Освітяни підбили підсумки минулого навчального року

Минулого тижня вчительський загал зібрався у міському Будинку культури, аби підсумувати здобутки попереднього та визначити пріоритетні завдання на наступний навчальний рік. Примітно, що в силу професії педагогам часто доводиться бути піонерами, першовідкривачами. Тож і нині їм першим випала чудова нагода працювати у не просто відремонтованому, а осучасненому залі МБК.

Освітяни вшанували світлу пам’ять Героїв Небесної Сотні та поклали квіти до підніжжя пам’ятника. З вітальним словом до колег звернулася начальник міського відділу освіти Ольга Строкань. Вона привітала заступника директора СШІТ №2 Людмилу Бондаренко з ювілеєм та вручила грамоту Департаменту освіти Черкаської ОДА завідуючій методкабінетом Наталії Строкань. Очільниця освітян міста представила юного музичного керівника Владислава Соколенка, який працюватиме у д/у “Берізка”. Учасники конференції радо зустріли першокласників СШ №1, котрі  прийшли привітати вчителів з початком нового навчального року.

Розпочинаючи традиційну доповідь, Строкань зауважила, що минулий рік був доволі врожайним для педагогів, а перелік їхніх здобутків та досягнення зайняв понад 30 аркушів. Тому детальний звіт розміщено на освітянському сайті, а для озвучення вона підготувала тезисний підсумок зробленого.

Як і годиться, початок виступу Ольга Строкань присвятила наймолодшій ланці – дошкіллю. За її словами, незважаючи на відкриття додаткових груп у дитячих установах, проблема охоплення дітей дошкільним вихованням залишається доволі актуальною. Кількість малят у днз – 1104 особи. Це на 10% більше у порівнянні з минулим роком. На 100 місць претендує 140 дітлахів. Дошкільною освітою охоплено 88% дітей, а діток п’ятирічного віку – стовідсотково. Виступаюча відзначила продуктивну активність вихователів та методистів дитячих установ впродовж 2014-15 навчального року. Це й проведені методичні мости керівників садочків з колегами м. Сміла, обмін досвідом із дошкільниками м. Тальне, д/з «Струмочок» став призером обласного конкурсу на кращий заклад у номінації «Зразковий зал» та дипломантом всеукраїнського конкурсу «Кращий дошкільний заклад». Не сходять із шпальт фахових періодичних видань доробки педагогів д/у «Ялинка», «Струмочок», «Сонечко», «Берізка». Вона відмітила Оксану Тобілко  («Струмочок»), Ганну Біт-Давід («Калинка») та Світлану Середу («Сонечко») за участь в обласній виставці, де вони були відзначені дипломами. Заклади «Струмочок» та «Калинка» долучилися до програми «Довіра в школах світу», що проводить школа №3. Серед пріоритетних завдань, що стоять перед дошкіллям, Ольга Строкань визначила такі: забезпечення всіх бажаючих діток місцями у садочках, відкриття додаткових груп у «Струмочку» та «Ромашці», збереження життя і здоров’я вихованців, надання якісних послуг з виховання дітей і зміцнення дитячого організму, тощо. Також вона висловила сподівання, що із січня 2016 року у садочках працюватимуть спортінструктори та вивчатиметься англійська мова, а також працюватимуть інклюзивні групи.

За прогнозованими показниками, учнівський контингент становитиме 2576 осіб, у санаторній школі-інтернаті – 265, у спеціальній – 80, загальна наповнюваність класів – 24 учні. У минулому навчальному році усі діти шкільного віку були охоплені навчанням. Завдяки класним керівникам, соціальним педагогам і службі у справах дітей, молоді та спорту такий стан справ очікується і в нинішньому. Золотоніські діти мають змогу навчатися у навчальних закладах, а також перебувають на індивідуальній та екстернатній формі навчання, у перспективі – дистанційна.

Як зазначила начальник міськвідділу освіти, цьогоріч буде виділено додаткові години для вивчення іноземної мови, велика увага приділятиметься вивченню предмета «Захист Вітчизни», продовжиться практика з вивчення двох іноземних мов, предметів духовно-морального спрямування, особлива увага відводитиметься профільному навчанню, поглибленому вивченню предметів, системі роботи з обдарованими дітьми, за новими програмами працюватиме початкова ланка освіти. За кошти місцевого бюджету придбано комп’ютерну техніку у позашкільні навчальні заклади, СШ №1, ЗОШ №3, за спонсорські  – у д/з «Сонечко». Забезпечення учнів підручниками становить 98%. Нові підручники для 4-7-х класів не будуть доставлені школярам до початку нового навчального року, тому міністерство науки та освіти пропонує використовувати навчальні книги минулих років. З 1-го вересня буде організоване безкоштовне харчування для дітей пільгових категорій – дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також для учнів 1-4-х класів. На контролі – харчування дітей, переміщених з тимчасово окупованих територій, районів проведення АТО та школярів, чиї батьки були і є учасниками АТО. Для цього виділяються кошти з обласного бюджету та згідно з рішенням сесії міської ради – з місцевого.

