормальний спосіб життя, але її чоловік випиває за двох і з родиною не проживає. Тому Оксана просить позбавити його батьківських прав, щоб отримувати допомогу на дітей, все одно від чоловіка ніякої підтримки і користі немає.

Насилу знайшли перевіряльники ще одну свою підопічну – 25-річну Оксану, яка проживає разом з п`ятирічною донечкою Ярославою. Адреса помешкання: провулок ІІ-й Новий, але заходити до нього треба з двору дитячої лікарні. Медичні працівники розповіли про те, що до хати чи не щодня навідуються підозрілі особи, здебільшого чоловічої статі. Що робиться у цьому помешканні, залишається тільки здогадуватися. Оксана ніде не працює, дитина у садочок не ходить, за словами матері – хворіє. Волосся крихітки пофарбоване у фіолетовий колір («фарба залишилася, шкода було викидати», – пояснила «матуся»). Ця молода жінка вже була героїнею публікацій, тоді вона проживала у п`ятиповерхівці зі своїм черговим співмешканцем-художником. Страшний безлад у квартирі вони пояснювали тим, що роблять ремонт. Мабуть, він так і не закінчився, на відміну від їхнього спільного життя.

До 38-річної Ольги з вулиці Котляревського, сім`я якої теж стоїть на обліку у службі як кризова, заїхали, аби перевірити, чи у школі її 16-річний син, восьмикласник Руслан. З навчального закладу надійшли вже дві доповідні записки щодо цього – 11 вересня і 10 листопада. Як заявила Ольга, син до школи ходити вже не буде, бо він… одружився.

На вулиці 23 Вересня проживає ціла гвардія “авангардних” молодих матусь. Спочатку завітали до 27-річної Світлани, матері-одиначки, яка виховує трьох діток. Старшенький, 8-річний Андрійко, саме був у школі, а 4-річні двійнятка – Артемко і Аня – вдома з мамою. Працівники відповідних служб часто бувають у цьому будинку, проте цього разу вони відмітили деякі позитивні зміни: у кімнатах було більш-менш чисто і тепло.

В гостях у Світлани перебували дві її подружки, одна з яких – 23-річна Людмила і її 3-річна донечка Вікторія – теж підопічні служби у справах дітей і жительки зазначеної вулиці. Обидві сім`ї вважаються такими, що потрапили у кризову ситуацію і потребують супроводу. Молодих жінок розпитали про їхні проблеми і запропонували допомогу у забезпеченні дровами.

Олена, яка проживає на цій вулиці, самотужки виховує 4-х діток: 6-класницю Анастасію, 5-класницю Владу, першокласника Антона і 3-річну Сашу. На час перевірки вдома з пенсіонерами – бабусею і дідусем – була лише маленька Олександра, мама нещодавно влаштувалася на роботу. Уся велика родина проживає у двох маленьких кімнатах, тож не дивно, що діти сплять на двоповерховому ліжку, тісно. По хаті розкидані речі, одежа навалом лежить на кріслах і дивані.

Минулого разу спеціалісти служби попередили Олену: якщо вона не наведе лад у кімнатах і не буде належно виконувати материнські обов`язки – дітей передадуть «до притулку». Малі обхопили матір, якій, здавалося, до них байдуже, і гірко плакали. Цього разу перевіряючі пообіцяли бабусі допомогти влаштувати Сашу у садочок «Веселку», де матері відмовили через відсутність місць. Проблему потрібно вирішити.

На вулиці Лісова, де мешкає багатодітна і малозабезпечена родина  35-річної Юлії, члени рейдової бригади застали саму господарку, її співмешканця, сестру цього співмешканця – 41-річну Антоніну (підопічну служби у справах дітей) з вулиці Зелена (гуртожиток колишньої «коноплянки») і її співмешканця. Уся ця дружна компанія дивилася телевізор. Юля, мама чотирьох дітей-школярів, ніде не працює, на обліку у службі стоїть ще й через те, що не вміє навести лад у хаті, тому діти постійно проживають у антисанітарних умовах.

Великий, просторий, обкладений плиткою, колись красивий будинок, який стоїть на краю поля поблизу лісу, на свіжому повітрі, міг би стати чудовим місцем проживання для родини справжніх господарів, але мати таких йому не судилося. Усередині стіни помешкання прикрашають «фрески» невідомого художника, а вікна – бруднющі штори. Шкода будинку… Антоніна, оселю якої теж віднедавна провідали працівники служби, чесно зізналася, що ще «не встигла прибрати у хаті» після їхніх відвідин, бо була дуже зайнята. Між іншим, до цього гостинного «осередку культури» вчащала і згадана вище Олена, доки спеціалісти відповідної служби «не відбили» їй до цього охоту.

