“А ви йдете на вибори?”. Навіщо у домоволодіннях збирають особисті дані

До вас стукають у двері і питають про персональні дані – номер телефону, кількість прописаних у помешканні? Вітаємо, ви стали частиною нової передвиборчої технології.

Фантазія штабів політичних – безмежна. Це підтверджують численні оригінальні методи досягнення результату, лік яким українські виборці давно втратили. Цього року без сюрпризів не обійшлося також. З різних регіонів країни надходять повідомлення про дещо незвичні соціальні опитування: відтепер до мешканців стукають прямо у двері, питають їхні прізвища та скільки людей з кожної квартири збираються голосувати. Дані зазвичай записують до спеціального журналу. Не стала виключенням у цьому питанні і Золотоноша.

На факти збору персональних даних виборців спостерігачі особливу увагу звертають фахівці громадської ініціативи ОПОРА. Також зазначають, що збір персональних даних разом із інформацією про майбутню явку виборців на дільницю може бути частиною маніпулятивної виборчої технології

– Як приклад використання такої інформації в маніпулятивних цілях можу навести технологію спотворення результатів голосування під назвою «хустинка» або «синій светр», – розповідає Іван Маруняк, координатор ОПОРИ на Прикарпатті. – Суть цієї технології, якщо не вдаватись у деталі, полягає у виявленні виборців, які не прийдуть голосувати, щоб в день голосування замість них вкинути бюлетені у виборчі скриньки.

Активісти ж ОПОРИ нагадують, що відповідно до статті 11 Закону України “Про захист персональних даних”, згода суб’єкта персональних даних (особа, чиї дані збираються) є однією з підстав для збирання персональних даних. Згода суб’єкта персональних даних – це добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди. Відповідно, для збору персональних даних потрібно поінформувати суб’єкта, що здійснюється збір його персональних даних та попросити дозволу.

Якщо людей не інформували, що збирають їх персональні дані і не просили на це дозволу, це порушення Закону України “Про захист персональних даних”.

В цілому, ідея хоч і нова, та девіз подібної діяльності відомий всім добре: вибір, як завжди, зроблять за самих виборців.