Посадовці та волонтери провели круглий стіл з приводу соціальної реабілітації бійців АТО [ФОТО]

У вівторок під керуванням заступника міського голови з гуманітарних питань відбулося засідання круглого столу за участі представників Пенсійного фонду, управління праці та соціального захисту населення, відділу у справах сім’ї, молоді та спорту, Ощадбанку, Координаційного комітету сприяння обороні України. Тема зібрання – пільги учасникам, їхнє санаторно-курортне лікування, кредити та банківські платіжні картки, оздоровлення дітей бійців, соціальний супровід учасників АТО та їхніх сімей.

Соціальний захист

За словами заступника директора центру зайнятості Ірини Юркової, наразі зареєстровано чотири особи з числа учасників антитерористичної операції, з них один  працевлаштований, а троє безробітних. Їх залучають на семінари, що організовуються установою, а також на тимчасові роботи. Двоє виявили бажання займатися підприємницькою діяльністю. Нині стоїть питання надання їм одноразової допомоги.

Військовослужбовців, які були в зоні воєнних дій на добровільних засадах і мають право отримувати пенсійне забезпечення за словами заступника начальника міського пенсійного фонду Людмили Луцик,не було. Учасники бойових дій мають право йти на пенсію на 5 років раніше, але на бійців АТО цей пункт Закону не розповсюджується. Хоча й вони мають право на надбавку до пенсії.

Тим учасникам АТО, військовослужбовцям, які мають інвалідність, або членам їхніх сімей відповідно до Закону про пенсійне забезпечення військовослужбовців та звільнених з військової служби призначається пенсія у Головному управлінні. Якщо ж пенсія такого виду вже виплачувалася, то членам родини треба звертатися до військкомату. Та коли люди звернуться до Пенсійного фонду, вони у будь-якому випадку отримають кваліфіковану консультацію і перелік документів, які необхідно подати до комісаріату.

У випадку втрати годувальника дружина чи мати мають право дострокового виходу на пенсію – або на 5 років раніше відповідно до Закону про загальне пенсійне забезпечення або ж згідно із шкалою, яка передбачена Законом про пенсійне забезпечення військовослужбовців. Розмір пенсії по втраті годувальника не може бути нижчим, ніж два прожиткові мінімуми або на кожного утриманця по 40% від грошового утримання.

круглий стіл АТО 01 [870x650]

Діяльність волонтерів

Голова Комітету сприяння обороні В’ячеслав Назаренко поцікавився у доповідача про затримку виплати компенсації матері загиблого ще рік тому добровольця Валентина Чурути. Та, як з’ясувалося, це питання не в її компетенції. Цим повинен займатися військкомат. Як пояснила Марина Резніченко, начальник відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій населення, немає причинного зв’язку смерті, тобто ніяк не можуть пов’язати його смерть із виконанням обов’язків військової служби, оскільки до військової частини він був зарахований пізніше, з числа добровольців. Допоки не з’ясується його статус, доти й не будуть виплачені 609 тисяч компенсації. 50 тисяч, передбачені програмою «Турбота», управлінням праці та соціального захисту населення матері загиблого були виплачені своєчасно. Однак очільник волонтерської організації не міг збагнути, як це захисник водночас не має статусу, але нагороджений знаком «за заслуги перед Черкащиною». Він додав, що наступного дня відбудеться судове засідання, на яке прибудуть однополчани загиблого, аби встановити справедливість.

Тож до розмови долучився Назаренко, організація якого здійснює допомогу захисникам в зоні АТО та юридичний супровід і правову допомогу після служби. За його словами, волонтерська спілка здійснює свою діяльність на законних підставах, вона зареєстрована в Міністерстві Оборони і має повний пакет дозвільних документів. На початковому етапі організація не мала спонсорської підтримки, вона з’явилася значно пізніше. Часто підприємці допомагають інкогніто. Поїздки в зону АТО організовуються у міру потреби та в міру можливості. Багато разів їздили золотоніські волонтери власним транспортом, але дорожні витрати за нинішніми цінами на пальне складають 5-6 тисяч гривень. Тож доводиться передавати найпотрібніше машинами з інших міст.

Він розповів про збір макулатури волонтерами. Але ця справа не дає бажаних результатів. Тому попросив допомоги освітян, аби налагодити здачу старого використаного паперу у школах. За словами В’ячеслава Назаренка, багато автомобілів відремонтували і відправили воякам, багато передали й запчастин до них та паливно-мастильних матеріалів.