На вулиці Молодіжна, у Згарях, проживає 29-річна Діана з двома синочками – 9-річним Артемом і 8-річним Артуром. Молода жінка теж зловживає спиртними напоями, тому її постійно контролюють. Проте у Діани є надійна підтримка, але не матір, яка теж не цурається пляшки, а бабуся Віра. Вона і за правнуками наглядає, і онуку на роботу влаштувала, ту, де працює сама, щоб під наглядом була. «Усе поки що нормально, – запевнила ще молода і досить моторна бабуся Віра, викочуючи з двору велосипед. – У хаті чисто й прибрано, хлопчики доглянуті». Знадвору Діанина хата і справді акуратно побілена і чистенька, дивиться на світ прозорими вікнами, хочеться вірити, що малим буде таки затишно тут жити.

У ході рейдової було перевірено ще ряд сімей, які з тієї чи іншої причини проживають у кризових умовах, проведено бесіди і роз`яснення, запропоновано допомогу. Але справжній жах чекав на соціальних працівників та представників служб в останній точці неблагополуччя, яку відвідали вже повертаючись «на базу».  

Жителі великої п`ятиповерхівки на Шевченка 63, яка тягнеться уздовж вулиці Благовіщенська, добре знають жінок, які прославили їхній будинок на все місто. Прославили, на жаль, у негативному сенсі. Одна з них – Лілія.

Майбутнє цієї дівчини можна було передбачити ще у підлітковому віці, коли вона, незважаючи на старання батька – порядної, працьовитої  людини, скотилася на криву стежину. Тепер у квартирі Лілії – справжній притон, тут збираються усі, хто любить випити, не зважаючи на те, що у трьох кімнатах проживають: стара, хвора, лежача матір Лілії, її непутящий син-наркоман і випивоха з молоденькою дружиною і крихітною донечкою та молодший син, учень третього класу. До 1 листопада тут мешкав ще й чоловік Лілії, теж наркоман і алкоголік Руслан, який після довгого запою раптово помер невідомо від чого.

На час перевірки у квартирі перебували двоє молодих, раніше судимих чи то наркоманів, чи то «алкашів», які швидко зникли за вхідними дверима. Тільки-но перевіряльники зайшли у під`їзд, як звідти вибігла матір померлого Руслана, котру тільки що вигнали з квартири-притону її непутящі родичі. Dона ж, лишень, принесла поїсти онукові-школяру, бо сидить голодний, а коли бабуся дає йому гроші у школу, то їх у дитини забирає на цигарки непутяща рідня.

У хаті розгардіяш і сморід, особливо у материній спальні. Волосся стає дибки, коли бачиш закудлану Лілію з «бланшаком» під оком, яка тільки-но «прокинулася з бодуна», її істеричного, агресивного сина, нещасну матір, за якою, схоже, тут ніхто до пуття не доглядає, а поряд – милу жіночку Машу з дитятком на руках.

На той час молодший син Лілії був у школі: що чекає його після повернення – гарячий обід, турботлива матуся, затишний дім? Проте, як зазвичай, такі люди себе і своє життя вважають цілком нормальними і Лілія обурено кричала: «Що, у мене дитина не доглянута? Я з ним і уроки вчу, і чистий він у мене!»

Начальника служби у справах дітей Віктора Харіна ця «зірка» знає так давно, що навіть перейшла з ним на «ти», що не врятувало її від складання адмінпротоколу про неналежне виконання нею батьківських обов`язків щодо виховання молодшого сина. Крім того, за заявою його бабусі згадана служба розглядає питання про позбавлення Лілії батьківських прав відносно дитини.

Після закінчення рейду хотілося негайно помити руки з милом, а потім ще й протерти їх спиртом. Перевірки триватимуть і надалі. Чергова пройде найближчим часом.

Ілона Гвоздь (тижневик “Златокрай”)
спеціально для zolotonosha.ck.ua

Рейдова перевірка 1 Рейдова перевірка 2 Рейдова перевірка 3 Рейдова перевірка 4 Рейдова перевірка 5 Рейдова перевірка 6 Рейдова перевірка 7