Ткаченко здійснив повторний візит на очисні вже разом з місцевими мешканцями [ФОТО, ВІДЕО]

Представників громади села Хвильово-Сорочин запросили вчора до Золотоноші, щоб оглянути реконструйовані очисні споруди. Стоки з міста йдуть уже значною мірою очищеними, а до кінця року роботи на очисних обіцяють повністю завершити, – повідомляє Прочерк.

Останні два десятиліття очисні практично не працювали, і ситуація щороку погіршувалася, поки не перетворилася на справжню екологічну трагедію: в 2009 році від міських стоків у річках Золотоношка і Суха Згар стала масово гинути риба, а якість води в криницях сильно погіршилася. Особливо від цього потерпають жителі сіл Хвильово-Сорочин, Деньги і Чапаєвка, а також низка дачних кооперативів.

Автобус із селянами затримувався, і голова ОДА Юрій Ткаченко, керівники міста і району, журналісти чекали. Запах біля очисних – неприємний, але місцеві жителі сказали, що це – «справжній одеколон» порівняно з тим, що кілька років тому відчувалося у… центрі Золотоноші.

очисні споруди 1 [870_650]

– Попередня зустріч керівників області, району і міста на очисних спорудах відбулася 27 серпня. Відтоді в резервуари відстійників було заселено бактерії, які сприяють очищенню стоків. Вони стали розмножуватися, і процес іде так, як ми і планували, – сказав у коментарі «Прочерку» міський голова Золотоноші Віталій Войцехівський. – Сьогодні запросили жителів сіл, щоб вони переконалися, що проблему розв’язують, справа не стоїть на місці. Наразі хоч у Деньгах, хоч у Хвильово-Сорочині ще відчувається неприємний запах, але вже цьогоріч ми завершимо роботи на очисних спорудах. Золотоніський район за підтримки нардепа Владислава Голуба очистить від мулу Суху Згар і Золотоношку. Це дозволить розв’язати екологічну проблему, яка існує принаймні з 1994 року – відтоді як комунальні служби Золотоноші було роздано приватним структурам, і важливі міські об’єкти стали руйнуватися.

Нині очисними спорудами опікується КП «Міський водоканал». За словами директора цього підприємства Сергія Кузнєцова, реконструкція очисних розпочалася з 2004 року, коли було з’ясовано, що вони більше не очищають стоків. Але ця реконструкція йшла мляво, і кошти із державного бюджету почали регулярно надходити лише останні два роки. Наразі завершено першу і другу чергу золотоніських очисних споруд і запущено першу лінію третьої черги. На сьогодні за добу переробляється 3,5-4 тис. куб. м. стоків, проектна потужність (із запасом) – 6 тис. куб. м.

очисні споруди 3 [870_650]

Жителька Золотоноші Любов Сивобород, яка також прийшла подивитися на оновлені очисні споруди, каже, що кілька років тому Золотоношу через неприємний запах у місті та її околицях називали «болотоношею». Зараз же місто перетворилося на «квітучий сад» і «місто чорнобривців».

– Оце все побудовано завдяки непосидючості нашого міського голови, керівника «Міського водоканалу», нинішнього губернатора, – каже Любов Захарівна.

Сам голова ОДА не приховував задоволення від того, що йому є що сказати місцевим жителям. Він залюбки демонстрував для порівняння два слоїка: один із брудною, чорною водою, яка стікала в річку раніше, а другий – із ледь сіруватою, тою, яка стікає зараз. У стоках деякі хімічні речовини й зараз перевищують норму в кілька разів, але порівнювати з тим, що було спочатку, й близько не можна.

– Ще є проблеми по трьох показниках, але ці проблеми буде усунуто, коли буде збудовано другу лінію очисних, – розповів журналістам керівник області Юрій Ткаченко. – Ми звернулися до Державного фонду регіонального розвитку щодо отримання коштів для цього. Цього року ми плануємо повністю розв’язати проблему очисних споруд у Золотоноші. Крім того, на підприємствах міста, які скидають у річку свої стоки, мають запрацювати очисні споруди. Поки таких немає, в місті вже зупинено два підприємства – «Артбудкомфор» (птахофабрика, – ред.) і «Сільвер Фуд» (виготовлення рибних консервів, – ред.). Найближчим часом ще буде побудовано локальні очисні споруди в районній лікарні.

Втім, як зазначив голова ОДА, проблеми Золотоношки, вочевидь, обумовлені не тільки викидами із райцентру, а й забрудненням, які допускають самі жителі сіл району. Тож розв’язання екологічних проблем Золотоніщини має бути комплексним.

очисні споруди 2 [870_650] очисні споруди 4 [870_650] очисні споруди 5 [870_650] очисні споруди 6 [870_650] очисні споруди 7 [870_650] очисні споруди 8 [870_650] очисні споруди 9 [870_650] очисні споруди 10 [870_650]