Строкань відзначила потужний кадровий потенціал освітньої галузі міста – досвідчених, творчих, наполегливих педагогів. У минулому році орден княгині Ольги отримала вчитель гімназії Зінаїда Куриленко. Якість знань учнів – основний показник роботи педагога. Результати зовнішнього незалежного оцінювання з української мови продемонстрували, що претенденти на нагородження медалями отримали середній бал 32,2, тоді як обласний показник – 28,7. Золотоноша має другий результат після Черкас! За результатами набраних тестових балів у рейтингу серед шкіл області найкращі досягнення має школа №5 – 35, у ЗОШ №3 – 34,8, у СШІТ №2 – 34,2, двоє випускників (ЗОШ №3 та №5) отримали по 200 балів з математики на ЗНО. У перспективі педагогів очікує сертифікація і контрактна основа трудових відносин. Тож перевагу матиме вчитель, у якого буде вищий і кращий сертифікат. Тому начальник відділу освіти закликала освітян до морального настрою та підвищення фахового рівня.

Розповідаючи про досягнення у роботі з обдарованими дітьми, доповідач зазначила, що в олімпіадних змаганнях з 23-х предметів взяли участь 536 учнів на шкільному рівні, 197 – на рівні міста, 49 – на рівні області, 2 – на рівні держави. У конкурсі робіт МАН захищався 21 учень, перемогу на рівні області здобули 15 школярів, четверо з яких – Денис Салов, Владислав Тараненко, Анастасія Мачуська та Ілля Вялков – увійшли до складу команди для участі у третьому всеукраїнському етапі. Оскільки ці випускники стали студентами закордонних вузів, стипендію обласної ради отримуватиме лише гімназист Ілля Вялков. Шаміра Кісанова (ЗОШ №3) стала переможцем всеукраїнського конкурсу «Я – європеєць» і взяла участь у поїздці до Литви.

Санаторна школа-інтернат – переможець міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади-2015, а спеціальна школа-інтернат – всеукраїнської виставки «Інноватика в сучасній освіті-2015». На рівні області відзначено 47 педагогів у виставці «Освіта Золотоноші». З гордістю Ольга Строкань розповіла про підготовку золотоніськими вчителями талановитої молоді на шляху до здобуття якісної освіти, яка стає студентами литовських, польських, французьких, ірландських, американських та канадських навчальних закладів. У цьому році завдяки міцним знанням та досконалому володінню французькою мовою (вчитель Надія Лівератос) гімназисти вступили на безкоштовні відділення французьких університетів. Як результат спільної роботи, за вагомий внесок в модернізацію системи освіти регіону відділ освіти та методичний кабінет нагороджено пам’ятним дипломом «Лідери освіти Черкащини».

В обговоренні доповіді взяли участь вихователь-методист вищої категорії, відмінник освіти України із 42-річним стажем роботи, завідуюча д/у «Ялинка» Світлана Литвиненко, директор ЗОШ №3 Лариса Павленко, вчитель іноземної мови СШІТ №2 Наталія Назаренко, переможець конкурсу «Учитель року-2015», вчитель образотворчого мистецтва ЗОШ №6 Ірина Карпенко, яка подякувала міському керівництву за естетично оформлений зал МБК, ветеран освітянської ниви Раїса Мотрич, голова профспілки працівників освіти Оксана Кіян.

Привітав сіячів вічного, мудрого, доброго і міський голова Віталій Войцехівський. Він розповів про плани місцевої влади, зокрема, якої реконструкції зазнає центральна вулиця Шевченка та площа Героїв Майдану, про будівництво резервуару чистої води та стадіон, що відповідатиме вимогам УЕФА, про святкування Дня міста та фестиваль команд КВК, вшанування визволителів Золотоноші 23 вересня. Щодо освітянських проблем, Войцехівський запевнив, що міська влада не допустить зменшення надбавок вчителям, а оскільки вивченню іноземної мови приділяється значна увага, у місті відкриється додатковий клас, учнями якого стануть і чиновники міської ради.

Він щиро подякував освітянському загалу, який робить впевнені семимильні кроки, аби Золотоноша стала містом №1 на теренах Черкащини.

Алла КАПЛЯ, тижневик “Златокрай”