Золотоноша зриває мобілізаційний план [ВІДЕО]

Стурбованість з приводу ухилення від п’ятої хвилі мобілізації висловили представники військового комісаріату, прокуратури та МВС на спеціальній прес-конференції, скликаній з цього приводу. За словами силовиків, будучи одним з лідерів за рівнем призову чоловіків до зони АТО, Золотоніщина увійшла до чергового етапу з великими проблемами. Місцеві жителі перестали з’являтися до призовних пунктів.

Значна кількість людей ігнорує повістки, переховуючись, або ж перебуваючи на заробітках в інших регіонах чи країнах. Родичі ж про місце перебування призовника чи його особисті контакти не знають нічого. Дехто вже має готові лікарські довідки. Щодо їхнього походження та правдивості учасники прес-конференції висловили великі сумніви.

Військовий комісаріат нині готується до початку проведення п’ятої хвилі мобілізації і вже відправляє першу партію, направляючи чоловіків до навчального центру для подальшої служби у Збройних силах або Нацгвардії.

Місцевий комісар, підполковник Ігор Малимон, мобілізаційний план по місту та району не розголошує, посилаючись на конфіденційність подібної інформації, але зазначає великий відсоток неявки за повістками. В той же час в регіоні є і добровольці, котрі самі звертаються з проханням призову. Дехто з них навіть давно знятий з військового обліку за віком. У зв’язку ж із зазначеною проблематикою комісаріат проводить координаційні наради з керівництвом міста, Золотоніського та Драбівського районів щодо ухвалення плану спільних дій для боротьби з цим явищем.

Чоловіків, котрі таки мають реальні проблеми зі здоров’ям, Малимон закликає не ігнорувати виклики на проходження медогляду, адже перевірка стану підопічних – це також обов’язок його установи.

– Згідно законодавства громадянин, що стоїть на військовому обліку, повинен вчасно повідомляти про свої зміни сімейного стану, місця проживання, роботи, стану здоров’я тощо, – зазначає комісар. – Цього майже ніхто не робить, тому ми й вимушені викликати всіх. Подальшу долю та ступінь придатності до проходження військової служби вирішує спецкомісія.

За словами Ігора Малимона, більшість призовників відсіюється саме під час проходження медичного огляду. Тут діє або відтермінування на період лікування, або ж повне звільнення від часткової мобілізації у зв’язку з непридатністю.

Судових рішень та відкритих карних справ щодо злісних порушників поки що у Золотоноші не було. Нині на Лівоборежжі вже готуються три кримінальних провадження щодо ухилення – по одній справі на Чорнобаївщині, Драбівщині та Золотоніщині. Старший прокурор Тарас Черненко зазначає, що для стовідсоткової констатації кримінальної складової повістка має бути передана особисто у руки призивникові, з його підписом. Бажаною також є наявність свідків.

Ухилення від мобілізації згідно законодавства передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 5 років. Якщо призовник – молода особа, котра раніше не притягувалась до відповідальності, то швидше за все вирок суду буде у вигляді випробувального терміну. Котрий, проте, не звільняє від служби в армії.

Також Черненко стурбований фактами фабрикуванням медичних документів, або ж імітацією захворювань, особливо у напрямку неврології. По кожному випадку ухилення обіцяє надавати принципову оцінку діям лікарів щодо їхньої добросовісності.

– Фактично у людини зараз є два вибори: здійснити свій громадянський обов’язок, або ж отримати умовно-дострокове звільнення, поставивши хрест на подальшій кар’єрі, та все-рівно відправитись на службу. Тільки примусово, – пояснює прокурор.

Причину подібного мобілізаційного колапсу Тарас Черненко вбачає у правовому нігілізмі та відсутності почуття обов’язку.

– Кожен думає лише сам за себе: як забезпечити себе, родину, як оплатити комунальні послуги тощо. Кожен вважає, що пересидить і нічого не станеться. Сюди ж додається економічна криза і проблеми у забезпеченні військових соціальними гарантіями. Головна ж проблема – людський страх, – говорить Черненко.

Усі мобілізаційні проблеми віднині лягли на плечі дільничих інспекторів міліції. Це зазначив заступник начальника міськрайвідділу МВС Ігор Верещака. Факти цілком різні – дехто справді не знає, що отримав повістку, дехто лукавить, а одиниці ж відмовляються йти до лав збройних сил категорично.

Також масово замовчують місце перебування та особисті контакти батьки призивників, котрі не перебувають на Золотоніщині. Люди ховаються, навіть маючи звільнення від мобілізації згідно законодавства, не отримавши вчасно роз’яснення. На даний момент відкритих кримінальних справ немає, але це справа часу.

Ігор Малимон також підняв питання стосовно матеріальної сторони мобілізації. За його словами, рядовий збройних сил отримуватиме 2300-2500 гривень, а сума буде збільшена за участь в АТО. Після отримання посвідчення учасника бойових дій держава гарантує пільги на комунальні послуги. Крім того, питання забезпечення обмундируванням нині взагалі не стоїть, адже все видає військова частина перед відправленням на передову. З цього приводу комісар також зауважив поведінку деяких родичів мобілізованих, що намагаються спекулювати збором коштів на спорядження.

Мобілізація Золотоноша 1 Мобілізація Золотоноша 2