“Лікарі – заручники проблеми з вакцинами”, – головний лікар ЦРЛ

Медичні працівники вже вкотре стають заручниками ситуації що склалася з вакцинами в Україні. Таку думку висловив головний лікар Золотоніської ЦРЛ Сергій Примак у коментарі нашому виданню.

За словами керівника лікарні, на Золотоніщині цьогоріч призупинилась вакцинація населення, що призводить до численних скарг місцевого населення. Постачання імунобіологічних препаратів у район відбулось ще першому кварталі поточного року. Тоді це забезпечило вакцинацію лише 21% дітей. Препарати ж зарубіжного виробництва (Бельгія, Франція, Польща) дороговартісні.

– На початку року комбінована вакцина пентаксим для профілактики дифтерії, правця та кашлюка коштувала 250 гривень. Якщо порахувати, скільки ж треба коштів виділити з місцевих бюджетів, щоб закінчити вакцинацію населення в цьому році, то тільки за цінами першого кварталу потрібно виділити 747 247 гривень, – розповідає Примак. -Сума, як бачите, занадто велика.

Навіть якщо приватна особа за власний кошт захоче придбати вакцину для своїх дітей, родичів, то виникає проблема, де її взяти. Згідно законодавства, органи місцевого самоврядування не можуть проводити закупівлі імунобіологічних препаратів, обминувши Міністерство охорони здоров’я.

– В цьому є і якийсь здоровий глузд. Так, наприклад,  якщо щеплення  проти кору призвело до серйозного ускладнення підлітку Харківської області, то вакцинацію дітей цією серією забороняють використовувати на території всієї України до вивчення всіх обставин нещасного випадку. Подальше використання даної вакцини буде рекомендуватися наказом Міністерства, – пояснює головний лікар. – В цьому розрізі все зрозуміло. А от чому на сьогодні в Україні немає основних вакцин для профілактики хвороб, придбаних за державний бюджет, на місцевому рівні ми не вирішемо. Запит адміністрації лікарні до обласного Департаменту охорони здоров’я залишається без  відповіді…

Напружена ситуація склалася із профілактикою правцю та сказу. Примак зазначає, що нині подібні вакцини відсутні на фармацевтичному ринку України.

– Нещодавно ЦРЛ отримувала централізовано вакцину «Індіраб». Від липня, після закінчення препарату, хворі мали змогу придбати його за власний кошт у Черкасах. Вартість даної дози складала близько 140 гривень, на курс лікування вимагалось 6 доз протягом 90 днів, – пригадує керівник лікарні. – Вже з вересня 2015 року вакцина зникла з ринку через відсутність реєстрації.

Питання, на думку Сергія Примака, залишається проблемним та відкритим. Медики ж Золотоніської центральної районної лікарні стали заручниками та винуватцями цієї ситуації.

Нагадаємо, шляхи вирішення проблеми з вакцинами нещодавно намагалися знайти депутати Міської ради. Для обговорення проблеми запросили навіть головного лікаря ЦРЛ, а до діалогу долучились громадські активісти, котрі раніше висловлювали претензії до працівників місцевого Діагностичного центру.

Ситуація справді критична, адже випадки укусів золотонісців скаженими тваринами вже непоодинокі. Відповідь від фахівців одна – вакцини в країні нема. Декому щастить більше: ліки таки знаходять, проте в недостатній кількості. Повністю можуть бути спокійними лише ті, кому допомагають шукати жаданий “еліксир” небайдужі земляки.

Примак тоді пояснював, що лікарня абсолютно не винна у подібному форс-мажорі, адже препарату справді в наявності немає. Департамент охорони здоров’я, мовляв, її не постачає, а знайти деінде у вільному доступі неможливо. Досі постачали речовину з Росії, але через санкції з боку колись дружнього сусіда, країна лишилась без неї. Нині ж існує аналог, котрий, проте, поки що не зареєстрований відповідним чином. Проблему на законодавчому рівні обіцяють вирішити у листопаді.

Резюме діалогу того дня ухвалили гуртом. Громадські активісти в разі потреби допоможуть з пошуком вакцини. Депутати ж, разом з присутньою громадськістю були категоричними – в таких випадках, коли постає питання життя людей, слід не йти мовчки від керівництва ні з чим, а звертатися до депкорпусу Міської ради та ініціативних золотонісців. Гуртом, мовляв, проблеми вирішуються швидко.