Не зважаючи на більш-менш налагоджене постачання продуктів у зону АТО, як повідомив Олександр Саранча з Попасної, воно не стабільне і нині хлопцям не вистачає навіть картоплі. Вже готові 60 пар тактичних шкіряних перчаток, на виготовлення яких золотонісці збирали старі куртки,сумки,тощо. Але за пошиття Львівській фабриці треба заплатити 3 тисячі гривень.

Батьки загиблого Максима Харченка мають намір встановити пам’ятник синові і просять матеріальної підтримки. Волонтери Комітету готові допомогти в доставці та установці надгробної плити. Також потребує участі і Геннадій Путинець, якому для операції тазобедреного суглоба треба 80 тисяч гривень, не говорячи вже про витрати протягом реабілітаційного періоду.

На часі нині і фінансове забезпечення тих, хто вже відслужив і повертається додому, не маючи ні зарплат, ні АТОвських виплат. Керівник Комітету розповів про епопею з отриманням на «Новій пошті» у Сєверодонецьку бінокля, що його надіслали активісти. Бо такий, як повідомив телефоном Володимир Лазоренко, у них один на всю роту. Та посилку адресату не видали, мотивуючи, що в одержувача не було документів, які б підтверджували особу. Він пояснив цей факт тим, що місцеве населення у своїй більшості не підтримує військових у зоні бойових дій, звинувачуючи їх у розв’язанні конфлікту.

В’ячеслав Назаренко розповів про порушення домовленостей із керівництвом ПІІ «Еконія», які обіцяли щотижневе постачання питної води, та за два місяці не виділили жодної пляшки. Тоді як на передовій вояки отруїлися водою, доставленою місцевими, що швидше всього була призначена для технічного використання.

За його Назаренка, під маркою волонтерів часто і в місті, і в районі діють псевдопатріоти, які, прикриваючись благодійністю, займаються власною наживою. Не зміг обминути і наболілої теми щодо висновків медичних комісій під час огляду мобілізованих. Він навів випадки, коли чоловіку, котрий не бачить одним оком взагалі, встановлюють вердикт – годний, мотивуючи це тим, що він снайпером не служитиме. Аналогічний випадок стався і з його товаришем, у якого немає пальців на лівій руці. Зате із ледь підвищеним тиском – не придатний до служби. Громадськість цікавить, чим вимірюється така лікарська «сердобольність»?

– Багато чуємо нарікань: навіщо допомагаєте? Якби не допомагали б, то держава б швидше розчухалася. Та відповідь одна: якщо держава забула хлопців, то чому й ми повинні їх покинути. Ми – гарант між ними й вами. А казати, що держава погана… То що й нам такими бути? – наголосив Назаренко.

круглий стіл АТО 03 [870x650]

Пільги

Начальник відділу з надзвичайних ситуацій Сергій Бабич зазначив, що протягом п’яти хвиль мобілізації до війська відправлено близько 170 золотонісців. Як зазначила начальник управління праці та соціального захисту населення Тетяна Лукомська, до їхньої установи звертаються і дружини, і матері, і самі військовослужбовці. Найчастіше звертаються члени родин, оскільки згідно з рішенням виконавчого комітету вони звільняються від оплати комунальних послуг, що надає ПрАТ «Янтарь» та КП «Міськводоканал».

На жаль, приватні структури ПАТ «Черкасигаз» та ПАТ «Обленерго» відмовилися від безоплатного надання послуг. Також разом із міським відділом освіти домоглися для дітей учасників АТО безкоштовного харчування у школах та садочках. Нині на обліку в управлінні перебуває 19 учасників бойових дій.

За словами провідного спеціаліста відділу освіти Лілії Богданець, у міських школах навчається 13 дітей учасників АТО і 15 виховується у садочках. Проте до початку навчального року їхня кількість збільшиться, бо триває процес оформлення. За кошти відділу освіти у таборі «Придніпровський» оздоровився Андрій Харченко.

На зібранні також виступили Людмила Вареник, Василь Дивнич, Наталія Скиба. Підсумовуючи роботу круглого столу, Світлана Суддя побажала всім мирного неба над головою, що є нині таким актуальним для всіх.

круглий стіл АТО 02 [870x650]

Алла КАПЛЯ, тижневик “Златокрай”